Tekst i wykonanie: Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski Zdjęcia: Łukasz Zandecki
Jeśli nie masz pomysłu, jak wykorzystać wnękę w łazience, skorzystaj z naszej podpowiedzi - warto zamocować w niej praktyczne półeczki na kosmetyki w ładnych opakowaniach lub na ozdobne kosze na toaletowe drobiazgi.
1 z 5W pobliżu podwieszanego sedesu, który mocuje się na stelażu ustawionym na ogół przy ścianie, łatwo jest wygospodarować wnęki.
2 z 5Krok po kroku: montujemy szklane półki we wnęce. Materiały i narzędzia: szklane półki o odpowiednich wymiarach, uchwyty do szklanych półek, kołki rozporowe, wkręty, wiertarka, młotek, śrubokręt, miarka centymetrowa, kątomierz budowlany. 1. Za pomocą kątomierza budowlanego (można go zastąpić np. książką) sprawdzamy, czy narożniki wnęki mają kąty proste.
3 z 52. Określamy wymiary półek, wymierzając wnękę w miejscach, gdzie będą mocowane. Z jej długości należy odjąć po 0,5 cm po obu stronach (grubość uchwytów).
4 z 53. W odpowiednich miejscach wiercimy otwory i wbijamy w nie kołki. Wkrętami mocujemy w nich uchwyty do szklanych półek, zostawiając odrobinę luzu.
5 z 54. Po wypoziomowaniu uchwytów wsuwamy w nie półki. Aby je unieruchomić, delikatnie dokręcamy od spodu śrubki.
Zacznijmy od sprawdzenia, z czego jest wykonana wnęka, bo od tego zależy sposób montażu uchwytów do półek.
Jeśli ścianki są murowane, będzie potrzebne wiertło do muru oraz zwykłe kołki rozporowe z wkrętem, we wnęce z płyty gipsowo-kartonowej należy użyć specjalnych kołków (uchwyt utrzyma się również na zwykłym kołku, ale pod warunkiem, że kołek trafi w konstrukcję szkieletową ze stali). Do drewnianych ścianek wystarczą same wkręty do drewna.
Półki robi się na ogół ze szkła o grubości 5-6 mm, ale jeśli mają być długie, trzeba wybrać grubsze. Zanim je zamówimy, sprawdźmy, czy we wnęce zostały zachowane kąty proste - jeśli nie, z wymiarów odejmijmy jeszcze po 2-3 mm.
Skomentuj:
Zrób to sam: wnękowe półeczki