Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pojedynek architektów: projekt godny polecenia [część 2]

Janusz Kaczorek
Projekt 'Atrakcyjny 1' - wiz: Domy z wizją

Przez ponad dwa lata nasi eksperci "pojedynkowali się" na projekty, wybierając domy zgodnie z oczekiwaniami czytelników. Prezentowane w tym numerze propozycje będą ostatnimi w formule "pojedynku". Dlatego tym razem postanowiliśmy nie wyznaczać tematu poszukiwań i dać naszym architektom wolność wyboru. Mieli wskazać do prezentacji projekt, który lubią, który wydaje im się warty uwagi i wybudowania, słowem - "znalezisko" roku.

Projekt 'Atrakcyjny 1' - wiz: Domy z wizją

Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

    Janusz Kaczorek - ekspert "Ładnego Domu", architekt, właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkursów - wybrał projekt "Atrakcyjny 1"

    • optymalne wykorzystanie powierzchni domu - bez "martwych przestrzeni";
    • każdy metr ma przypisaną funkcję i odpowiednią do niej wielkość;
    • współczesna skromna i wyważona forma budynku, która bez problemu wpisze się niemal w każde otoczenie;
    • prosta konstrukcja - umożliwiająca szybką budowę domu;
    • zwarty obrys rzutu - zbliżony do kwadratu - co przekłada się na stosunkowo niewielką powierzchnię zabudowy;
    • przestronna i efektowna część dzienna z dwukondygnacyjną przestrzenią wokół schodów;
    • atrakcyjne i zarazem  stonowane elewacje.

    Metryka projektu

    Pow. użytkowa: 157,1 m2 + 33,9 m2 garaż + 6,2 m2 kotłownia; pow. zabudowy: 167,8 m2; min. wymiar działki: 22,0 m x 23,4 m; wys. budynku: 9 m; kąt nach. dachu: 45°; pow. dachu: 182 m2; kontakt do pracowni: Domy z wizją - K. Borowski, P. Rynkiewicz, Warszawa; tel. 606 113 847; 22 258 27 86; e-mail: domy@domyzwizja.pl

    Prezentowany dom jest atrakcyjny nie tylko z nazwy. Wygląda interesująco zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Przypadł mi do gustu, gdyż autorom udało się zaprojektować średniej wielkości dom, sprawnie poukładany w środku i efektownie opakowany na zewnątrz. Moją uwagę szczególnie zwróciło wnętrze. Na niecałych 160 m2 rozplanowano wygodne pomieszczenia dla czterech lub pięciu osób. Każde z nich ma optymalną powierzchnię (nie za dużo, nie za mało) i kształt pozwalający na rozsądne ustawienie mebli. Co ważne, nie ma tu powierzchni zbędnej, powstałej przypadkowo, co jest niestety wadą wielu projektów gotowych. Każdy metr podłogi ma przypisaną funkcję i odpowiednią wielkość. Dla przykładu: powierzchnia komunikacji została sprowadzona do niezbędnego minimum. Osiągnięto to m.in. poprzez włączenie części komunikacji do pokoju dziennego.

    Projekt 'Atrakcyjny 1' - wiz: Domy z wizją

    Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

    Dom ma rzut zbliżony kształtem do kwadratu i zajmuje niecałe 170 m2 powierzchni. Minimalna powierzchnia działki wg opisu domu wynosi około 515 m2. Jak zwykle jest to nieco za mało, aby można było mówić o wygodzie mieszkania. Z dwóch powodów. Po pierwsze od strony ogrodu znajdują się duże okna balkonowe, praktycznie zajmujące całą ścianę, które wymagają nieco dystansu od ogrodzenia. Przydałoby się odsunąć granicę działki o minimum 4 m. Po drugie - od strony garażu warto dodać ok. 2 m na przedłużenie podjazdu. Wtedy będzie dość miejsca na zaparkowanie samochodu bez konieczności wjeżdżania do garażu. Powyższe zabiegi zwiększyłyby wielkość działki do ok. 650 m2. Wymiary boków działki miałyby: 22 na 39,5 m, z krótszym bokiem wzdłuż ulicy.

    Najodpowiedniejszą orientacją działki dla prezentowanego domu będzie południe lub zachód od strony ogrodu. Takie ustawienie zapewni dobre oświetlenie części dziennej i sypialni.

    Elewacja frontowa i boczna - proj. Domy z wizją

    Wygląd budynku

    U góry: Projekt "Atrakcyjny 1" - elewacja frontowa i boczna. Niżej: elewacja tylna i boczna

    Bryła domu jest dość prosta: główny korpus ma kształt prostopadłościanu przykrytego dwuspadowym dachem. Do niego dostawiono dwa parterowe pudełka, które zawierają garaż i część pokoju dziennego. Do wykończenia elewacji użyto szlachetnych materiałów w postaci cegły klinkierowej i drewna. Trzeba podkreślić, że wyglądają w takim zestawieniu bardzo dobrze i ocieplają elewacje. Warto też zwrócić uwagę, że są to materiały wymagające dużej precyzji i doświadczenia od wykonawcy - w fazie budowy domu. Aby osiągnąć efekt podobny do tego z wizualizacji, należy użyć dobrych materiałów elewacyjnych. Zwłaszcza dotyczy to obudowy drewnianej.

    Na parterze na dwóch elewacjach (frontowej i ogrodowej) dominują duże płaszczyzny okien, a właściwie drzwi balkonowych. Stanowią one kontrast dla ciężkich ceglanych ścian. Dodają lekkości elewacjom, a poza tym rzęsiście oświetlają wnętrze. Duże przeszklenia wiążą wnętrze domu z ogrodem. Tym samym optycznie powiększają część dzienną domu, a przy okazji zachęcają do korzystania z uroków ogrodu.

    Nad ścianami dominują dwie duże połacie szarego ceramicznego lub betonowego dachu. Na wizualizacji pokazano dach wykończony płaską dachówką. Ma ona techniczny, chłodny charakter i dobrze współgra z ciepłymi drewniano-ceglanymi ścianami. Dach nie ma okapu i kończy się równo ze ścianą, a rynny nie widać. Jedynym śladem po systemie rynnowym są pionowe rury spustowe wpuszczone we wnękę w ścianie (kolejny trudny detal).

    Na dachu, podobnie jak na elewacjach, widać sporo szkła w postaci okien połaciowych. Oznacza to, że wszystkie pomieszczenia poddasza są bardzo dobrze oświetlone. Dwie sypialnie mają dodatkowo drzwi balkonowe w ścianie szczytowej.

    proj. Domy z wizją

    Czasami trzeba zmienić przyzwyczajenia i schematy myślowe, aby dojść do ciekawych rozwiązań przestrzennych. Schody w pokoju dziennym są rozwiązaniem nie dla wszystkich. Ale amatorzy takiego układu będą się cieszyć niebanalnym wnętrzem.

    Projekt 'Atrakcyjny 1' - wiz: Domy z wizją

    Wnętrza i ich funkcje

    Dom został mądrze poukładany i nie można mieć zastrzeżeń do jego funkcjonalności. Nie jest to jednak dom dla każdego, gdyż kilka rozwiązań odbiega od schematu. Dotyczy to głównie usytuowania schodów w pokoju dziennym. Z jednej strony jest to rozwiązanie efektowne, z drugiej - może być kłopotliwe, bo żeby się dostać do prywatnych pokoi, trzeba przejść przez pokój dzienny.  Obok schodów "wycięto" kawałek stropu, dzięki czemu z pokoju dziennego i jadalni widać fragment piętra.

    rys. Anita Domżałowicz

    Jednoprzestrzenne wnętrze, łączące kuchnię, jadalnię i pokój dzienny, w zestawieniu z dużymi oknami na obu końcach na pewno daje poczucie przestronności. Duże okna kuchenne (do samej ziemi) narzucają sposób umeblowania kuchni. Nie ma tu miejsca na typową zabudowę wzdłuż ścian, zamiast niej przewidziano "wyspę" na środku. Jedyną niedogodnością w tej części domu może być usytuowanie drzwi od WC na wprost stołu. Można temu zaradzić, przedłużając ścianę przedsionka.

    Na parterze zwraca jeszcze uwagę duży pokój dostępny z salonu, który może pełnić różne funkcje (gabinet, pokój gościnny itp.). Na piętrze znalazły się trzy duże i ustawne sypialnie, łazienka i pralnia. W sumie można powiedzieć, że mamy do czynienia z wygodnym domem w zgrabnym opakowaniu.

    rys. Anita Domżałowicz

    Udostępnij

    Przeczytaj także

    Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
    Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
    Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

    Polecane

    Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
    Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
    Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja

    Skomentuj:

    Pojedynek architektów: projekt godny polecenia [część 2]

    Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

    Czytaj więcej