Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ochrona zewnętrzna domu

Bartosz Piotrowski, ekspert ds. technicznych z 11-letnim stażem w branży zabezpieczeń
W słabo uszczelnionych czujkach zewnętrznych lubią zagnieździć się pająki, powodując fałszywe alarmy. Warto więc wybierać tylko sprzęty dobrej jakości - Fot. Satel

O pomoc w zaplanowaniu systemu alarmowego najlepiej zwrócić się do specjalisty. Powinien on obejrzeć nieruchomość i poznać nasze oczekiwania, a następnie określić zakres ochrony i dobrać odpowiednie urządzenia. Jest to niezwykle ważne, bo innego zabezpieczenia wymaga dom stojący na pustkowiu, innego - na gęsto zabudowanym osiedlu. Inne właściwości będzie miała instalacja w dużej rezydencji, a inne w niewielkim domku z altaną.

Ogrodzenia z metalowych prętów chroni się czujkami magnetycznymi (wykrywają próbę jego, odkształcenia czy przecięcia płotu) oraz barierami podczerwieni - Fot. Wisniowski

Ochrona działki

Na zdjęciu powyżej: ogrodzenia z metalowych prętów chroni się czujkami magnetycznymi (wykrywają próbę jego odkształcenia czy przecięcia) oraz barierami podczerwieni.

Zabezpieczenie obszaru między ogrodzeniem a murami domu wymaga dwóch współpracujących ze sobą części instalacji alarmowej: zewnętrznej i obwodowej. Zobaczmy więc, jaką bronią dysponujemy, by móc przekuć w rzeczywistość stwierdzenie "mój dom jest moją twierdzą".

Zadaniem instalacji zewnętrznej jest zabezpieczenie terenu i znajdującego się na nim mienia. Stosowane tu urządzenia różnią się budową i sposobem wykrywania zagrożenia, ale należy zwrócić uwagę na ich trzy cechy.

Po pierwsze, urządzenia będą pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych, powinny więc być odporne na mróz, upał, wiatr czy deszcz.

Po drugie, ważny jest wygląd urządzeń i jakość materiału, z którego zostały wykonane - będą  przecież montowane m.in. na elewacji domu. Odpowiednio dobrany kolor sprzętów daje lepszy efekt estetyczny oraz umożliwia "wtopienie się" w tło.

Po trzecie, funkcjonalność urządzeń nie musi ograniczać się wyłącznie do ochrony mienia. Warto wybierać takie, których konstrukcja umożliwi ich zastosowanie także do innych celów, na przykład automatyki budynkowej.

Płot i żywopłot, czyli ochrona granicy

Początek naszej działki wyznacza okalające ją ogrodzenie. I to właśnie od tej linii powinna rozpoczynać się ochrona zewnętrzna posesji.

Do zabezpieczenia płotu najlepiej zastosować aktywne bariery podczerwieni. Składają się one z nadajnika i odbiornika, między którymi przesyłane są - niewidoczne dla ludzkiego oka - wiązki promieniowania podczerwonego. Gdy intruz zasłoni choćby jedną z nich, natychmiast uruchomi alarm.

Odległość między odbiornikiem a nadajnikiem może wynieść kilka lub nawet kilkanaście metrów. Dzięki temu przy użyciu barier zabezpieczymy zarówno całą "ścianę" ogrodzenia, jak i jego części, np. furtkę i bramę wjazdową, wymagające szczególnej ochrony. Tę ostatnią można dodatkowo zabezpieczyć, montując w podjeździe specjalną magnetyczną czujkę bramową. Wykrywa ona każde otwarcie bramy, a dzięki metalowej obudowie nie grozi jej uszkodzenie, gdy najedziemy na nią kołami samochodu czy motocykla.

Posesję warto również zabezpieczyć, montując kamery, a przy furtkach lub bramach wjazdowych - wideodomofony.

Teren i wszystko, co na nim

Po zaplanowaniu zabezpieczenia linii granicznej działki, powinniśmy dokonać analizy terenu. Na obszarze między ogrodzeniem a domem ważne jest umiejscowienie dróg komunikacyjnych, drzew i krzewów, lamp ogrodowych, a także małej architektury, takiej jak altana, wiata grillowa czy składzik.

Do ochrony zabudowań mających pełne ściany, takich jak składzik na narzędzia, warto wykorzystać opisane wcześniej bariery podczerwieni. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy nasze mienie na wypadek włamania, ale będziemy też mogli monitorować, czy dzieci nie mają dostępu do potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Do ochrony terenu otwartego stosuje się natomiast zewnętrzne czujki ruchu. Wybierając je, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich konstrukcję. Najlepiej, gdy urządzenia będą wyposażone w gwarantujący poprawne działanie podwójny tor detekcji: podczerwieni i mikrofalowy.

Przydatną cechą takich czujek jest również możliwość montażu ich nie tylko płasko na ścianie, lecz także z wykorzystaniem specjalnych uchwytów. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne, gdy konieczne jest zamontowanie urządzenia pod określonym kątem, tak by dostosować je do specyficznego ukształtowania terenu.

Fot. Satel

Zdjęcie powyżej: w słabo uszczelnionych czujkach zewnętrznych lubią zagnieździć się pająki, powodując fałszywe alarmy. Warto więc wybierać tylko sprzęty dobrej jakości.

Prosta bryła domu

Na koniec tego fragmentu - uwaga szczególnie przydatna dla osób, które planują wyposażenie w system alarmowy swojego dopiero projektowanego domu lub których wybudowany już dom ma nieregularną bryłę, np. z wykuszami, załomami, wnękami. Każde takie miejsce jest dla włamywacza dogodnym punktem, w którym może się schować. Lepiej, gdy takich detali nie ma, a jeśli już są - wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Sygnał z pilotów zdalnego sterowania bramami powinien być kodowany - Fot. Hormann

Ochrona budynku

Na zdjęciu powyżej: sygnał z pilotów zdalnego sterowania bramami powinien być kodowany.

Druga część instalacji alarmowej to urządzenia, które chronią obrys budynku. Dzięki temu linia zewnętrznych ścian domu może być zabezpieczona swego rodzaju "niewidocznym płotem".

Drzwi wejściowe i bramy garażowe

Są szczególnie narażone na atak włamywacza - uzbrojony w łom napastnik najczęściej wybiera je jako jeden z pierwszych celów.

Drzwi mogą być chronione za pomocą czujek wibracyjnych i magnetycznych. Urządzenia pierwszego typu reagują na drgania wywołane podczas próby sforsowania drzwi, drugiego - informują o tym, że drzwi zostały otwarte. Jeśli stanie się to w czasie kiedy nawet tylko część systemu alarmowego będzie pracowała w trybie czuwania (np. gdy śpimy lub gdy będziemy w pracy), uruchomiony zostanie alarm.

W bramach garażowych z napędem ważny jest też sposób komunikacji brama-pilot. W nowoczesnych urządzeniach stosowany jest dwukierunkowy system sterowania radiowego z kodowanym sygnałem.

Systemy  napędowe  bram garażowych i wjazdowych można podłączyć też do centrali alarmowej. Będziemy wówczas mogli sterować bramami za pomocą aplikacji i pilotów, które wykorzystujemy do sterowania alarmem.

Okna - oczywisty wybór włamywacza

Jako potencjalnie łatwe do sforsowania stanowią kolejny newralgiczny punkt wymagający zabezpieczenia. Również tutaj stosuje się czujki magnetyczne i wibracyjne, które wykrywają otwarcie okna. W pobliżu okien montuje się też czujki akustyczne. Na rynku dostępne są urządzenia, które analizują sygnał dwutorowo: najpierw wykrywają dźwięk uderzenia w szybę (ze szkła zwykłego, hartowanego lub laminowanego), a następnie odgłos tłuczonego szkła. Jeśli zarejestrowane zostaną oba sygnały, centrala uruchomi alarm. Dzięki temu nie musimy się martwić, że np. stłuczenie szklanki w pobliżu miejsca montażu czujki spowoduje fałszywy alarm.

Fot. Satel

Zdjęcie powyżej: ochrona obwodowa - okna, drzwi, brama garażowa - opiera się na kontaktronach, czujkach zbicia szkła i wibracyjnych.

Nietypowe słabe punkty domu

Planując ochronę zewnętrzną, łatwo pominąć mniej typowe miejsca, które mogą posłużyć jako wejścia dla włamywaczy. Należą do nich np. przewody klimatyzacji czy wejścia dla zwierząt (specjalne drzwiczki czy śluzy). Podobnie jak przy zabezpieczaniu okien, również tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch rodzajów urządzeń - czujki magnetycznej i czujki ruchu.

Sygnalizacja zagrożenia

Aby system alarmowy spełnił swoje zadanie, powinien znaleźć się w nim także sygnalizator. Już sama obecność takiego urządzenia na naszej elewacji świadczy o tym, że dom jest chroniony, a taka informacja działa zniechęcająco na potencjalnego złodzieja. Jeśli mimo wszystko podejmie on próbę włamania, to głośny dźwięk i jasne błyski z sygnalizatora zewnętrznego skutecznie zaalarmują sąsiadów i inne osoby znajdujące się w pobliżu.

Fot. Satel

Zdjęcie powyżej: czujki ruchu można wykorzystać do tworzenia programów symulacji obecności.

W Polsce co dzień zdarza się ok. 300 kradzieży z włamaniem. Domy stojące w zwartej zabudowie, otoczone wspólnym ogrodzeniem i z kontrolowanym wjazdem są najbezpieczniejsze, ale i tam włamania się zdarzają.

Podczas planowania systemu alarmowego warto od razu pomyśleć o dodatkowych funkcjach, np. automatyce budynku - Fot. Satel

Dodatkowe funkcje

Na zdjęciu powyżej: podczas planowania systemu alarmowego warto od razu pomyśleć o dodatkowych funkcjach, np. automatyce budynku.

Sercem i mózgiem systemu alarmowego jest centrala. Zawiera konfigurację instalacji i czuwa nad jej prawidłową pracą. To do niej przesyłane są sygnały od czujek i nasze polecenia. Przekazuje dyspozycje do innych urządzeń w systemie, a nam potwierdza wykonanie przez nie poszczególnych zadań. Instalacja bazująca na centrali alarmowej może nie tylko dbać o nasze bezpieczeństwo, ale także wykryć zalanie wodą, przekroczenie stężenia niebezpiecznego gazu (np. czadu), a nawet realizować zadania automatyki domowej i umożliwić wprowadzenie w naszym domu elementów kontroli dostępu.

Wybierz urządzenia wielofunkcyjne

Niektóre z urządzeń stosowanych do ochrony naszego mienia mogą mieć dodatkowe funkcjonalności. Przykładowo, zewnętrzna czujka ruchu z wbudowanym czujnikiem zmierzchu może zostać użyta w systemach automatyki budynkowej do sterowania roletami, zraszaczami, oświetleniem zewnętrznym, bramą garażową lub wjazdową. Czułość czujnika zmierzchu jest regulowana, więc będziemy w stanie dokładnie określić moment zadziałania czujki, tak by był zgodny z naszymi preferencjami.

Czujki zewnętrzne z sensorami zmierzchu mogą być nieocenione, gdy wyjeżdżamy na weekend lub wakacje. Pozwalają stworzyć program symulacji obecności - w zautomatyzowany sposób uruchamiane będą wybrane urządzenia, np. zraszacze, lampy ogrodowe, rolety zewnętrzne czy markizy. Może to skutecznie zmylić włamywaczy obserwujących dom.

Kontroluj system jedną aplikacją

Oprócz zabezpieczenia poszczególnych elementów naszej posesji, system alarmowy musi się z nami odpowiednio komunikować. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli nikt się nie dowie, że ktoś próbuje siłą dostać się na nasz teren lub do wnętrza domu.

Kiedyś trzeba było odczytać komunikat o naruszeniu strefy chronionej na panelu manipulatora umieszczonego na ścianie domu, obecnie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są aplikacje mobilne udostępniane przez producentów systemów alarmowych. Umożliwiają one bieżący podgląd stanu systemu, a także sterowanie pracą poszczególnych urządzeń, w tym także tych odpowiadających za domową automatykę. Taka aplikacja poinformuje nas o każdej próbie włamania, bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Centrala alarmowa może bezpośrednio wysyłać do nas wiadomości SMS, e-mail bądź komunikaty głosowe. Możemy też dostawać powiadomienia o zdarzeniach od agencji ochrony, która monitoruje nasz dom.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

System alarmowy czy inteligentny dom?
Nice Polska wprowadza na rynek nową linię wideodomofonów o nazwie BLUE
Co może nowoczesny alarm?

Skomentuj:

Ochrona zewnętrzna domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej