Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Drzwi przesuwne: gdzie warto je zamontować?

Zbigniew Jankowski
Drzwi przesuwne - Fot. Łukasz Kozyra

Najczęściej drzwi przesuwne są wykorzystywane w szafach i do zabudowy garderób. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby oddzielić nimi pomieszczenia.

Drzwi przesuwne - Fot. Łukasz Kozyra

Drzwi przesuwne na zamówienie

W każdym wnętrzu znakomicie drzwi przesuwne otwierają i organizują przestrzeń, pozwalają oddzielić kuchnię od salonu czy jadalni (jako szerokie drzwi dwuskrzydłowe), a nowoczesne rozwiązania mechanizmów nimi poruszających sprawiają, że mogą mieć wysokość pomieszczenia. Otwieranie i zamykanie ciężkich wydawałoby się skrzydeł jest przyjemnie lekkie. Dla wygody i poczucia intymności drzwi przesuwne mogą być zaopatrzone w zamek z kluczem.

Jedyną wadą takich drzwi jest to, że są mniej dźwiękoszczelne od drzwi rozwieralnych (mimo że mogą być wyposażone w uszczelki). Są z reguły wykonywane na zamówienie wraz z mechanizmem przesuwnym, gdyż ich wymiary są indywidualnie dopasowane do potrzeb.

Drzwi przesuwne z kolorowego szkła, na profilu aluminiowym - Fot. Ferrero Legno

Drzwi przesuwne: dzielą i łączą

Drzwi przesuwne umożliwiają w razie potrzeby łatwą i szybką zmianę domowej scenografii. Są jak ruchome ściany - można za ich pomocą dowolnie łączyć i dzielić sąsiadujące ze sobą pomieszczenia. Co niezwykle ważne - zapewniają szerokie przejście i nie zabierają przestrzeni potrzebnej osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dodatkową zaletą jest możliwość wyposażenia ich w napęd elektryczny, który automatycznie otwiera i zamyka je po uruchomieniu pilotem lub przyciskiem na ścianie.

Drzwi przesuwne między kuchnią a salonem - Fot. Komandor

Drzwi przesuwne między kuchnią a pokojem dziennym

Drzwi przesuwne to doskonały sposób na rozwiązanie dylematu - kuchnia otwarta czy zamknięta. Zależnie od potrzeby - po otwarciu drzwi - kuchnia wchodzi w skład dużej przestrzeni strefy dziennej, w której toczy się codzienne życie domowników, a po ich zamknięciu jest wydzielona jako osobne, zamknięte pomieszczenie. Dzięki temu zapachy z gotowania czy hałasy kuchenne nie rozchodzą się po całym mieszkaniu.

Drzwi przesuwne między salonem a jadalnią - Fot. Komandor

Drzwi przesuwne między dwoma pokojami

Szerokie drzwi przesuwne umożliwiają zmianę wymiarów, proporcji i funkcji pomieszczeń. Otwierając drzwi między dwoma sąsiednimi pokojami, otrzymujemy jedno duże pomieszczenie. Pokój dzienny połączony z jadalnią stwarza przestronne wnętrze na rodzinne przyjęcie. W połączonych ze sobą pokojach dziecięcych młodsze dzieci mogą się wspólnie bawić, starsze - przyjmować znajomych, a po zamknięciu każde z nich ma własne, oddzielne terytorium.

W obu wejściach do garderoby (z sypialni i z korytarza) zamontowano przesuwane drzwi, które po otwarciu nie zabierają miejsca. Są zrobione ze zmatowionego szkła. Materiał ten wpuszcza naturalne światło do garderoby, a jednocześnie wystarczająco zasłania osobę, która się w niej przebiera. - Fot. CzteryKaty.pl

Drzwi przesuwne między sypialnią a garderobą

W porannym pośpiechu drzwi przesuwne do garderoby zapewniają sprawne i zgodne rozejście się do codziennych zajęć, a zostawiony ewentualnie rozgardiasz - ukryty po zamknięciu drzwi - nie psuje harmonii w sypialni.

Drzwi przesuwne wiszące na ścianie pomiędzy holem a pokojem dziennym - Fot. Feldman Architecture

Drzwi przesuwne między holem a salonem

Montowane w holu czy przedpokoju duże drzwi przesuwne pozwalają na szybkie uzyskanie szerokiego przejścia, na przykład dla gości. Można je pozostawić niedomknięte (bez obawy, że zatrzasną się same w wyniku przeciągu), by kontrolować sytuację w częściowo odizolowanym pomieszczeniu - na przykład sprawdzać, kto wszedł do domu.

Drzwi przesuwne wykorzystane jako zabudowa spiżarni - Fot. Elfa

Drzwi przesuwne w spiżarni lub schowku

W tak małych pomieszczeniach drzwi przesuwne zapewniają oszczędność miejsca. Umożliwiają łatwy i szybki dostęp do przechowywanych rzeczy, które są pilnie potrzebne, a jednocześnie pozwalają zasłonić wnętrze, w którym nie zawsze panuje idealny porządek. Szczególnie przydatne są tu drzwi z przeszkleniem półprzejrzystym (na przykład szkłem satynowym lub ornamentowym). Widać przez nie zarysy kształtów przedmiotów, co pozwala na szybkie znalezienie poszukiwanej rzeczy, ale nie da się dostrzec szczegółów, które chcemy ukryć.

Drzwi przesuwne - Fot. Raumplus

Drzwi przesuwne między sypialnią a łazienką

Drzwi przesuwne są dobrym pomysłem, gdy w pomieszczeniu chcemy wydzielić miejsce do innych zadań. Tym sposobem część sypialni można przeznaczyć na łazienkę.

Drzwi przesuwne - Fot. Raumplus

Drzwi przesuwne między kuchnią a jadalnią

Umieszczenie jadalni tuż przy kuchni to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ułatwia przenoszenie naczyń, gotowych potraw, a potem sprzątnięcie ze stołu. W razie potrzeby oba pomieszczenia można rozdzielić drzwiami przesuwnymi.

Zobacz też, jak zrobić drzwi przesuwne do szafy

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Drzwi rozwierane ukryte i przesuwne chowane w ścianę. Kiedy jakie wybrać i dlaczego warto?
Jakie drzwi wewnętrzne są i będą modne?

Skomentuj:

Drzwi przesuwne: gdzie warto je zamontować?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej