Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie

Katarzyna Jodłowska
Fot. Małgorzata Dyrska

Zwykle ścieżki w ogrodzie są gruntowe, żwirowe lub z betonowej kostki. Tę rutynę można przełamać niekonwencjonalnymi materiałami wykorzystanymi w nietypowy sposób. Efekt może być zaskakujący.

Drewniany bruk - Fot. Anna Migdalska

Ścieżki w ogrodzie z drewna - bruk

Ciekawym pomysłem na ścieżki i placyki jest ułożenie bruku drewnianego z okorowanych pieńków o różnej grubości. Przed użyciem drewno powinno być zaimpregnowane preparatem bezpiecznym dla środowiska. Najskuteczniejsza jest impregnacja polegająca na nasączeniu pod ciśnieniem (taką usługę wykonuje się w niektórych tartakach).

Fot. Katarzyna Bellingham

Ścieżki w ogrodzie z drewna - deski

Na rynku dostępne są deski, klocki i ażurowe podesty w kształcie prostokąta lub półkola, wykonane z drewna krajowego lub egzotycznego. Można je dowolnie barwić, bejcując lub malując wodoodporną farbą. W nowoczesnych ogrodach dobrze prezentują się deski ułożone na legarach. Jeśli powierzchnia drewna jest ryflowana (ma wyżłobione rowki), ścieżka nie jest śliska nawet po deszczu.

Fot. Małgorzata Dyrska

Ścieżki w ogrodzie z betonu modelowanego

Wśród betonowych ścieżek wyróżniają się te wykonane z barwionego lub stemplowanego betonu (zwanego press- betonem). Zwykle takie nawierzchnie odlewane są na miejscu, w ogrodzie klienta, tam są barwione i impregnowane. Można też kupić gotowe elementy, na przykład imitujące stare popękane deski lub kamienne płyty.

Betonowe kręgi imitujące drewno - Fot. Semmelrock Stein+Design

Ścieżki w ogrodzie z betonu - imitacje

Ten materiał daje się dowolnie formować i barwić. Dzięki temu mamy na rynku kostki w wielu rozmiarach, kolorach i o różnorodnej fakturze, stwarzające olbrzymie możliwości aranżacyjne. Są one z reguły tańsze niż elementy z drewna, kamienia lub ceramiki, a często do złudzenia przypominają je wyglądem.

Ścieżka z dachówki ceramicznej - Fot. Katarzyna Bellingham

Ścieżki w ogrodzie z ceramiki - dachówki

Materiał na ceramiczną nawierzchnię w ogrodzie nie musi być nowy. Alejki można wyłożyć pozostałymi po rozbiórce cegłami lub starymi dachówkami. Solidne i odpowiednie przygotowanie podbudowy wystarczy, aby po takiej ścieżce można było wygodnie chodzić.

Ścieżka z cegły klinkierowej - Fot. Agnieszka Anszczak

Ścieżki w ogrodzie z ceramiki - cegły

Cegły można układać na wiele sposobów, wzorując się na przykład na parkiecie lub na wiązaniach murarskich. Utworzona przez nie nawierzchnia wcale nie musi być zwarta. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami można wypełnić w dowolny sposób: spoiwem (zaprawą murarską), kolorowym kruszywem (żwirem lub grysem), roślinami (mchem, trawami, ziołami) albo tą samą cegłą, tylko pokruszoną.

Ścieżka z piaskowaca - Fot. Lilianna Sokołowska

Ścieżki w ogrodzie z kamienia - płyty

Ścieżki można wykładać różnego rodzaju odmianami skał - granitem, bazaltem, łupkiem, twardym piaskowcem lub zbitym wapieniem. Są one dostępne w postaci płyt i kostek w wielu kolorach i odcieniach. Łatwo je więc dopasować do ogrodu w każdym stylu; w nowoczesnym dobrze będą wyglądać wielkoformatowe kamienne tafle o prostych kształtach i szlifowanej powierzchni (śliskiej), piaskowanej (szorstkiej, ale równej) lub łupanej (szorstkiej i nierównej). W dzikim ogrodzie lepiej jest wykonać ścieżki z kamiennej kostki lub nieoszlifowanych płyt piaskowca o nieregularnych kształtach.

Ścieżka z kamieni - Fot. Agnieszka Stachurska

Ścieżki w ogrodzie z kamienia - otoczaki

Znów popularne stają się otoczaki, czyli kamienie polne i rzeczne. Z różnej ich wielkości wykonuje się nawierzchnię zwaną kocimi łbami. Taka alejka pasuje zwłaszcza do ogrodu w wiejskim stylu. Jest trwała i nie wymaga pielęgnacji. Problemy może stwarzać jej nierówna powierzchnia - trudno po niej chodzić, a po deszczu łatwo się poślizgnąć. Trzeba też pamiętać, że zbieranie otoczaków jest zabronione i karalne, więc nawet te pochodzące z odzysku są dość drogie. Do wykonania z nich ścieżek można jednak zastosować ich substytut - znacznie tańsze sztucznie płukane kamienie.

Ścieżka ogrodowa z metalowych kratownic - Fot. Małgorzata Dyrska

Ścieżki w ogrodzie z kruszywa

Ścieżki w ogrodzie można wykonać z różnobarwnych kruszyw: żwiru, grysu, klińca, tłucznia lub pospółki. Choć miło jest słyszeć chrzęst żwiru pod stopami, to dość niewygodnie się po nim chodzi. Drobne kamyki mogą przemieszczać się pod naszym ciężarem i zapadać w ziemię. By kruszywo nie rozsypywało się na boki, ścieżkę dobrze jest ograniczyć krawężnikiem. Dobrym pomysłem jest także ułożenie na gruncie kratek metalowych ze stali ocynkowanej i wypełnienie ich oczek wybranym rodzajem kruszywa.

Żwirowa ścieżka ogrodowa - Fot. Paweł Słomczynski / AG

Ścieżki w ogrodzie z kruszywa

Choć miło jest słyszeć chrzęst żwiru pod stopami, to dość niewygodnie się po nim chodzi. Drobne kamyczki mogą przemieszczać się pod naszym ciężarem i zapadać w ziemię. By kruszywo nie rozsypywało się na boki, ścieżkę dobrze jest ograniczyć krawężnikiem albo elementami z kamienia, drewna czy ceramiki.

Ścieżka ogrodowa wysiana trawą - Fot. Shutterstock

Ścieżki w ogrodzie z wysiana trawą

Wysianie trawy na gruncie lub ułożenie jej z rolki jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Trwałość takiej ścieżki warto zwiększyć układając - na specjalnie przygotowanym podłożu z kruszyw, tłucznia kamiennego i posypki piaskowej - kratki trawnikowe. Ich oczka wypełnia się żyznym podłożem i dopiero wtedy wysiewa trawą.

Ścieżka ogrodowa z niebieskich kulek - Fot. małgorzata Dyrska

Ścieżki w ogrodzie ze szkła

Choć wiele osób niechętnie odnosi się do obecności szkła w ogrodzie, na rynku pojawia się coraz więcej wykonanych z niego produktów przeznaczonych na nawierzchnie. Szkło w postaci grysu, tłucznia, żwiru i mozaiki nie jest bardzo śliskie, ale używa się go najczęściej do dekoracji. Zwolennicy awangardowych rozwiązań mogą się zdecydować się na ścieżkę umocnioną perforowanymi skrzynkami z tworzywa, wypełnionymi szklanymi porowatymi kulkami z recyklingu. Choć szklane kulki wyglądają subtelnie, są twardsze od kamienia. Granulki te pełnią też funkcję filtru oczyszczającego wodę deszczową, która przesiąka do gruntu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Mycie kostki brukowej - szybko i skutecznie
Bruk klinkierowy zamiast płytek na tarasie
Schody ogrodowe - w górę i w dół

Skomentuj:

Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej