Domy na wsi - wersja minimum
Do wygodnego życia na wsi polecam domy parterowe lub z rozbudowanym parterem, na którym zmieści się większość funkcji. Wybierając projekt, warto zwracać uwagę na dobre powiązanie wnętrz z otoczeniem, między innymi dodatkowe wyjścia na zewnątrz, tarasy blisko poziomu terenu (zamiast "oderwanych" od ziemi balkonów) oraz porządne zaplecze gospodarcze.
Dom na wsi w wersji minimum
W dzisiejszych czasach specyfiki życia na wsi nie określa zajęcie mieszkańców, bo z rolnictwa utrzymują się głównie profesjonaliści, właściciele specjalistycznych, wielohektarowych "kombinatów". Poza miastem może zamieszkać niemal każdy - i ten wybierający codzienne dojazdy do pracy w urzędzie czy korporacji, i "wolny strzelec", którego stanowisko pracy to po prostu komputer podłączony do sieci...
Co zatem różni współczesny dom na wsi od miejskiego lokum? Za najważniejsze uznaję: duży metraż działki, spokojne, zielone otoczenie, ogród z prawdziwego zdarzenia - zachęcam do nadania mu przynajmniej częściowo użytkowego charakteru, a także spora autonomia - ze wszystkimi wadami i zaletami: od uzbrojenia parceli poczynając, aż po konieczność utrzymywania i posługiwania się kilkoma samochodami. W takich "okolicznościach przyrody" sprawdzi się niewysoki dom o horyzontalnym układzie, prostej bryle ze skośnym dachem i nowoczesnymi, dużymi, przeszkleniami. Ich główną funkcją będzie optyczna i funkcjonalna integracja wnętrz z otoczeniem, zachęcająca do wielu aktywności na powietrzu. Ważne będzie także zagospodarowanie działki - mała architektura itp., bo ogrodowy grill nie musi przybierać tandetnej formy znanej z przydrożnych zajazdów, a letnia kuchnia wzbogaci program skromnego domostwa i wyraźnie je odciąży od wiosny do późnej jesieni... Uprawa dużego ogrodu wymaga odpowiedniego sprzętu, po pracy przydadzą się wygodne ogrodowe meble, a do przechowywania tego wszystkiego poza sezonem potrzeba schowka, nie można też zapomnieć o miejscach parkingowych w obrębie posesji.
Dane projektu
Nazwa projektu: HOME KONCEPT-44
Powierzchnia użytkowa: 99,80 m2
Kubatura: 772 m3
Wysokość w kalenicy: 7,36 m
Kąt nachylenia dachu: 35°
Minimalne wymiary działki: 26,50 × 17,25 m
Projekt: HomeKONCEPT, e-mail: studio@homekoncept.pl; kom. 606 228 556
Wygląd budynku
Budynek o powierzchni użytkowej niespełna 100 m2 ma prostą bryłę na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem. Z boku do ściany szczytowej dostawiona jest wiata garażowa z miejscem na jeden samochód. Otacza ją żelbetowa rama, której spód zsynchronizowano z poziomem nadproży okiennych. Druga, podobna, ale mniejsza konstrukcja tworzy zadaszenie tarasu przy części dziennej. Jasne, gładko tynkowane powierzchnie ram łączą się z płaszczyznami ścian budynku, nadając całości uporządkowany wygląd. W ten sposób siedziba ustawiona wzdłuż drogi (z kalenicą równoległą do frontowej krawędzi parceli), mimo skromnego metrażu, nie ustępuje pola nawet wyraźnie większym domom.
Pomysły na ulepszenie projektu
O ile zintegrowana z bryłą domu wiata stanowi ładne i praktyczne uzupełnienie, to boczne zadaszenie tarasu jest zbyt ciężkie, masywne i trochę psuje proporcje. Podkreśliłabym bardziej oficjalny i gospodarczy charakter frontowej części parceli, a z całym prywatno-wypoczynkowym "majdanem" lepiej się schować za dom. Naturalnie wtedy na ogrodowy taras będzie się wychodziło i z salonu, i z sypialni (dwóch, z widokiem na ogród), ale biorąc pod uwagę niewielką "obsadę" (dom jest przeznaczony dla 3-4 osobowej rodziny), nie powinno to ograniczać prywatności domowników.
Wariant współczesny
Wersja podstawowa to dom parterowy, ale nakryty dosyć wysokim dachem o tradycyjnej konstrukcji i z żelbetowym stropem. Znacznie atrakcyjniej wypada wariant uwspółcześniony, z dachem z prefabrykowanych wiązarów, których dolne pasy stanowią jednocześnie konstrukcję sufitu. Choć potencjalni inwestorzy rozważają możliwości zaadaptowania przestrzeni poddasza - a wtedy strop nad parterem będzie konieczny - to projekt wybrany do dzisiejszej prezentacji - skromny, oferujący podstawowe wygody, niedrogi w budowie i eksploatacji - powinien pozostać parterowy. Zamknięte w ramach fragmenty ścian między przeszkleniami obłożone drewnem wystarczą za ozdobę, różnicowanie koloru tynku na elewacjach podkreśla charakter, ale nie jest niezbędne, podobnie jak pokrycie z dachówek cementowych lub ceramicznych - nad poddaszem nieużytkowym wystarczy tańsza (i lżejsza) blacha, choć całość nie będzie tak szykowna, jak połacie eleganckich, płaskich dachówek w grafitowym kolorze. Oszczędności poczynione na pokryciu z blachy trapezowej warto przeznaczyć na wykończenie wnętrz.
Rozwiązania wnętrz
Czteroosobowa rodzina będzie tu mieć do dyspozycji otwartą, powiązaną z ogrodem część dzienną oraz trzy różnej wielkości sypialnie, sporą łazienkę, toaletę, a także pomieszczenie gospodarcze. Na prawo od wejścia zaplanowano przestrzeń wspólną złożoną z 10-metrowej kuchni, jadalni oraz aneksu wypoczynkowego.
Taras z widokiem na ogród
Główne wyjście na taras umieszczono pod zadaszeniem (w wyciętym narożniku budynku), a dodatkowo w drzwi balkonowe wyposażono też wszystkie sypialnie. Nieco dyskusyjne wydaje mi się instalowanie takiego skrzydła w narożnym przeszkleniu po stronie wiaty, ale już wychodzenie na taras z pokojów z widokiem na ogród to jeden z bonusów życia blisko natury i wentyl bezpieczeństwa w niewielkim gospodarstwie, które od wiosny do jesieni można poszerzać o przylegające do domu obszary podestów otoczonych zielenią.
Pomysły na aranżacje pomieszczeń
Ograniczona do minimum powierzchnia komunikacyjna - niewielki wiatrołap z miejscem na szafę garderobianą i wewnętrzny korytarz łączący salon z prywatnymi pokojami domowników i zapleczem sanitarnym - wymaga zastosowania w kilku miejscach drzwi przesuwnych, ponieważ otwierane na zewnątrz klasyczne drzwi do w.c. czy kotłowni zablokują przejście. Warto skorzystać z proponowanego przez projektanta rozwiązania, zwłaszcza że rozmieszczone po sąsiedzku elementy można połączyć wspólną zabudową z jednolitym wykończeniem, która ochroni najbardziej narażone na uszkodzenia fragmenty ścian i ukryje kasety na przesuwne panele drzwiowe.
Aranżacja głównej sypialni
Bardzo atrakcyjnie wypada w tym niewielkim domku główna sypialnia, za sprawą umieszczonej za wezgłowiem łóżka garderobie. Także w obu mniejszych, pojedynczych sypialniach jest miejsce na duże szafy, ale możliwość wydzielenia garderoby znakomicie uporządkuje wnętrze pokoju rodziców i przyda mu nadspodziewanie luksusowego charakteru.
Plan domu
1. wiatrołap 4,0 m2
2. komunikacja 5,4 m2
3. kuchnia 10,2 m2
4. spiżarnia 1,6 m2
5. pokój dzienny 29,4 m2
6. toaleta 1,7 m2
7. pokój 9,8 m2
8. sypialnia 15,7 m2
9. pokój 10,9 m2
10. łazienka 7,2 m2
11. wiata 33,6 m2
Iwona Mere - ekspertka "Ładnego Domu", architektka z dużą praktyką, autorka wielu zrealizowanych projektów domów i wnętrz, związana z miesięcznikiem od 1998 roku.
Skomentuj:
Domy na wsi - wersja minimum