7 pomysłów na dom bezpieczny i przyjazny dla mieszkańców
Żeby w domu mieszkało nam sie wygodnie, warto na etapie projektowania i wyposażania zadbać o to, by dopasować jego przyszłe funkcjonowanie do naszych potrzeb, oczekiwań i codziennych przyzwyczajeń. Zwłaszcza dotyczy to czynności, które codziennie po kilka razy powtarzamy - takich jak wchodzenie i wychodzenie z domu czy wjeżdżanie i wyjeżdżanie z garażu.
1. Dobrze dobrana brama garażowa
Bramy garażowe dostępne są w różnych wersjach; wybierając, zwróćmy uwagę, by była nie tylko ładna i dobrze komponowała się z elewacją domu (choć jest to oczywiście bardzo ważne), ale też - by była funkcjonalna i dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim zwróćmy więc uwagę na sposób jej otwierania - brama uchylna nie sprawdzi się, jeśli podjazd jest bardzo krótki lub brama umieszczona jest w linii ogrodzenia i do garażu skręca się wprost z ulicy. Wygodniejsza będzie wtedy brama segmentowa, która podczas otwierania unosi się do góry i chowa pod sufitem. Jeśli z kolei pod sufitem garażu przechowujemy narty, deski surfingowe i inne przedmioty, i potrzebujemy tam na nie miejsca - możemy wybrać bramę segmentową otwieraną nie do góry, ale - nietypowo - na bok.
2. Otwieranie na pilota
Najwygodniej jest wjeżdżać do garażu, nie wysiadając z samochodu, a bramę otwierając pilotem. Dlatego kupując ją, od razu najlepiej wybrać taką w wersji z napędem. Brama automatyczna bardzo ułatwi nam życie - oczywiście, jeśli z jakiś względów (zwykle finansowych) montaż napędu do bramy planujemy na później - także jest to możliwe. Pamiętajmy, że model napędu należy dobrać do rodzaju bramy oraz do jej ciężaru i częstotliwości pracy.
3. Wszystko w jednym przycisku
Jeszcze wygodniej nam będzie, jeśli zdalnie będziemy otwierać nie tylko bramę garażową, ale też i wjazdową na posesję, a nawet drzwi do domu. Dobrze też, jeśli uruchomi się przy tym oświetlenie podjazdu. A najwygodniej - jeśli to wszystko nastąpi po naciśnięciu tylko jednego przycisku. Jest to możliwe dzięki specjalnym aplikacjom (np. BiSecur firmy Hörmann). Pozwalają nam one tworzyć własne scenariusze, dopasowane do naszych potrzeb - jest to szczególnie przydatne w często powtarzających się sytuacjach, takich jak codzienny powrót do domu. Uruchomienie jednego przycisku umożliwia automatyczne wykonanie określonych operacji zawsze w tej samej kolejności, bez konieczności wydawania pojedynczych poleceń. Można wtedy np. otwierać lub zamykać równocześnie bramę garażową i wjazdową, sterować drzwiami wejściowymi i oświetleniem podjazdu.
4. Dom w zasięgu smartfona
Nowoczesna technologia pozwala sterować bramą i drzwiami wejściowymi oraz monitorować ich położenie nie tylko za pomocą pilota z każdego miejsca w zasięgu sieci domowej, ale także - dzięki specjalnej aplikacji BiSecur i bramce internetowej - z dowolnego miejsca na świecie. Nawet więc będąc daleko na urlopie, mamy swój dom w zasięgu ręki (oczywiście - trzymającej smartfon lub tablet). Zawsze możemy sprawdzić, jaki status mają urządzenia w naszym dom (otwarte/zamknięte, włączone/wyłączone), a w razie konieczności jednym przyciskiem wydać odpowiednie polecenie. Możemy np. będąc w pracy, wpuścić do domu dziecko wracające ze szkoły czy otworzyć bramę sąsiadowi, który pod naszą nieobecność zajmie się ogrodem.
5. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa
Dom przyjazny to taki, który gwarantuje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć pewność, ze nikt niepowołany nie przechwyci i skopiuje kodu
przekazywanego z pilota do napędu i z napędu do pilota, zdecydujmy się na nowoczesny napęd z dwukierunkowym sterowaniem radiowym (np. BiSecur). Wykorzystują one bowiem - znaną z bankowości elektronicznej - technologię 128 bitów, gwarantującą stuprocentowe zabezpieczenie sygnału.
6. Wygodne i bezpieczne drzwi wejściowe
Kiedy myślimy o przyjaznym dla mieszkańców i bezpiecznym domu, nie można zapomnieć o dobrze dobranych drzwiach wejściowych. Najlepiej, by miały one klasą RC2 odporności na włamanie i były wyposażone w bezpieczne ryglowanie wielopunktowe. Co ważne dla mieszkańców ceniących sobie wygodę i nowoczesne rozwiązania - drzwi ryglowane wielopunktowo można prosto i wygodnie otwierać za pomocą radiowego czytnika linii papilarnych lub nadajnika. Klucze są tu niepotrzebne. Silnik elektryczny powoduje odryglowanie drzwi zewnętrznych w trybie obsługi za pomocą nadajnika lub radiowego czytnika linii papilarnych. Drzwi wystarczy popchnąć w celu ich otwarcia.
7. Automatycznie otwierane drzwi wewnętrzne
Każdemu z mieszkańców domu - i to nie niekoniecznie starszym - mogą zdarzyć się okresy gorszej formy czy chwilowej niepełnej sprawności (wystarczy choćby złamać nogę). Dobrze, by w domu znalazły się usprawnienia, które pozwolą w nim funkcjonować w możliwie najwygodniejszy sposób. Dużym ułatwieniem będą w takiej sytuacji automatycznie otwierane drzwi wewnętrzne. Wyposażone one są w specjalny napęd PortaMatic, który umożliwia ich zdalne otwieranie i zamykanie (za pomocą nadajnika lub sterownika albo czujnika zbliżeniowego), które dzięki temu przestają być problemem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej - mogą one przemieszczać się między poszczególnymi pomieszczeniami bez pomocy innych. Napęd bardzo łagodnie otwiera i zamyka drzwi, a przy tym pracuje bardzo cicho i bezpiecznie.
Skomentuj:
7 pomysłów na dom bezpieczny i przyjazny dla mieszkańców