Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Urządzanie wnętrz: 10 błędów, których można uniknąć

Anna Zombirt
Baw się kolorami, fakturami i zestawiaj meble z wyobraźnią tak, by wnętrze wyrażało twój charakter i zainteresowania. - Fot. Artazum/ Shutterstock.com

Znając kilka prostych zasad możesz zmienić niewygodne i chaotycznie urządzone wnętrze w miejsce zorganizowane, przyjazne i spokojne.

Zachowaj umiar w kolekcjonowaniu przedmiotów. - Fot. vita khorzhevska/ Shutterstock.com

Nie zagracaj!

Bardzo łatwo sprawić by pokój zmienił się z dobrze urządzonego w zagracony. Wystarczy brak umiaru w kolekcjonowaniu mebli i bibelotów. Sprzęty powinny być funkcjonalne aby kreować wygodną przestrzeń życiową.

Jeżeli czujesz, że twoje pomieszczenie jest ciasne spróbuj usunąć jeden mebel, by sprawdzić czy to wrażenie zniknie. Czasami jest to kwestia złego ustawienia. Spróbuj znaleźć nowe miejsce dla kilku sprzętów. Jeżeli pokój nadal będzie wydawał się zbyt ciasny, rozważ pozbycie się mebla.

Baw się kolorami, fakturami i zestawiaj meble z wyobraźnią tak, by wnętrze wyrażało twój charakter i zainteresowania. - Fot. Artazum/ Shutterstock.com

Monotonnie, bez wyrazu

Nie kupuj wszystkich rzeczy z tego samego źródła. Dobrze urządzone wnętrze ma osobowość, a nie da się uzyskać tego efektu jeśli wszystkie meble wyglądają tak samo. Możesz odtworzyć wygląd wnętrz z ulubionych katalogów, ale szanse, że będą one wyglądały tak samo są niewielkie.

Liczy się różnorodność! Baw się kolorami, fakturami i zestawiaj meble z wyobraźnią tak, by wnętrze wyrażało twój charakter i zainteresowania.

Najpierw zdecyduj o kolorze ścian, a dopiero później wybierz meble. - Fot. photobank.ch/ Shutterstock.com

Zła kolejność

Dużo trudniej dopasować meble do już pomalowanych ścian, niż odwrotnie. Najrozsądniejszym wyjściem jest zabranie próbki np. tkaniny obiciowej kanapy do sklepu z farbami by móc wybrać paletę kolorów. Następnie należy sprawdzić kolorystyczne zgranie jeszcze raz, w domu. Najlepiej, jeszcze przed podjęciem decyzji o malowaniu, przetestować kilka odcieni preferowanego koloru na ścianach. Naturalne oświetlenie zmienia się w zależności od pory dnia, dlatego dobrze jest pozostawić próbki na ścianie na co najmniej 24 godziny.

Wielkość mebli musi zależeć od rozmiaru pomieszczenia. - Fot. Rudy Umans/ Shutterstock.com

Nic na siłę!

Meble muszą pasować do wnętrza. Koniec kropka. Małe komódki nie będą wyglądały dobrze w przestronnym wnętrzu, podobnie jak szafa gdańska w kawalerce o powierzchni 30 m2.

Przed wstawieniem mebli, a na pewno przed zakupem czy to kanapy, stołu, komody, łóżka - należy zmierzyć zarówno meble, jak i sam pokój.

Mniej sprzętów i bibelotów pozwala na zachowanie wrażenia porządku i spokoju we wnętrzu. - Fot. Santiago Cornejo/ Shutterstock.com

Bałagan!

Mniej znaczy lepiej. Także w przypadku urządzania wnętrz. Poczucie równowagi, porządku, spokoju i swobodnego ruchu to cechy dobrze urządzonej przestrzeni. Jak pozbyć się wrażenia chaosu i bałaganu? Spróbuj podzielić swoje rzeczy na trzy kategorie :

1 . Rzeczy, które są potrzebne.

2 . Rzeczy, które są dla mnie wartościowe

3 . Rzeczy, bez których można się obejść.

Teraz usuń te przedmioty, bez których możesz żyć. W razie potrzeby powtarzaj segregację do skutku. Porządek i równowaga zostaną przywrócone.

Lampa lub kinkiet umieszczony przy lustrze pozwoli doświetlić ciemne pomieszczenie. - Fot. Nejron Photo/ Shutterstock.com

Złe oświetlenie

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wystroju. Twoje pomieszczenia powinny mieć możliwie jak najwięcej światła naturalnego. Nie blokuj promieni słonecznych firankami i zasłonami. Aby pomieszczenie było jaśniejsze można umieścić lustra naprzeciwko okien czy lamp. Trzeba więcej niż jednego źródła oświetlenia pokoju. Dodaj proporcjonalnej wielkości i dobrze umieszczone lampy i kinkiety.

Lepiej poczekać i odłożyć pieniądze na wymarzony mebel. - Fot. Victoria Andreas/ Shutterstock.com

Jaki budżet?

Nie kupuj zbyt wiele. Nie kupuj wszystkiego od razu. I nie przepłacaj. Kupuj najlepsze rzeczy, na które możesz sobie pozwolić. Lepiej poczekać i odłożyć pieniądze na wymarzoną sofę, niż wybrać tanią, brzydszą i mniej trwałą. Nie musisz mieć wszystko od razu. Dobrze urządzone miejsca to takie, które są przemyślane.

Karnisze powinny być powieszone możliwie jak najwyżej. - Fot. Gorins/ Shutterstock.com

Schowane okna

Masywne, zbyt nisko wiszące karnisze to bardzo częsty błąd. Powinny one wisieć jak najbliżej sufitu, aby optycznie podwyższyć pomieszczenie. Karnisz zawieszony zbyt nisko spowoduje zmianę proporcji i pokój będzie wydawał się mniejszy. Zmniejszy się też ilość cennego naturalnego światła wpadającego przez okna.

Fot. Angel_Vasilev77/ Shutterstock.com

Pod ścianą

Ustawianie wszystkich mebli pod ścianami to powszechny błąd. Oczywiście nie chodzi o postawienie wszystkich sprzętów na środku pokoju, ale o aranżację jego części. Przysuń kanapę, fotele do siebie i stwórz kameralną przestrzeń, która sprzyja rozmowie.

Fot. Breadmaker/Shutterstock.com

Punkt centralny

Znajdź tę jedną rzecz, na którą chcesz by zwracali uwagę domownicy i goście, gdy wchodzą do pokoju. To powinno być coś wyróżniającego się np. kominek lub dzieło sztuki.

To będzie twój punkt centralny wokół którego będziesz komponować swoją przestrzeń. Wtedy twój pokój będzie wyglądał na dobrze przemyślany, zorganizowany i zrównoważony. Jeżeli pomieszczenie jest duże można stworzyć kilka punktów centralnych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie

Skomentuj:

Urządzanie wnętrz: 10 błędów, których można uniknąć

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej