Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Drewno, kamień i szkło w łazience

Joanna Kornecka

Drewno, kamień, szkło to świetna alternatywa dla wciąż popularnych w łazienkach płytek ceramicznych. nie ma obawy, że nie sprawdzą się w tym wnętrzu. skorzystaj z porad naszych ekspertów, a przekonasz się, jak wiele zalet mają takie materiały.

Projekt: Joanna Kulczyńska-Dołowy - Projekt: Joanna Kulczyńska-Dołowy

Drewno

Spośród gatunków egzotycznych odpornych na działanie wody, zmiany temperatury i wilgotność powie-trza najczęściej poleca się teak, iroko, wenge, merbau, a z rodzimych odmian - modrzew, dąb lub jesion. Drewno sprawdza się zarówno na ścianach, jak i na podłodze, w tym wypadku pamiętajmy jednak o dokładnym wypełnieniu przestrzeni pomiędzy deskami czy klepką specjalną gumą, by rozlana woda nie wnikała pod posadzkę. Drewno zachowa piękny wygląd, gdy zostanie odpowiednio zabezpieczone, np. zaolejowane, polakierowane lub woskowane.

UDANE POŁĄCZENIE (na zdjęciu)

Modrzewiowa okładzina na ścianach i suficie zestawiona jest z szarym marmurem. Projekt: Joanna Kulczyńska-Dołowy

fot. Duravit

Drewno

PODOBNY EFEKT

Jeśli decydujemy się na sklejkę, najlepiej żeby była to sklejka szkutnicza, wykorzystywana na przykład przy budowie jachtów. Jest wodoodporna i trwała.

Zdjęcie: meble łazienkowe z kolekcji X-large, Duravit

Projekt: Beata Kozieradzka i Andrzej Bogucki

 

W LUSTRZANYM ODBICIU

Ta łazienka wygląda jak mała kajuta. Ściany i sufit wyłożono modyfikowaną okleiną drewnianą typu orzech kakao flader. Ten rodzaj materiału jest popularny ze względu na dostępną szeroką paletę barw i łatwość obróbki.

Projekt: Beata Kozieradzka i Andrzej Bogucki

RADA EKSPERTKI

Decydując się na drewno w łazience, musimy mieć świadomość, że będzie ono wymagało od nas trochę uwagi i opieki. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu ?  polecam olejowanie drewna lub pokrycie go odpowiednim lakierem. To pozwoli na długo zachować je w dobrej kondycji. Zadbajmy o to, żeby na drewnianej powierzchni nie stała woda - nawet gatunki wodoodporne nie zniosą tego dobrze na dłuższą metę. Jeśli chodzi o rodzaj, uważam, że w polskim klimacie najlepiej sprawdzi się drewno, które występuje w naszym regionie. Nie łączmy jednak ze sobą elementów wykonanych z drewna w różnych kolorach. Gatunki o ciepłym odcieniu zestawiajmy na przykład z chłodnym kamieniem, to nada wnętrzu szlachetności. Drewno bardzo ciemne będzie dobrze wyglądało w towarzystwie czerwieni, beży lub fioletów. Uważajmy też ze zbyt odważnymi zestawieniami. Łazienka to miejsce relaksu - bądźmy wierni swoim preferencjom, ale nie szalejmy. Naturalne kamienie i jasne drewno stworzą bardziej przyjazną atmosferę.

Joanna Kulczyńska-Dołowy, architekt wnętrz z pracowni Kulczyński Architekt

Projekt: Małgorzata Muc i Joanna Scott - Projekt: Małgorzata Muc i Joanna Scott

Kamień

To niewątpliwie najbardziej trwały materiał. Ma niepowtarzalne wzory, może być wykończony na matowo lub polerowany. Najbardziej trwały i najczęściej stosowany w łazienkach jest granit. Efektowny marmur wymaga nieco więcej pielęgnacji, podobnie jak coraz bardziej popularny trawertyn, o pięknej, porowatej strukturze. Jedyną wadą kamienia jest jego cena. Warto jednak w niego zainwestować, bo będzie nam służyć przez lata.

SZLACHETNA PROSTOTA

Trawertyn najlepiej powlec żywicą epoksydową lub masą na bazie cementu. Zapobiegnie to wnikaniu zanieczyszczeń.

Projekt: Małgorzata Muc i Joanna Scott

Projekt: Dorota Maksymowicz i Magdalena Grosiak - Projekt: Dorota Maksymowicz i Magdalena Grosiak

Kamień

TWARDA SZTUKA

Z trawertynu wykonano podest pod umywalkę oraz obudowę wanny. Reszta to polerowany gres strukturą przypominający trawertyn. Razem tworzą ciepłe i eleganckie wnętrze.

Projekt: Dorota Maksymowicz i Magdalena Grosiak

ZGRANY DUET

Nad wanną i na ścianie prysznicowej położono łupek Mattone Rosso Esotico. Obudowę wanny pokryto półmatowym marmurem Biancone.

RADA EKSPERTEK

Aranżując łazienkę przy użyciu kamienia, należy przede wszystkim zastanowić się, czy będzie to jedynie element dekoracyjny, akcent, czy też cała koncepcja oparta na tym materiale. Jedynym ograniczeniem w przypadku użycia kamienia w łazience może być jego wymiar. Duże kamienne płyty dadzą minimalistyczny efekt, natomiast małe kamyczki o nieregularnych kształtach pozwolą na większą swobodę aranżacyjną. Ten materiał w łazience najlepiej prezentuje się na ścianach i na posadzkach. Kamień o porowatej fakturze nie sprawdzi się na podłodze, gdyż trudno będzie go utrzymać w należytej czystości. Trzeba pamiętać, żeby odpowiednio go zabezpieczyć specjalnymi impregnatami zapobiegającymi wnikaniu wody i zanieczyszczeń. Kamień, ze względu na swoją szlachetną strukturę, najlepiej łączyć z naturalnymi materiałami. Chcąc wzmocnić efekt aranżacyjny, możemy wprowadzić do wnętrza dwa rodzaje kamienia - np. jeden gładki, jasny, tworzący tło drugiego, o bardziej kontrastowej kolorystyce i fakturze.

Dorota Maksymowicz, Magdalena Grosiak, architektki z pracowni Forma Alternatywna

fot. Duravit

Szkło

Materiał coraz częściej stosowany w nowoczesnych łazienkach. Nadaje wnętrzu lekkości i optycznie je powiększa. Takie właściwości ma szkło transparentne, przybierające kolor podłoża, na którym zostało zastosowane. Coraz bardziej popularne jest szkło lakierowane, odporne na zadrapania i zabrudzenia. Ciekawym pomysłem są także modne ostatnio nadruki na szkle, np. ulubionego zdjęcia. Rozwiązaniem, które pozwoli ocieplić laboratoryjny chłód, jest połączenie szkła z drewnem. W każdym przypadku trzeba pamiętać o czyszczeniu szklanych powierzchni, najlepiej preparatami zapobiegającymi powstawaniu zacieków i osadu.

SZKLANE PANELE

Z powodzeniem zastąpią tradycyjne płytki ceramiczne. Można je położyć zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Odbijające się od szkła światło sprawia, że wnętrze wygląda na jaśniejsze i większe. Zdjęcie: Duravit

Projekt: 81WAW.PL

NIEWIDZIALNA PRZEGRODA

Tafla szkła to doskonałe rozwiązanie w łazience połączonej z sypialnią. Transparentna ściana optycznie nie dzieli wnętrza, a jednak odgradza część mieszkalną od strefy narażonej na wilgoć.

Projekt: Monika Goszcz - Projekt: Monika Goszcz

Szkło

POD OKIEM CESARZA

W tej łazience ze szkła jest kabina prysznicowa oraz panel nad umywalkami, który chroni ścianę przed zachlapaniem. W lustrze odbija się klasycyzująca mozaika Bisazzy. Projekt: Monika Goszcz

 

TAFLA JASNA, TAFLA CIEMNA

Przezroczysta płyta dzieli przestrzeń, natomiast ciemna zasłania na przykład mało estetyczną instalację. Ładnie kontrastuje z nią oszklona przestrzeń wypełniona białymi otoczakami.

Projekt: Gajda Design

RADA EKSPERTÓW

Szkło jest materiałem o szerokim zastosowaniu. W łazience możemy nim wyłożyć zarówno kabinę prysznicową, jak i położyć je na posadzce, ale najczęściej wykorzystywane jest do dzielenia przestrzeni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby szkłem wykończyć całą łazienkę - od posadzki zaczynając, na umywalce kończąc. Warto pamiętać, żeby było to szkło hartowane - praktyczne i bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Szkło pasuje do wszelkich materiałów, dzięki temu możemy je dowolnie zestawiać. W połączeniu z betonem da nam surowy i minimalistyczny efekt, łączone z marmurem stworzy klasyczne i eleganckie wnętrze, z drewnem ? nowoczesne.

Anna Paszkowska i Rafał Grudziąż architekci z pracowni 81WAW.PL

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Styl skandynawski: wiatr z północy
Łazienka: Szafki pod umywalkę
Kuchnia: To jest trendy!

Skomentuj:

Drewno, kamień i szkło w łazience

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej