Osłona na kaloryfer. Maskownica grzejnika
Osłonki grzejnika można zrobić nie tylko z drewna, ale także z filcu i koronki. Pokazujemy kilka projektów.
Osłonka na kaloryfer - od produktu do projektu
Osłonka z filcu na drewnianej konstrukcji nie tylko zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, ale i zdobi wnętrze.
Będą potrzebne:
- drewno heblowane zaokrąglone, 9,2 x 100 cm, gr. 4,5 cm - 4 szt.,
- na dłuższe poprzeczki: drewno heblowane, 5,5 x 80 cm, gr. 2,1 cm - 3 szt.,
- na krótsze poprzeczki: drewno heblowane, 5,5 x 20 cm, gr. 2,1 cm - 4 szt.,
- blat drewniany 100 x 30 cm, gr. 3,6 cm,
- kątowniki duże - 4 szt.,
- kątowniki średnie - 2 szt.,
- kątowniki małe - 4 szt.,
- biała bejca, lakier akrylowy,
- klej typu Wikol lub Poxipol,
- podkładki filcowe prostokątne, 45 x 35 cm,
- pomarańczowa farba akrylowa,
- wkręty do drewna,
- pędzel, wkrętak.
Osłonka na kaloryfer - KROK 1.
Drewno odpowiednio docinamy (można to zlecić przy zakupie w hipermarkecie budowlanym). Łączymy dużymi kątownikami górę konstrukcji: nogi, dłuższe oraz krótsze poprzeczki.
Osłonka na kaloryfer - KROK 2.
Średnimi kątownikami łączymy nogi z poprzeczkami na dole (poprzeczki od strony ściany nie montujemy). Łączenia desek można dodatkowo wzmocnić klejem.
Osłonka na kaloryfer - KROK 3.
Do powstałej konstrukcji mocujemy blat. Do tego celu posłużą małe kątowniki, które przykręcamy mniej więcej na środku każdej poprzeczki.
Osłonka na kaloryfer - KROK 4.
Całość malujemy białą bejcą lub rozcieńczoną farbą akrylową, używając szerokiego pędzla. Gdy stolik-osłonka wyschnie, mocujemy go do ściany w jednym punkcie (można to zrobić np. kątownikiem).
Osłonka na kaloryfer - KROK 5.
Podkładki malujemy farbą akrylową, a po wyschnięciu utwardzamy lakierem. Następnie sklejamy je ze sobą i przycinamy, tak by powstały trzy prostokąty: jeden na front i dwa na boki. Przyklejamy do osłonki. Osłona grzejnika jest gotowa! To prawdziwa dekoracja wnętrza.
Maskownica na kaloryfer - z koronki
1. Do ściany nad kaloryferem mocujemy półkę. Gotową ramę do obrazu malujemy farbą akrylową na wybrany kolor.
2. Koronkę albo ażurową tkaninę o wielkości dopasowanej do ramy (można użyć np. chusty albo serwety) mocujemy od wewnątrz ramy np. zszywkami tapicerskimi. Brzegi materiału należy przedtem podwinąć.
3. Tak powstałą osłonkę mocujemy do półki kątownikami.
Maskownica na kaloryfer - z listewek
1. Z listewek sosnowych o gr. 1 cm; szer. 2,2 cm sklejamy ramę 80 x 80 cm. Do jej czterech boków doklejamy prostopadle listwy o dł. 81 cm, tak by skończona rama miała 82 x 82 cm.
2. Na kartonie rysujemy szablon z dekoracyjnym układem krzyżujących się listewek. Listewki docinamy na kawałki odpowiedniej długości (według szablonu).
3. Listewki mocujemy klejem od wewnętrznej strony ramy: najpierw pierwszą warstwę, a po wyschnięciu - drugą. Osłonkę szlifujemy, lakierujemy i mocujemy wkrętami do półki nad grzejnikiem.
Osłona grzejnika - ze sklejki
1. Na arkuszach sklejki rysujemy dwa kontury drzew: węższy na bok osłonki, szerszy na jej front. Wycinamy je za pomocą wyrzynarki do drewna.
2. Po wyszlifowaniu krawędzi obie części łączymy za pomocą trzech kątowników. Konstrukcję dodatkowo wzmacniamy klejem typu Wikol.
3. Całość malujemy bezbarwnym lakierem; można położyć kilka warstw, kolejną po wyschnięciu poprzedniej. Osłonkę mocujemy do ściany zawiasami.
Skomentuj:
Osłona na kaloryfer. Maskownica grzejnika