Aranżacje wnętrz: porady stylistki
Podczas urządzania mieszkania często stajemy wobec problemów dotyczących wykończenia wnętrza, dobrania dodatków i kolorów.
Zamiast obrazów
Chcielibyśmy ozdobić wszystkie ściany w salonie, ale mamy za mało obrazów. Modne ostatnio fototapety czy naklejki nie wchodzą w grę. Polećcie, proszę, jakieś eleganckie rozwiązanie.
Bardzo efektownie wyglądają dekoracyjne tkaniny (wzorzyste lub fakturowe) naciągnięte tak jak obrazy na blejtramy albo na kawałki płyty wiórowej. Z tych samych tkanin warto uszyć pokrowce na poduszki, wtedy całość będzie się prezentowała naprawdę elegancko. Taka dekoracja ma również inną zaletę - za jakiś czas materiały można zmienić na inne, co jest tanim i szybkim sposobem na odmianę klimatu wnętrza. Dobrym pomysłem jest też zawieszenie na ścianie pamiątkowych zdjęć oprawionych w ramki. Taka osobista galeria skłania do wspomnień.
Przy podłodze
Nie wiem, jakie wybrać listwy przypodłogowe. Czy dopasować je do białych okien i ścian (być może je przemalujemy), czy do brązu podłogi i drzwi? Czy wszędzie powinny być jednakowe?
Uważam, że najlepsze będą białe listwy, nawiązujące do barwy ram okiennych. Radziłabym kupić wyższe (co najmniej 10-centymetrowe) cokoły z poliuretanu, które optycznie podwyższą wnętrze oraz dodadzą mu charakteru. Jeśli w przyszłości ściany zostaną przemalowane, białe listwy wyraźnie oddzielą je od podłogi. Dobrze jest zamontować takie same listwy we wszystkich pomieszczeniach - jednolity element spoi je w harmonijną całość.
Kłopot z dywanem
W pokoju trzy ściany są żółte, a jedna szara. Drewno mebli ma barwę calvados (brąz wpadający w oranż), a kanapa jest szaro- beżowa. Czy niebieski dywan będzie pasował?
Bałabym się wprowadzać do wystroju pokoju kolejnej barwy - grozi to powstaniem kolorystycznego miszmaszu. Sensownym rozwiązaniem jest wybranie jednego z kolorów, który już pojawił się w aranżacji wnętrza. Doradzam więc dywan żółty lub szary, w odcieniu zbliżonym do barwy ścian. Najlepiej, by był jednolity, o gładkiej albo włochatej powierzchni; ewentualnie we wzory fakturowe lub ażurowe.
Świetlne kreacje
Urządzam sypialnię i bardzo mi zależy, by wyglądała naprawdę ładnie. Czy wszystkie źródła światła (lampy wiszące, lampki nocne i kinkiety) powinny pochodzić z jednego kompletu, czy dobrać je na innej zasadzie? Jeśli tak, to na jakiej?
Kupując lampy z jednej serii, z pewnością nie popełni pani pomyłki. Ale można też zestawić różne oprawy, np. w starym stylu i nowoczesne - taki kontrast przynosi na ogół ciekawy efekt. Moim zdaniem żyrandol nie jest w sypialni konieczny; najlepiej sprawdza się oświetlenie boczne z możliwością regulowania natężenia światła (od jasnego po delikatne, tworzące intymny klimat). Dobrym rozwiązaniem są też taśmy LED - podświetlając wybrane fragmenty ścian, będą efektownie modelowały przestrzeń.
Łazienkowe triki optyczne
Przystępuję do generalnego remontu bardzo małej łazienki. Wybrałam już urządzenia i wiem, jak je rozmieścić. Zastanawiam się tylko nad wykończeniem wnętrza. Koleżanka doradziła mi, żeby na ścianach i podłodze położyć takie same kafelki. Nie jestem jednak pewna, czy to dobry pomysł.
Koleżanka ma rację - im mniejsze zróżnicowanie kolorów i materiałów wykończeniowych, tym większe wydaje się wnętrze. Poza tym zaciera się granica pomiędzy ścianami a podłogą, co optycznie powiększa przestrzeń. Oczywiście najlepiej wybrać jasne płytki; warto też zdecydować się na jak największe lustro, nawet na całą ścianę - to sprawdzony trik optyczny do niewielkich pomieszczeń.
Skomentuj:
Aranżacje wnętrz: porady stylistki