Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kraków: atrakcje bez limitu

tekst Małgorzata Czyńska, współpraca Basia Dereń-Marzec
fot. Michał Mutor

Liczba kawiarni i klubów przyciąga na równi z urokami historycznej architektury. Obliczono, że w Krakowie w samym tylko obrębie Plant w ubiegłym roku było 1330 knajp. Rynek i Wawel to za mało. Reaktywacja kolejnych dzielnic każe nam wędrować na magiczny Kazimierz, dalej na modne Podgórze i nabierające mocy Dębniki.

Kraków - fot. Michał Mutor

W turystycznym rankingu polskich miast Kraków wspina się prężnie. W zeszłym roku holenderski portal turystyczny Zoover umieścił go na drugim miejscu (po Berlinie) wśród najlepiej ocenianych przez internautów europejskich metropolii. A ci zachwycają się życiem nocnym i kulturalnym oraz poezją krakowskiej architektury, i wcale nie mają na myśli wyłącznie Kazimierza, czy okolic Rynku Głównego. Co krok odkrywają nowe miejsca, które mają wyjątkowy klimat.

fot. Michał Mutor

 

Kładka

Najpopularniejsza piesza przeprawa przez Wisłę. Ulubione miejsce weekendowych spacerowiczów i rowerzystów. Imprezowicze ciągną tędy z Kazimierza do nowych knajpek w Podgórzu. Krakowscy zakochani, wzorem Ponte Vecchio we Florencji czy paryskiego Pont des Arts, zrobili z kładki "most miłości" - wieszają na kracie kładki kłódki symbolizujące dozgonne uczucie.

Kładka im. Ojca Bernatka

Apartamenty Bracka - fot. Michał Mutor

Klimatyczne lokum tuż przy Rynku Głównym. Wygodne, z pietyzmem zaprojektowane apartamenty w zabytkowej kamienicy. Wnętrza nowoczesne, ale z oryginalnymi elementami retro, jak np. kaflowe piece. Uroda klatki schodowej rekompensuje brak windy.

ul. Bracka 6

fot. Michał Mutor

ŚLEDŹ U FRYZJERA

Kiedyś mieścił się tu zakład fryzjerski, dzisiaj serwują najlepsze śledzie w Krakowie. Suszarki do włosów nad barem i umywalki przywieszone na ścianach zabawnie nawiązują do historii lokalu. Knajpa idealna na start - szybka wódka i śledzik w przeróżnych odsłonach to już miejscowy hit obowiązkowy.

ul. Stolarska 5

Well Done - fot. Michał Mutor

Na amerykańskie przysmaki (burgery, żeberka w coca-coli) warto wpaść na Kazimierz do restauracji Well Done. Wnętrze knajpki utrzymane jest w zabawnym popartowym klimacie - amerykańska flaga, lampy i żyrandol z puszek zupy Campbells, printy komiksowych plansz.

ul. Mostowa 2

fot. Michał Mutor

FRYZJER CLAUDIUS

Pracownia fryzjerska polecana przez projektantów mody, fotografów i stylistów. Profesjonalna obsługa tutejszych fryzjerów, w tym legendarnego mistrza Klaudiusza, to nie wszystko. Warto też poczuć atmosferę miejsca. W ogromnym atelier w kamienicy przy trakcie królewskim współgrają ze sobą style i epoki: współczesne techniczne wyposażenie salonu, sztuka i design oraz stare elementy, jak ogromne oczyszczone do surowego drewna drzwi.

ul. Floriańska 18/6

Klub Drukarnia - fot. Michał Mutor

Kultowy klub jazzowy. Kiedyś działał na Kazimierzu, teraz w coraz modniejszej dzielnicy Podgórze. Usytuowany idealnie - tuż przy Kładce i bulwarze nad Wisłą. Przyjemne miejsce na kawę z widokiem na rzekę. Wieczorem na tańce czy koncert trzeba przyjść wcześniej albo powalczyć o miejsce, bo cztery obszerne sale nie są w stanie pomieścić stałych bywalców.

ul. Nadwiślańska 1

fot. Michał Mutor

MANUFAKTURA CZEKOLADY

Krakowska Manufaktura Czekolady przypomina, że Kraków słynie ze słodkości. Tutaj w 1910 r. Adam Antoni Piasecki, zwany też "królem czekolady", założył słynną fabrykę czekolady Wawel. Ale nawet jemu nie śniły się pantofelki na szpilkach, które teraz wyrabiają miejscowi cukiernicy. Rozpływające się w ustach pralinki to pyszna pamiątka z Krakowa.

ul. Szewska 7

Konfederacka 4 - fot. Michał Mutor

Knajpa ulokowana w dawnej piekarni, o czym przypomina wielki piec w jednej z sal. Jasne, przestronne wnętrze i świetne jedzenie. Warto tu wpaść na śniadanie - godne polecenia są ciasta, tosty, sałaty i zawsze świeży chleb. Poza tym dobry wybór win, a do tego szynka parmeńska i sery. Jaskółka zapowiadająca, że już za moment to Dębniki będą najmodniejszą dzielnicą Krakowa.

ul. Konfederacka 4

fot. Michał Mutor

CAFE RIO

Koniecznie trzeba tu wpaść w ciągu dnia. Ten kultowy bar kawowy działa od lat 70., ale jak na Kraków przystało, miejsce ma długą tradycję gastronomiczną (od 1946 r.). Mekka dla wtajemniczonych mieści się dwa kroki od Rynku Głównego. Średnia wieku wysoka, ale przy wysokich stoliczkach zbiera się kwiat miejscowej bohemy

ul. św. Jana 2

Bunkier Cafe - fot. Michał Mutor

BUNKIER CAFÉ

Park otaczający Stare Miasto powstał w miejscu zburzonych w XIX w. dawnych murów obronnych. Pas zieleni w środku miasta to fajny trakt komunikacyjny i dobre miejsce na relaks. Okoliczni mieszkańcy mają tu "swoje" ławki, na których siadają z gazetą. Na kawę i ciastko obowiązkowo trzeba wpaść do ulokowanej tuż przy Plantach kawiarni przy Bunkrze Sztuki. W ciepłe dni przezroczyste ściany są otwierane, tak że kawiarnia zamienia się w ogródek.

pl. Szczepański 3A

fot. Michał Mutor

IDEA FIX

Butik promujący polskie marki. Alternatywa dla sieciówek, miejsce z konceptem. W ofercie ciuchy od rodzimych projektantów (m.in. Polygon, Wojtek Haratyk), trochę designu (Puff Buff, Moho), młodej sztuki i fotografii.

ul. Bocheńska 7

Pasaż 13 - fot. Michał Mutor

PASAŻ 13

Eleganckie miejsce na zakupy. Dwie połączone zabytkowe kamienice przekształcone w luksusowy pasaż handlowy oferujące światowe marki były pierwszą w Polsce realizacją tego typu. Gotyckie sklepienia, renesansowa klatka schodowa, stal i szkło tworzą przepiękne, oryginalne wnętrza.

Rynek Główny 13

fot. Michał Mutor

Księgarnia Lokator

Kraków jest siódmym miastem na świecie noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO (obok Edynburga, Melbourne, Iowa City, Dublina, Reykjaviku i Norwich). Po dobrą książkę warto się wybrać na Kazimierz do Lokatora. To przestronna księgarnio-kawiarnia z ambitną ofertą. Regały wypełniają niszowe wydawnictwa. Właściciel Lokatora raz w miesiącu publikuje własną listę bestsellerów.

ul. Mostowa 1

Hotel Forum - fot. Michał Mutor

Jeszcze niedawno znany był głównie z tego, że służy jako najdłuższy w Polsce billboard. Teraz to jedno z najmodniejszych offowych miejsc w Krakowie. Ogromny, przeszklony klub Forum Przestrzenie wnętrzem przypomina berlińskie kawiarnie nad Szprewą. Projekt wnętrza to dzieło zbiorowe właścicieli i ich przyjaciół, spory wkład miał Nawer, artysta graffiti, architekt, designer, tworzący głównie w przestrzeni miejskiej. Wygodne kanapy i długie stoły sprzyjają integracji. Ozdobą miejsca są neony ocalone ze zrujnowanego Motelu Krak. W zimie na zewnątrz działa lodowisko, w lecie plaża z leżakami. W sklepie Forum Mody świetne ubrania i akcesoria od polskich projektantów.

ul. Konopnickiej 28

fot. Michał Mutor

KRAKÓ SLOW WINES

Wizyta tutaj to świetna okazja do zapoznania się z ideą "slow wine". Bar i sklep sfokusowane są na tzw. wina naturalne, lokalne odmiany. Właściciele, pasjonaci i znawcy wina, polecają m.in. wyborne tokaje. Wnętrze baru jest proste, surowe, z minimalistycznym zacięciem.

ul. Lipowa 6F

Lulu Living - fot. Michał Mutor

LULU LIVING

Klimatyczny concept store w Zaułku Niewiernego Tomasza (ten uroczy zakątek wypełniony knajpkami opisuje każdy przewodnik po Krakowie). Asortyment niebanalny i różnorodny - krótkie serie przedmiotów do wnętrz, unikaty, rzeczy wyszperane przez właścicielki sklepu na targach staroci w Polsce i zagranicą. Można tu znaleźć papierowe lampiony, ręcznie malowane tapety, kryształowe lustra, mieszczańskie kandelabry, a nawet kute bramy.

ul. św. Tomasza 17

fot. Michał Mutor

MOCAK

Sztukę współczesną oglądamy tu w industrialnym opakowaniu, bo MOCAK mieści się na terenie dawnej Fabryki Schindlera. Florencki architekt Claudio Nardi, projektując nowy obiekt, starał się nawiązać do przeszłości, wykorzystując przemysłowy dach szedowy fabrycznych hal. W środku świetna stała kolekcja, interesujące wystawy czasowe. Do tego przestronna kawiarnia i księgarnia pełna wydawnictw o sztuce.

ul. Lipowa 4

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Londyn: tych adresów nie znajdziesz w przewodnikach
Strefa smaku: Restauracja Norma
Strefa smaku: Concordia Taste

Skomentuj:

Kraków: atrakcje bez limitu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej