Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Książki: z kraju, nie ze świata

Anna Grużewska
fot. serwis prasowy

Rodzimi autorzy, nasi artyści, lokalne tematy. Tylko takie książki znalazły się w tym miesiącu na redakcyjnej półce. Czytamy z zachwytem, ze zdumieniem, z wielkim zainteresowaniem. Lekcję polskiego odrabiamy na piątkę!

fot. materiały prasowe

Jubileusz plakacisty

Talent Henryka Tomaszewskiego (1914-2005) ukształtował kilka generacji Polaków. To on bowiem ilustrował "Kaczkę Dziwaczkę" Jana Brzechwy, opracowywał graficznie magazyn "Ty i Ja", zaprojektował niezliczoną ilość plakatów filmowych. Koło jego prac przechodziliśmy nieświadomi tego, że ich autor otrzymał tytuł Królewskiego Projektanta nadany przez Royal Society of Arts w Londynie! W 2014 roku obchodzimy stulecie urodzin Tomaszewskiego. Jest jubileuszowa wystawa i album. I wielki żal za plakatami tworzonymi charakterystyczną kreską.

Henryk Tomaszewski, red. Agnieszka Szewczyk, Bosz, www.bosz.com.pl

fot. serwis prasowy

W świecie ładu

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z kolekcjonowaniem pięknych przedmiotów i dzieł sztuki, ta książka jest idealnym poradnikiem. Dotyczy wprawdzie tylko klasycyzmu, za to przez meandry tej epoki poprowadzi was za rękę. Znajdziecie tu wskazówki, gdzie i jak kupować, i na co zwracać uwagę przy ocenie antyków, jak je użytkować i konserwować.

Klasycyzm. Przewodnik dla kolekcjonerów, Małgorzata Korżel-Kraśna, Arkady, www.arkady.com.pl

fot. serwis prasowy

Ile życia, tyle sztuki

Trudno znaleźć w Polsce inną osobę, która tak jak Anda Rottenberg związała swoje życie ze sztuką. Jest kuratorem wystaw, pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz Polskiej Akademii Nauk. Przez prawie dekadę kierowała warszawską Zachętą, którą przeniosła do pierwszej ligi europejskich galerii. Z funkcji dyrektora zrezygnowała w atmosferze skandalu. Rottenberg znana jest z wyrazistych sądów i celnych ripost. Dlatego też ta książka, będąca wywiadem przeprowadzonym przez Dorotę Jarecką, to czysta przyjemność intelektualna. Nie ma w niej żadnego ple-ple. Rottenberg mówi prawdę, a że bolesną, to co innego.

Rottenberg. Już trudno, Anda Rottenberg, Dorota Jarecka, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, www.krytykapolityczna.pl

fot. serwis prasowy

Do ocalenia

Nie zwracamy na nie uwagi, bo wydają się takie zwyczajne. Warszawskie budynki wzniesione po 1945 r. uchodzą za gorszych krewnych zabytków. Tymczasem to często dzieła wybitnych polskich architektów. Dlatego tak cieszy nas Archimapa, w której opisano ponad 70 stołecznych obiektów wzniesionych w latach 1945?1989.

Archimapa. Dziedzictwo Architektury Warszawy lat 1945?1989, Maria Sołtys i Marek Kuciński, Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl

fot. serwis prasowy

Dzieło w polu

W niewielkiej mazowieckiej wsi stoi sobie niezwykły dom. Zaczyna się jak bajka? A to samo życie! Opowieść o dziele Zofii i Oskara Hansenów, parze architektów, którzy propagowali stworzoną przez siebie ideę Formy Otwartej. Jej najdoskonalszym wyrazem jest właśnie dom, który zmieniał się tak, jak zmieniały się losy jego właścicieli.

Dom jako forma otwarta. Szumin Hansenów, Aleksandra Kędziorek, Jan Smaga, Filip Springer, Karakter, www.karakter.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

W pracowni: Tomasz Urbanowicz
Design: 10 najlepszych polskich lamp
W pracowni: Monika Osiecka

Skomentuj:

Książki: z kraju, nie ze świata

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej