Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Relacja z targów w Mediolanie

Anna Grużewska
fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

Tydzień - jeden. Odwiedzających - 800 tysięcy. Inspiracji - bez liku. Tak można najkrócej podsumować to, co między 7 a 13 kwietnia działo się w Mediolanie. Odbywające się tu targi Internazionale Salone del Mobile są największą imprezą poświęconą designowi w świecie. Zobaczcie, co nas zauroczyło.

fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

Świat MOOOI

Mediolan nadaje ton
Tydzień ? jeden. Odwiedzających ? 800 tysięcy. Inspiracji ? bez liku. Tak można najkrócej podsumować to, co między 7 a 13 kwietnia działo się w Mediolanie. Odbywające się tu targi Internazionale Salone del Mobile są największą imprezą poświęconą designowi w świecie.  Zobaczcie, co nas zauroczyło.
ŚWIAT MOOOI Do Mediolanu jedzie się przede wszystkim na targi, ale różne dzielnice miasta oferują mnóstwo innych atrakcji. Przez kilka lat najbardziej popularna była postprzemysłowa Zona Tortona. To tutaj odbywały się najlepsze wystawy i imprezy. W tym roku właściwie jedynym powodem do odwiedzenia Tortony była ekspozycja firmy Moooi. Zachwycała nowa, świetna kolekcja (no, może z wyjątkiem fotela z białego futerka oraz kieliszka na jajka w kształcie? kurzej łapki, brrr). Stylistyka nowych projektów Moooi waha się między tym, co organiczne, a tym, co geometryczne. Na uwagę zasługują meble inspirowane angielskim stylem Tudorów oraz motywy afrykańskie, które wprowadza współpracujące z marką Studio Job. Moim ulubionym meblem został jednak fotel Nest w tkaninie One Minute, przypominającej malarskie pociągnięcia pędzla. Na uwagę zasługiwała także scenografia ekspozycji, którą stanowiły gigantyczne fotografie Massima Listriego, znanego fotografa monumentalnej architektury.
x www.moooi.com
MARCEL WANDERS DLA
BAROVIER & TOSO
?Jest naszą powinnością? ? rozpoczął Marcel Wanders i zgromadzony tłum nie mógł wyjść ze zdumienia. Po czym projektant dodał z szelmowskim uśmiechem ?Abyśmy byli magikami, błaznami, alchemikami. Abyśmy zamiast iluzji kreowali nadzieję, a zamiast snów tworzyli rzeczywistość?. Po czym otworzył wystawę Light E-Motion, którą stworzył dla marki Barovier & Toso. To producent luksusowych żyrandoli wykonanych ze słynnego szkła z Murano. Rzecz raczej dla snobów i to z grubymi portfelami. Wanders przygotował dla Barovier & Toso widowisko totalne. Zaprojektował scenografię, specjalne mobile z części lamp, a nawet stroje dla hostess! Prezentowana w ekskluzywnej dzielnicy Brera wystawa była jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń.
x www.barovier.com
Marcel Wanders (na zdjęciu) jest projektantem, który dba o najdrobniejsze detale. Jego wystawa dla marki Barovier & Toso bardziej przypominała spektakl niż ekspozycję designu.

Do Mediolanu jedzie się przede wszystkim na targi, ale różne dzielnice miasta oferują mnóstwo innych atrakcji. Przez kilka lat najbardziej popularna była postprzemysłowa Zona Tortona. To tutaj odbywały się najlepsze wystawy i imprezy. W tym roku właściwie jedynym powodem do odwiedzenia Tortony była ekspozycja firmy Moooi. Zachwycała nowa, świetna kolekcja (no, może z wyjątkiem fotela z białego futerka oraz kieliszka na jajka w kształcie? kurzej łapki, brrr). Stylistyka nowych projektów Moooi waha się między tym, co organiczne, a tym, co geometryczne. Na uwagę zasługują meble inspirowane angielskim stylem Tudorów oraz motywy afrykańskie, które wprowadza współpracujące z marką Studio Job. Moim ulubionym meblem został jednak fotel Nest w tkaninie One Minute, przypominającej malarskie pociągnięcia pędzla. Na uwagę zasługiwała także scenografia ekspozycji, którą stanowiły gigantyczne fotografie Massima Listriego, znanego fotografa monumentalnej architektury.x www.moooi.com

Nowe wzory Gan by Gandia Blasco - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk
Nowe wzory Gan by Gandia Blasco
Dywany w 3D? Tak! Kolekcja Bandas projektu Patrici Urquioli dla marki Gan by Gandía Blasco daje kilimom trzeci wymiar. Designerka połączyła bowiem dywany z pufami. Wykonane ręcznie przestrzenne dekoracje są ukłonem w stronę tradycyjnego rzemiosła. Cechą kolekcji jest modułowość ? różne kształty i wzory pozwalają na swobodne kreowanie przestrzeni. x www.gan-rugs.com
KARTELL LŚNI
Efektownemu stoisku marki Kartell trudno było zrobić zdjęcie, w stylizacji utrzymanej w klimacie glamour odbijały się bowiem setki fleszy. Stoisko nazwano Precious Kartell, czyli drogocenny Kartell, a blask złotych plastików skutecznie wabił zwiedzających. Mieniące się meble i dodatki autorstwa najbardziej znanych współczesnych projektantów: Philippe?a Starcka, Patrici Urquioli, Piera Lissoniego przyciągały setki spragnionych luksusu gości.
x www.kartell.com
LINTELOO WRACA Z AFRYKI
Holenderska marka Linteloo liczy sobie zaledwie 20 lat. W świecie meblarskim to niewiele, jednak okrągła rocznica jest okazją do obchodzenia jubileuszu. W prezencie marka ofiarowała nam kolekcję autorstwa Paoli Navone inspirowaną Afryką. Bogactwo wzorów i kolorów okazało się idealnym tłem tłumnie odwiedzanego rocznicowego przyjęcia.
x www.linteloo.nl

Dywany w 3D? Tak! Kolekcja Bandas projektu Patrici Urquioli dla marki Gan by Gandía Blasco daje kilimom trzeci wymiar. Designerka połączyła bowiem dywany z pufami. Wykonane ręcznie przestrzenne dekoracje są ukłonem w stronę tradycyjnego rzemiosła. Cechą kolekcji jest modułowość - różne kształty i wzory pozwalają na swobodne kreowanie przestrzeni.

www.gan-rugs.com

Paged odświeżony - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk
Paged odświeżonyDobrze znany, polski Paged jest jednym z największych producentów mebli w Europie. Teraz chce jednak zacząć grać w innej lidze. Pierwszym krokiem w tym kierunku było zatrudnienie najlepszego polskiego projektanta, Tomka Rygalika, w roli dyrektora kreatywnego. Drugim obecność w Mediolanie. Paged miał swoje stoisko na targach, a także wziął udział w wystawie polskiego wzornictwa, Polish Job, odbywającej się w modnej dzielnicy Ventura Lambrate.
x www. pagedcollection.pl
VITRA ZANURZONA w latach 60.
Cała wstecz! Tak można było pomyśleć, odwiedzając stoisko marki Vitra. Jego centralną postacią był Alexander Girard (1907?1993), znany amerykański projektant, autor mebli i tkanin. Vitra reaktywowała wzory jego autorstwa oraz komplet zabawek. Na stoisku widywana była Hella Jongerius, która dla marki zaprojektowała kilka bestsellerów i fotele East River Chair, nowość. Co ciekawe, i one sprawiały wrażenie trochę retro.
x www.vitra.com
CASSINA Z CHARLOTTE Charlotte Perriand (1903?1999) jest naszą ulubioną projektantką. Stała się też bohaterką marki Cassina, która ma w swojej ofercie meble jej autorstwa. Designerce poświęcona była wystawa zorganizowana w salonie Cassiny znajdującym się przy prestiżowej via Durini. Meblom Perriand towarzyszyły ubrania i dodatki z najnowszej kolekcji Louis Vuitton, która inspirowana jest postacią projektantki.
x www.cassina.com

Dobrze znany, polski Paged jest jednym z największych producentów mebli w Europie. Teraz chce jednak zacząć grać w innej lidze. Pierwszym krokiem w tym kierunku było zatrudnienie najlepszego polskiego projektanta, Tomka Rygalika, w roli dyrektora kreatywnego. Drugim obecność w Mediolanie. Paged miał swoje stoisko na targach, a także wziął udział w wystawie polskiego wzornictwa, Polish Job, odbywającej się w modnej dzielnicy Ventura Lambrate.

www. pagedcollection.pl

Tom Dixon - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

Tom Dixon zawsze w formie

TOM DIXON ZAWSZE W FORMIE
Angielski projektant Tom Dixon kocha? metal. Stal, mosiądz, miedź, brąz nabierają w jego rękach nowego znaczenia. Dixon poleruje je, młotkuje, srebrzy. Wiele z tych czynności zleca wykwalifikowanym rzemieślnikom. Sprzęty jego autorstwa są bardzo drogie. Na targach można je było zobaczyć w cenie biletu. Chętnych nie brakowało.
x www.tomdixon.net
KOMFORT W COMFORTY
Polska firma Comforty przeniosła nas w klimat lat 60. W tej stylistyce utrzymany był wielkoformatowy kolaż Tomasza Szerszenia, stanowiący główną dekorację ekspozycji. Firma zaprezentowała nowości: sofę Pesto autorstwa Tomasza Augustyniaka oraz stoliki Pelagie Doroty Koziary, inspirowane najdalej wysuniętymi na południe wyspami Sycylii. Oprócz tego można było również zobaczyć projekty Tomasza Augustyniaka, duetu Lucidi Pevere oraz Philippe?a Nigro. Comforty to firma meblowa, a jej ofertę uzupełniały lampy portugalskiej marki Delightfull oraz dywany Carpet Sign z Holandii.  x www.comforty.pl
MOROSO Z POLSKIM AKCENTEM
Na stoisku zaaranżowanym przez Patricię Urquiolę naszą uwagę zwróciły meble autorstwa? Tomka Rygalika. Polski projektant zauważony kilka lat temu przez właścicielkę marki, Patrizię Moroso, pracuje dla niej od kilku lat. Na targach pokazano wysoki stołek Bull, serię ze sklejki Dumbo oraz krzesło K 1 autorstwa Rygalika. Czekamy, aż firma wprowadzi te modele do sprzedaży.
x www.moroso.it
DEDON POD LIŚCIEM
Niemiecki Dedon to producent luksusowych mebli przeznaczonych na zewnątrz. W swojej ofercie ma klasyczne leżaki i fotele, a także przepastne leżanki oraz bujaki. Tym razem swoje zjawiskowe meble prezentował w iście rajskiej scenerii. Pod sufitem wykreowano papierowy las tropikalny. Z głośników płynął śpiew ptaków, a kiedy rozlegały się odgłosy deszczu, pracujące na stoisku hostessy wyciągały papierowe parasolki. Nie było nikogo, kto by się wówczas nie uśmiechnął.
x www.dedon.de

Angielski projektant Tom Dixon kocha metal. Stal, mosiądz, miedź, brąz nabierają w jego rękach nowego znaczenia. Dixon poleruje je, młotkuje, srebrzy. Wiele z tych czynności zleca wykwalifikowanym rzemieślnikom. Sprzęty jego autorstwa są bardzo drogie. Na targach można je było zobaczyć w cenie biletu. Chętnych nie brakowało.

www.tomdixon.net

Marcel Wanders - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

Marcel Wanders dla Barovier & Toso

"Jest naszą powinnością" - rozpoczął Marcel Wanders i zgromadzony tłum nie mógł wyjść ze zdumienia. Po czym projektant dodał z szelmowskim uśmiechem "Abyśmy byli magikami, błaznami, alchemikami. Abyśmy zamiast iluzji kreowali nadzieję, a zamiast snów tworzyli rzeczywistość". Po czym otworzył wystawę Light E-Motion, którą stworzył dla marki Barovier & Toso. To producent luksusowych żyrandoli wykonanych ze słynnego szkła z Murano. Rzecz raczej dla snobów i to z grubymi portfelami. Wanders przygotował dla Barovier & Toso widowisko totalne.

 

fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

 

Zaprojektował scenografię, specjalne mobile z części lamp, a nawet stroje dla hostess! Prezentowana w ekskluzywnej dzielnicy Brera wystawa była jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń.

www.barovier.com

fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

 

Marcel Wanders (na zdjęciu) jest projektantem, który dba o najdrobniejsze detale. Jego wystawa dla marki Barovier & Toso bardziej przypominała spektakl niż ekspozycję designu.

Comforty - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

Komfort w Comforty

Polska firma Comforty przeniosła nas w klimat lat 60. W tej stylistyce utrzymany był wielkoformatowy kolaż Tomasza Szerszenia, stanowiący główną dekorację ekspozycji. Firma zaprezentowała nowości: sofę Pesto autorstwa Tomasza Augustyniaka oraz stoliki Pelagie Doroty Koziary, inspirowane najdalej wysuniętymi na południe wyspami Sycylii. Oprócz tego można było również zobaczyć projekty Tomasza Augustyniaka, duetu Lucidi Pevere oraz Philippe'a Nigro.

Comforty to firma meblowa, a jej ofertę uzupełniały lampy portugalskiej marki Delightfull oraz dywany Carpet Sign z Holandii.

www.comforty.pl

Morosso - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

MOROSO z polskim akcentem

Na stoisku zaaranżowanym przez Patricię Urquiolę naszą uwagę zwróciły meble autorstwa Tomka Rygalika. Polski projektant zauważony kilka lat temu przez właścicielkę marki, Patrizię Moroso, pracuje dla niej od kilku lat. Na targach pokazano wysoki stołek Bull, serię ze sklejki Dumbo oraz krzesło K 1 autorstwa Rygalika. Czekamy, aż firma wprowadzi te modele do sprzedaży.

www.moroso.it

DENON - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

DEDON pod liściem

Niemiecki Dedon to producent luksusowych mebli przeznaczonych na zewnątrz. W swojej ofercie ma klasyczne leżaki i fotele, a także przepastne leżanki oraz bujaki. Tym razem swoje zjawiskowe meble prezentował w iście rajskiej scenerii. Pod sufitem wykreowano papierowy las tropikalny. Z głośników płynął śpiew ptaków, a kiedy rozlegały się odgłosy deszczu, pracujące na stoisku hostessy wyciągały papierowe parasolki. Nie było nikogo, kto by się wówczas nie uśmiechnął.

www.dedon.de

VITRA - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

VITRA zanurzona w latach 60.

Cała wstecz! Tak można było pomyśleć, odwiedzając stoisko marki Vitra. Jego centralną postacią był Alexander Girard (1907-1993), znany amerykański projektant, autor mebli i tkanin. Vitra reaktywowała wzory jego autorstwa oraz komplet zabawek. Na stoisku widywana była Hella Jongerius, która dla marki zaprojektowała kilka bestsellerów i fotele East River Chair, nowość. Co ciekawe, i one sprawiały wrażenie trochę retro.

www.vitra.com

Cassina - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

CASSINA z Charlotte

Charlotte Perriand (1903-1999) jest naszą ulubioną projektantką. Stała się też bohaterką marki Cassina, która ma w swojej ofercie meble jej autorstwa. Designerce poświęcona była wystawa zorganizowana w salonie Cassiny znajdującym się przy prestiżowej via Durini. Meblom Perriand towarzyszyły ubrania i dodatki z najnowszej kolekcji Louis Vuitton, która inspirowana jest postacią projektantki.

www.cassina.com

Kartell - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

KARTELL lśni

Efektownemu stoisku marki Kartell trudno było zrobić zdjęcie, w stylizacji utrzymanej w klimacie glamour odbijały się bowiem setki fleszy. Stoisko nazwano Precious Kartell, czyli drogocenny Kartell, a blask złotych plastików skutecznie wabił zwiedzających. Mieniące się meble i dodatki autorstwa najbardziej znanych współczesnych projektantów: Philippe'a Starcka, Patrici Urquioli, Piera Lissoniego przyciągały setki spragnionych luksusu gości.

www.kartell.com

Linteloo - fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

LINTELOO wraca z Afryki

Holenderska marka Linteloo liczy sobie zaledwie 20 lat. W świecie meblarskim to niewiele, jednak okrągła rocznica jest okazją do obchodzenia jubileuszu. W prezencie marka ofiarowała nam kolekcję autorstwa Paoli Navone inspirowaną Afryką.

fot. materiały prasowe, Anna Grużewska, Ernest Wińczyk

Bogactwo wzorów i kolorów okazało się idealnym tłem tłumnie odwiedzanego rocznicowego przyjęcia.

www.linteloo.nl

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?

Skomentuj:

Relacja z targów w Mediolanie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej