Jak urządzić miejsce dla ucznia?
Co roku kolejne pokolenie zasiada w szkolnych ławkach. To właśnie wtedy zaczyna się mozolny proces psucia kręgosłupa. Jak zadbać, by przynajmniej w domu kącik ucznia był urządzony z głową?
MEBLE DZIECIĘCE: BIURKA
W wersji luksusowej dziecko ma do dyspozycji oddzielny pokój. Ze stolikiem lub biurkiem, półką na książki, lampką. Najlepiej, gdy stolik lub biurko, a także krzesło mają regulowaną wysokość. Wtedy mogą rosnąć wraz z dzieckiem. To ważne, bowiem między 6 a 14 rokiem życia dziecko rośnie średnio 55-60 cm.
MEBLE DZIECIĘCE: BIURKA
Najlepsze biurka są duże, o szerokości od 90 do 120 cm i głębokości 50-70 cm. Idealny jest blat, w którym można zmienić kąt nachylenia (zwykle o 6-16 stopni), co jest uzasadnione troską o właściwą sylwetkę przy pisaniu.
Blat nie może być wykonany z materiału błyszczącego, bo będzie odbijał światło. Z tego samego powodu niespecjalnie sprawdzi się także blat biały.
Dobrze jest natomiast, gdy jego brzegi i kanty są wykończone - dla bezpieczeństwa - na półokrągło.
Jeżeli blat jest wykonany z drewna lub innego materiału, którego nie można zbyt często wycierać na mokro - warto na wierzch (na stałe, a nie tylko wtedy, kiedy dziecko maluje farbami) jakąś łatwo zmywalną podkładkę.
Twoja rola w naukowym starcie dziecka nie kończy się wraz z urządzeniem mu kącika do nauki. Wyrabiaj w nim nawyk trzymania głowy w odpowiedniej odległości (30-40 cm) od blatu. Pochylanie głowy powoduje naciąganie gałki ocznej, co w efekcie może doprowadzić do schorzeń oczu.
Nie broń mu także podpierania się o blat łokciami - w ten sposób nieświadomie odciąża przeciążony ponad miarę kręgosłup.
MEBLE DZIECIĘCE: KRZESŁA
MEBLE DZIECIĘCE: KRZESŁA
Krzesło powinno być przede wszystkim wygodne. Najlepiej kupić takie o regulowanej wysokości. Ważne jest, by miało regulowane oparcie o kształcie naśladującym naturalne krzywizny kręgosłupa. W dobrym krześle niezbędne są również poręcze pod łokcie.
Naucz dziecko jak prawidłowo siedzieć przy biurku. Najważniejsze jest to, by zawsze mieć podparty odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Oświetlenie biurka
ARANŻACJA WNĘTRZ: OŚWIETLENIE
Do oświetlenia biurka najlepsze są lampy o ruchomym ramieniu - mocowane do blatu lub na nim stawiane. Jeżeli dziecko jest praworęczne - lampę stawiamy po lewej stronie biurka, jeśli leworęczne - odwrotnie, tak aby ręka nie rzucała cienia i aby dziecko nie przesłaniało sobie światła podczas pisania.
Optymalna odległość między żarówką a oświetlaną częścią blatu to 30 - 40 cm, czyli lampa powinna znajdować się na wysokości czoła.
W lampce na biurku warto instalować zbyt mocnej żarówki - może oślepiać!
Uwaga: okuliści przestrzegają przed używaniem lamp halogenowych - szybciej bowiem męczą wzrok.
MEBLE DZIECIĘCE: SZAFKI
MEBLE DZIECIĘCE: SZAFKI
Przy biurku przyda się szafka, najlepiej z szufladami, gdzie można trzymać wszelkie szkolne szpargały. Szafkę można zastąpić choćby skrzynkami, w których zmieści się kilka kartonów.Warto także pomyśleć o jakiejś półeczce na książki.
Gdzie powiesić rysunki?
WYSTRÓJ WNĘTRZA: Ekspozycje prac
Każdy mały uczeń lubi dekorować swój kąt własnymi pracami. Dlatego warto nad biurkiem zawiesić np. korkową tablicę lub inną - koniecznie na tyle miękką, by wpinanie w nią pinesek nie było zbyt trudne. Będzie tam gdzie można przypiąć malunki, plan lekcji itp.
Skomentuj:
Jak urządzić miejsce dla ucznia?