Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

red.

Zmywarka nie może zmieścić się pod szafkę, a lodówka okazała się za mała. Złośliwość przedmiotów martwych? Nie. Po prostu zabrakło planowania przy urządzaniu kuchni. Zanim zaczniemy kupować sprzęty trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Białe meble kuchenne - Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Planowanie wystroju kuchni

Urządzanie kuchni zazwyczaj zaczyna się w głowie, od wyobrażeń lub inspiracji. Najpierw pojawia się wizja, pomysł. Potem przychodzi czas na planowanie, stworzenie projektu, następnie jego realizację. Po drodze jednak może się okazać, że pierwotne założenia muszą ulec modyfikacji, gdyż nie wzięliśmy pod uwagę kilku istotnych czynników jak np. rozmieszczenie okien, stan instalacji elektrycznej czy sieć podłączeń wodno-kanalizacyjnych. Dlatego pierwszym podstawowym krokiem jest gruntowne wymierzenie wnętrza i zapoznanie się z jego stanem technicznym. Co dalej?

W nowoczesnej, ascetycznie urządzonej kuchni nie ma miejsca na nieład wynikający z nadmiaru przedmiotów. Wyspa kuchenna dostarcza dodatkowego miejsca na przechowywanie. - Fot. Aleksander Rutkowski

AGD do zabudowy czy wolnostojące?

Przy urządzaniu kuchni pierwsza ważna decyzja, jaką powinniśmy podjąć zanim jeszcze kupimy meble kuchenne dotyczy rodzaju AGD - czy wolimy urządzenia wolnostojące czy do zabudowy. Od ustalenia tej kwestii zależy bowiem zakup odpowiednich mebli. W kuchni z zabudową meble muszą być idealnie dopasowane do sprzętu. Dobrze by było, aby kolor oraz styl AGD współgrał z całym projektowanym wnętrzem kuchni.

Kolejna kwestia dotyczy AGD na wsypie kuchennej. Planując wyspę, już w fazie projektowania, musimy ustalić czy mają się na niej znaleźć sprzęty jak piekarnik, płyta grzewcza bądź zlewozmywak. Koniczne jest wówczas doprowadzenie odpowiednich instalacji. Jeśli ustalimy to już na samym początku, unikniemy później niepotrzebnego niszczenia posadzek.

KUCHNIA. Dwa słupki, umieszczone po obu stronach jednego z ciągów roboczych, przeznaczono m.in. na sprzęt AGD. W jednym zamontowano lodówkę, w drugim - piekarnik i kuchenkę mikrofalową. Fronty wszystkich mebli kuchennych zrobiono z lakierowanej na biało płyty MDF. Na podłogę wybrano płytki gresu przypominające skorodowany metal. - MONIKA LEWANDOWSKA/Phototapeta

Najlepsze miejsce na lodówkę

Planując rozmieszczenie sprzętu AGD trzeba wziąć pod uwagę układ istniejących podłączeń wody i prądu. Lodówka, zmywarka, okap czy piekarnik muszą mieć w sąsiedztwie gniazdka elektryczne. Warto więc się zastanowić, gdzie gniazdka powinny być usytuowane. Jeśli urządzamy mieszkanie w starym budownictwie sprawdźmy stan instalacji elektrycznej.

Zastanówmy się także nad racjonalizacją rozmieszczenia sprzętu. Gdy zdecydujemy się na piekarnik w zabudowie słupkowej, warto umieścić go na takiej wysokości, żebyśmy nie musieli się do niego schylać. Ponadto kuchenka gazowa czy płyta grzejna powinny być umieszczone w pobliżu kanału wentylacyjnego. Tam przecież podłączony będzie okap kuchenny. Natomiast lodówkę należy ustawić z dala od kuchenki, a także wszelkich źródeł ciepła. Trzeba również wymierzyć dokładnie miejsca, gdzie planujemy ustawić urządzenia.

Do kolorystyki wnętrza konsekwentnie dobrano sprzęt AGD - okap przyścienny, piekarnik i elektryczna płyta grzejna mają czarny kolor. - SYLWESTER REJMER

Trójkąt roboczy

Na sposób rozmieszczenia mebli i sprzętu AGD wpływa także kształt i wielkość pomieszczenia oraz usytuowanie okien czy drzwi. Aby jednak użytkowanie kuchni było proste i wygodne warto w miarę możliwości zastosować zasadę trójkąta roboczego. Określa ona maksymalne odległości pomiędzy trzema najważniejszymi urządzeniami kuchennymi - lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Jeśli to możliwe należy ustawić je w taki, sposób, by wyznaczały wierzchołki trójkąta. Najlepiej, jeśli jest to trójkąt równoboczny o długości każdego z boków 120 cm-210 cm. Przy takim usytuowaniu nie zmęczymy się w pokonywaniu dystansu związanego z wyjęciem produktu z lodówki, umyciem go, a następnie przyrządzeniem na kuchence.

Nowoczesna kuchnia - Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Dopasowanie do potrzeb

Zanim zakupimy sprzęt AGD przeanalizujmy także nasze potrzeby i zwyczaje. Jak duża jest liczba osób, które mieszkają w domu? Jak duże zakupy zazwyczaj robimy? Dla ilu osób będziemy przygotowywać posiłki? Czy kuchnia będzie także miejscem spotkań i wspólnego biesiadowania? Jeśli często i dużo gotujemy warto zakupić energooszczędną płytę indukcyjną oraz okap o dużej wydajności. Gdy w domu są lub będą małe dzieci zwróćmy uwagę, czy kupowany sprzęt ma odpowiednie blokady i zabezpieczenia. Dla rodziny lepszym rozwiązaniem będzie zmywarka o szerokości 60 cm, natomiast dla singla lub dwóch osób wystarczy urządzenie 45 cm. Dopasujmy także wysokość blatów roboczych i szafek górnych do wzrostu użytkowników. Prawidłowa wysokość blatów (6-8 cm poniżej linii łokci) zapobiegnie garbieniu się podczas prac kuchennych, a tym samym wpłynie pozytywnie na kręgosłup.

Biała kuchnia w stylu angielskim - Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Miejsce na przechowywanie

Z biegiem czasu przybywa nam przedmiotów, które musimy gdzieś przechowywać. Dotyczy to w równej mierze ubrań, co sprzętów kuchennych. Musimy zadbać o odpowiednią ilość miejsca na naczynia, zastawę i niezbędne sprzęty. W kuchni najlepiej sprawdzają się szafki. Elementem obowiązkowym każdej kuchni są dolne szafki. Możemy też zdecydować się na szafki górne, np. sięgające pod sam sufit, co dostarczy nam znacznie więcej miejsca. Dobrym rozwiązaniem są też głębokie szuflady, które coraz częściej pojawiają się w kuchennej zabudowie.

Modnym ostatnio rozwiązaniem są tez otwarte półki. Pamiętajmy jednak, że będziemy musieli je często czyścić. Co nie wszystkim odpowiada. Jeśli chcemy uzyskać podobny efekt wizualny, lepiej się zdecydować na szafki z przeszklonymi drzwiczkami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej