Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Książki o modzie

Tekst Anna Grużewska, zdjęcia serwisy prasowe
100 idei, które zmieniły modę uliczną - Fot. serwis prasowy

Jesteśmy świadkami niespodziewanego wybuchu mody na... modę. Ta siostra designu staje się obecnie tematem wielu publikacji. Autorzy dostrzegają kulturowe i społeczne konotacje strojów, ale równie ważna jak treść jest szata graficzna tych wydawnictw.

100 idei, które zmieniły modę uliczną - Fot. serwis prasowy

Subkultura górą

Przez wiele lat trend był następujący: to, co się nosiło na salonach, podchwytywała ulica. Jednak od kilkunastu sezonów możemy zauważyć zjawisko odwrotne: moda ulicznych subkultur przenika na salony. Josh Sims szczegółowo analizuje to zjawisko w swojej książce "100 idei, które zmieniły modę uliczną". Pokazuje, jak nieoficjalne, często buntownicze tendencje wpłynęły na kształt ubrań, które nosimy na co dzień, oraz na modę haute couture.

"100 idei, które zmieniły modę uliczną", Josh Sims, TMC, www.tmc.com.pl

 

Fot. serwis prasowy

Biżuteria. Historia. Projektanci. Kolekcje - Fot. Serwis prasowy

Świat błyskotek

To nie jest lektura dla osób o słabych nerwach. Ponad 800 ilustracji przedstawiających najsłynniejsze naszyjniki, kolie, bransoletki, kolczyki, diademy i inne przedmioty służące do ozdoby wzbudza odczucia skrajne, od zachwytu po niczym nie opanowaną zazdrość. Autorką książki jest Judith Miller, znana popularyzatorka historii sztuki i designu. Ma ona rzadką umiejętność pisania o historii w sposób lekki oraz znajdywania takich tematów (jak biżuteria), nad którymi inni badacze często przechodzą obojętnie.

"Biżuteria. Historia. Projektanci. Kolekcje", Judith Miller, Buchmann, www.sklep.gwfoksal.pl

Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku - Fot. serwis prasowy

Świadectwo kroju

Książka Agnieszki L. Janas o polskiej modzie ulicy lat 50. i 60. XX wieku teoretycznie dotyczy czasów nieodległych. Jednak czyta się ją jak relację z zupełnie innej rzeczywistości. Bo też moda tamtych lat była nie tylko rodzajem manifestu, ale też świadczyła o determinacji niektórych osób. Powszechnie przerabiano i farbowano ubrania, balerinki powstawały przez obcięcie górnej części tenisówek (jeśli oczywiście udało się je kupić), a zdobycie sukienki porównywalne było do małego zwycięstwa. Z wdziękiem opowiadają o tym kobiety, które tamtym czasom nadawały ton. Wśród rozmówczyń są m.in. Beata Tyszkiewicz, Ewa Wiśniewska, Krystyna Mazurówna.

"Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku", Agnieszka L. Janas, BOSZ, www.bosz.com.pl

Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej - Fot. serwis prasowy

Mężczyzna cały w koronkach

Spódnice, pończochy, peruki i koronki przez stulecia były atrybutami mody... męskiej. Z biegiem lat i zmian trendów strój męski uległ uproszczeniu do?formy, jaką znamy współcześnie. Krzysztof Łoszewski przedstawia ewolucje i rewolucje w modzie męskiej właśnie na tle zjawisk kulturowych. Ciekawe.

"Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej", Krzysztof Łoszewski, BOSZ, www.bosz.com.pl

Świat według Karla - Fot. serwis prasowy

Mądrości króla?karla

Bywa kontrowersyjny, uszczypliwy i, co rzadkie w dzisiejszym świecie, do bólu szczery. A przy tym Karl Lagerfeld jest genialnym projektantem mody, dyrektorem marki Coco Chanel. Dlatego "Świat według Karla", zbiór cytatów designera, jest lekturą nader wciągającą, opatrzoną w dodatku świetnymi ilustracjami autorstwa Charlesa Ameline'a.

"Świat według Karla", Karl Lagerfeld, Rebis, www.rebis.com.pl

Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa - Fot. serwis prasowy

Zawsze dobrze ubrane

Niecodzienne spojrzenie na modę i historię. Krzysztof Trojanowski przedstawia tendencje, które obowiązywały podczas II wojny światowej. Okazuje się, że zarówno kobiety w Paryżu, jak i w okupowanej Warszawie chciały ubierać się w zgodzie z obowiązującymi trendami, co ilustruje 350 kolorowych ilustracji m.in. z ówczesnej prasy.

"Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa", Krzysztof Trojanowski, PWN, www.pwn.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?

Skomentuj:

Książki o modzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej