Szukając odpowiedzi, czyli książki, które warto przeczytać
Wciąż jeszcze szukamy odpowiedzi w książkach. Wśród szelestu kartek i zapachu farby drukarskiej dowiadujemy się, czym były moda i design w PRL-u, jakie zdjęcia są najbardziej charakterystyczne dla Paryża i jaka architektura podoła klimatowi, w którym życie jest wyzwaniem.
Klimat a architektura
O architekturze współczesnej, jej stylach, trendach i kierunkach napisano już bardzo wiele mniej lub bardziej odkrywczych opracowań. Jednak to, które prezentujemy, jest wyjątkowe. Pokazuje bowiem budynki wznoszone w różnych strefach klimatycznych. Autorzy stworzyli rodzaj skali temperaturowej, na której sytuują budowle. Narażone są one na gwałtowne zjawiska ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury, wiatry, burze, również śnieżne. I wciąż zachwycają swoją formą.
BIG. HOT TO COLD. An Odyssey of Architectural Adaptation, Bjarke Ingels Group, Taschen, www.taschen.com
Ślady modernizmu
Szukanie śladów modernizmu w Polsce nie jest sprawą łatwą. Nie stał się ulubionym stylem Polaków, a i historia mu nie sprzyjała. Tym większe wyrazy szacunku dla autorów za opracowanie kolejnego tomu pod tytułem "Modernizmy". Nie mamy się czego wstydzić.
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie, Andrzej Szczerski, Dodoeditor, www.dodoeditor.pl
Wrażliwy obiektyw
Mówisz "Paryż", myślisz "Robert Doisneau", nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Doisneau (1912-1994) był autorem niezliczonej ilości ujęć przedstawiających francuską stolicę. Miał niezwykły dar wrażliwości. Umiał dostrzec i sfotografować życie codzienne. Często były to sceny rozgrywające się w ułamku sekund. On miał szczęście właśnie wtedy nacisnąć spust migawki. Jego najsłynniejszą pracą jest "Pocałunek przed ratuszem". Zdjęcie wykonane w latach 50. XX wieku było bez wątpienia odważne obyczajowo, a jednocześnie niosło ze sobą taki ładunek niewinności, który zamknął usta krytykom, a fotografia stała się jednym ze zdjęć symboli. Zresztą Doisneau miał ich w swoim dorobku wiele.
Robert Doisneau, Jean Claude Gautrand, Taschen, www.taschen.com
Meble Kowalskich
Wielu chciało ten mebel mieć, nie wszyscy wiedzieli, kto był jego autorem. Powszechnie myślano, że nazwa "meblościanka Kowalskich" to taka gra słów sugerująca, że mamy do czynienia z meblem dla każdego. Tymczasem jej autorami było małżeństwo projektantów, Bogusława i Czesław Kowalscy, poznańscy architekci wnętrz. Stworzyli oni cały system do urządzania wnętrz. Warto poznać ich dorobek.
Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy, Jacek Kowalski, Dębogóra, www.debogora.com
Skomentuj:
Szukając odpowiedzi, czyli książki, które warto przeczytać