Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Design wiecznie żywy - rusza produkcja projektów sprzed lat

tekst Anna Grużewska, zdjęcia serwisy prasowe firm, Montana/Inspiratique

W archiwach i notesach designerów wciąż można znaleźć wiele niezrealizowanych projektów sprzed czterdziestu i pięćdziesięciu lat. Co ciekawe, zaskakują nowoczesną formą i rozwiązaniami. Nic dziwnego, że świetnie pasują do naszych domów.

Krzesło Kowalskiego eleganckie, lekkie, smukłe. Wykonane zostało z bukowego drewna, z giętej sklejki oklejonej kasztanowym fornirem.

Meblościanka Kowalskich

Była w setkach domów, w niektórych stoi po dziś dzień, choć stuknęła jej pięćdziesiątka. Meblościanka Kowalskich, nazwana tak od nazwiska projektantów, choć wiele osób myślało, że jej nazwa miała sugerować typowy mebel typowego Polaka. Kowalscy pracowali w duecie, jednak z czasem ich twórczość zaczęła przebiegać dwutorowo. Ona projektowała meble stylizowane, on współczesne. Był też wykładowcą poznańskiej PWSSP (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Meblościanka produkowana była w milionach egzemplarzy. Dziś do produkcji wdrażane jest Krzesło Kowalskiego. Zachowały się oryginalne rysunki projektanta, dzięki którym można było stworzyć precyzyjny model. Krzesło jest bardzo lekkie, eleganckie i stabilne. Zdaje się nie angażować sobą przestrzeni. Świetnie nadaje się do współczesnych wnętrz i nowoczesnych mebli.

twórcy: Bogusława i Czesław Kowalscy
model: Krzesło Kowalskiego
producent: nowymodel.org
Bogusława i Czesław Kowalscy w 1962 roku wygrali konkurs na system mebli do małych mieszkań zorganizowany przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu. Meble ich autorstwa stały się najbardziej popularnymi w PRL-u.

Bogusława i Czesław Kowalscy na tle swojego najsłynniejszego projektu, Meblościanki Kowalskich.

Delfino fotel - Delfino fotel w stylu organicznym, Arflex

Fotel Delfino

Meble można dzielić na stylowe, historyczne, nowoczesne etc., ale my mamy swój własny podział. Otóż zaliczamy je do zapraszających lub nie. Te pierwsze zdają się mówić: Chodź, usiądź, odpocznij. Ze mną będzie ci wygodnie?. I taki jest właśnie fotel Delfino. Projekt z roku 1954 właśnie teraz doczekał się reedycji. Z pewnością o przywróceniu go do produkcji zadecydowała moda na vintage, która wprowadziła na salony meble z lat 50. i 60. Cieszy pojawienie się Delfino, bo to bardzo ciekawy projekt. Jest wyraźnie retro. Powstał w czasach, gdy królował tzw. styl organiczny, miękkie formy nawiązywały do kształtów opływowych roślin i zwierząt. Do jakiego nawiązuje ten fotel, oczywiście nietrudno zgadnąć, jednak projektant uniknął zapożyczenia wprost. To raczej dyskretna sugestia. Fotel ma bardzo przyjemny dla oka sinusoidalny kształt i dekoracyjne, delikatne metalowe nóżki. Producent fotela, firma Arflex, jest bardzo dumny z tej reedycji. W tym roku eksponuje go na najważniejszych targach, w Paryżu, Kolonii, Mediolanie i Londynie.

twórca: Erberto Carboni
model: Delfino
producent: Arflex

Erberto Carboni (1899-1994) był włoskim projektantem, ilustratorem, grafikiem, plakacistą. W latach 60. XX wieku był autorem niezliczonych opakowań i reklam. Jego styl jest bardzo elegancki i pełen dyskretnego humoru.

Panton One - Panton One krzesła z kolorowymi, ręcznie wyplatanymi siedziskami, Montana Mobler A/S

Krzesła Panton One

Verner Panton za swojego największego wroga uważał beż. Ten kolor, dla większości neutralny i wygodny, projektanta doprowadzał do prawdziwej furii. Większość ludzi spędza życie otoczona bezpiecznymi szaro-beżowymi meblami. Odczuwają wręcz paniczny strach przed kolorem. A ja chciałbym ośmielić ludzi, by mogli puścić wodze fantazji i uczynić swoje życie bardziej ekscytującym - mówił projektant. W tym roku obchodzimy jubileusz 60-lecia projektu jego krzesła Panton One. Początkowo nazywało się Tivoli, gdyż pomyślane było jako mebel do restauracji znajdującej się w tych słynnych kopenhaskich ogrodach. I choć meble kontraktowe najczęściej mają niezauważalnie wtapiać się w tło, model Pantona z niego niemal wyskakuje! Wszystko za sprawą barwnej plecionki, z której wykonane są oparcie i siedzisko. Krzesło powstaje ręcznie przy użyciu 100 metrów poliuretanowego sznurka. Niezmiennie od 60 lat.

twórca: Verner Panton
model: Panton One
producent: Montana Mobler A/S

Verner Panton (1926-1998) to mistrz stylu futurystycznego i estetyki pop, które z powodzeniem wprowadził do przemysłu meblowego oraz architektury wnętrz. Był miłośnikiem kolorów, nigdy nie projektował mebli w odcieniach neutralnych.

 

Fotel RM - Fotel RM ikona polskiego designu, Vzór

Fotel RM 58

Co to znaczy dobry projekt? Definicji jest wiele, ale pewnie najbliżej prawdy jest ta, która mówi, że taki wzór dobrze odnajdzie się za pięć, za dziesięć i za pięćdziesiąt lat. Właśnie taki jest fotel RM 58 autorstwa Romana Modzelewskiego. Na początku lat 60. XX wieku innowacyjną formę mebla docenił sam Le Corbusier. Prowadzono nawet rozmowy na temat produkcji tego modelu we Francji. Ostatecznie do wdrożenia jednak nie doszło. Mistrz designu zwrócił uwagę na fotel, gdyż wykonany był z laminatu poliestrowo-szklanego. Modzelewski to prekursor stosowania tego materiału w Polsce, a także jeden z pierwszych zainteresowanych nim projektantów w świecie.

O tym, że meble autorstwa Romana Modzelewskiego są projektami uniwersalnymi, przekonany jest absolwent warszawskiej ASP Jakub Sobiepanek. W założonej przez siebie firmie Vzór postanowił produkować reedycje historycznych modeli. O tym, że była to decyzja słuszna, najlepiej świadczy światowa kariera, którą odniósł produkowany na nowo fotel RM 58. Fotel prezentowany był w Victoria & Albert Museum w Londynie na wystawie "Cold War Modern: Design. 1845-1970". Ekspozycja pokazywała nowoczesny design, architekturę, film i popkulturę powstałe w okresie zimnej wojny po obu stronach żelaznej kurtyny. RM?58 zestawiono z pracami tak znanych designerów jak: Ray i Charles Eamesowie oraz Peter Ghyczy. W tej chwili mebel znajduje się w kolekcji stałej Victoria & Albert Museum. Wybrany również został przez słynną Zahę Hadid, autorkę projektu Dongdaemun Design Plaza w Seulu, do ekspozycji poświęconej wzornictwu XX wieku. Stanął obok projektów Jaimego Hayona, George'a Nelsona, AlvaraAalto czy Eero Arnio.

Roman Modzelewski (1912-1997), projektant, malarz, artysta interdyscyplinarny, pedagog. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP swoje losy artystyczne i zawodowe związał z łódzką Akademią Sztuk Pięknych.

 

1. RM 56 trwają prace nad jego reedycją, 2. RM 57 jedyny fotel tapicerowany w dorobku projektanta, Vzór.

Regał - Regał o Zmiennych Wysokościach można go rozbudowywać niemal bez końca, nowymodel.org

Regał o zmiennych wysokościach

Proste deski i metalowe elementy. Rysunek tych ostatnich tworzy ciekawy motyw geometryczny. Jednak równie jak styl zachwyca funkcjonalność mebla. To Regał o Zmiennych Wysokościach autorstwa Rajmunda Teofila Hałasa. Mebel można rozbudowywać wszerz i wzwyż za pomocą wspomnianych wyżej metalowych łączników. Genialnie proste rozwiązanie!

Rajmund Teofil Hałas pochodził z rodziny o tradycjach meblarskich. Wytwarzaniem mebli?zajmował się już jego pradziadek. W 1922 roku ojciec projektanta wybudował w Krobi w Wielkopolsce zakład stolarski, który eksportował meble do Wiednia i Berlina. Zanim Rajmund Teofil Hałas ukończył studia, był już mistrzem w swoim fachu. Praktycznym i doskonale znającym rzemiosło fachowcem.

Na rozwój jego zawodowych przekonań bez wątpienia ogromny wpływ miały dwa pobyty zagraniczne. Podczas wizyty w Instytucie Sztuk Przemysłowych w Helsinkach poznał słynnego Alvara Aalto, zaś w Wielkiej Brytanii Gordona Russella. Zwłaszcza kontakt z tym pierwszym twórcą był dla Rajmunda Teofila Hałasa niezwykle kształcący.

Projektant przez wiele lat prowadził działalność akademicką. Wykładał na warszawskiej ASP i PWSSP w Poznaniu. W ostatnich latach pracy prowadził pracownię Designu Inspirującego. Twórczość Hałasa, która przez wiele lat gościła w polskich domach (np. krzesło produkowane przez paczkowską fabrykę mebli), dziś doczekała się nowych edycji. Tego zadania podjęła się fundacja nowymodel.org. Rajmund Teofil Hałas wciąż inspiruje!

Kawa i papierosy - stolik kawowy w kształcie organicznym (nowymodel.org)

twórca: Rajmund Teofil Hałas
model: Regał o Zmiennych Wysokościach
producent: nowy model .org

Rajmund Teofil Hałas (1925 - 2008), artysta plastyk, architekt, projektant, pedagog działający w Poznaniu. W jego rodzinie tradycje meblarskie sięgały połowy XIX wieku. On sam był ich godnym kontynuatorem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Fotele: miękko i wygodnie
Fotel bujany - powrót w wielkim stylu
Fotele na kółkach - modne i wygodne

Skomentuj:

Design wiecznie żywy - rusza produkcja projektów sprzed lat

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej