Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #2

red.

IKEA słynie z pomysłowych rozwiązań do małych wnętrz i nie tylko. Dlatego na pytania czytelników dotyczące problemów aranżacyjnych odpowiada dekoratorka wnętrz IKEA Katarzyna Jaros-Puzio. Przeczytaj, z czym zmagają się Polacy w aranżacji wnętrz.

Przedpopkój - fot. IKEA

Pytanie 1: sposób na wąski przedpokój

Pytanie: Mój przed­po­kój jest bardzo wąski, zastanawiam się, jak go umeblować. Kurtki i płaszcze trzymam w szafie w pokoju, ale przydałaby się choćby szafka?na buty i na drobniejsze części garderoby.

Odpowiedź: Przedpokój o takim kształcie trudno jest funkcjonalnie zagospodarować, ale nie jest to niemożliwe. Proponuję wiszące sza­fki na bu­ty o głębokości zaledwie 18x20 cm, na przykład z tworzywa sztucznego. Są pojemne, łatwe do utrzymania w czystości, a do tego tanie; co naj­waż­niej­sze, zaj­mu­ją tak ma­ło miej­sca, że z pew­no­ścią nie będą prze­szkadzały w po­ru­sza­niu się po po­miesz­cze­niu. A mo­że uda­ło­by się zmie­ścić płyt­ką sza­fę? By­ło­by to ide­al­ne roz­wią­za­nie. Me­bel sięgający od pod­ło­gi do su­fi­tu po­mie­ści nie tyl­ko bu­ty, ale także swetry, czap­ki, sza­li­ki, rę­ka­wi­czki oraz rze­czy, któ­rych zwy­kle nie ma­my gdzie trzy­mać, jak np. to­reb­ki i ple­ca­ki. Fronty radzę wybrać prze­suwa­ne - nie po­trze­bu­ją ty­le prze­strze­ni co tra­dy­cyj­ne. I koniecznie lustrzane, bo dzię­ki nim cias­ne wnę­trze wy­da się znacz­nie prze­stron­niej­sze.

Wnętrze - fot. IKEA

Pytanie 2: jak wykończyć ściany w loftowym wnętrzu?

Pytanie: Lu­bię lof­to­we wnętrza, chciałabym zaaranżować mieszkanie w łagodniejszej odmianie tego stylu. Czy betonowe albo ceglane ściany są konieczne?

Odpowiedź: Ta­kie ma­te­ria­ły wy­koń­cze­nio­we są typowe dla stylu loftowego, ale do przy­wo­ła­nia je­go kli­ma­tu wy­star­czy dobrze prze­my­śla­ne wy­po­sa­że­nie. Ja wy­bra­ła­bym meb­le me­ta­lo­we al­bo po­kry­te la­kie­rem przy­po­mi­na­ją­cym ema­lię. Ze­sta­wi­ła­bym je z pro­sty­mi ma­syw­ny­mi sprzę­ta­mi ze sta­re­go drew­na, wy­glą­da­ją­ce­go na nie­co zu­żyte. Moż­na rów­nież ku­pić stół i ko­mo­dę z su­ro­wej sos­ny, a na­stęp­nie sztucz­nie je po­sta­rzyć, na przy­kład roz­bie­lić al­bo przy­ciem­nić bej­cą, któ­ra nie za­kry­je ry­sun­ku słojów. Krop­ką nad i bę­dą do­dat­ki - w skle­pach jest spo­ro lamp, ze­ga­rów czy skrzyń in­spi­ro­wa­nych fa­brycz­nym wy­po­sa­że­niem. Z tka­nin naj­le­piej wy­brać na­tu­ral­ne płót­no, ba­weł­nia­ne lub lnia­ne - im mniej gładkie, tym le­piej.

Pokój dzienny - fot. IKEA

Pytanie 3: oświetlenie z różnych kolekcji

Pytanie: Urządzając pokój dzienny, nie pomyślałam, żeby oprócz żyrandola kupić od razu inne lampy z tej samej linii wzorniczej - stołową i podłogową. Teraz to?niemożliwe, bo nie są już produkowane. Czy inne modele będą pasowały?

Odpowiedź: Mo­im zda­niem, opra­wy z tej sa­mej se­rii nie są ko­niecz­ne. Znacz­nie le­piej wy­glą­da­ją lam­py o zróż­ni­co­wa­nych for­mach, z aba­żu­ra­mi zro­bio­ny­mi z odmiennych ma­te­ria­łów: pa­pie­ru, szkła czy tka­ni­ny. Każ­dy z nich bę­dzie ina­czej roz­pra­szał świat­ło, co da cie­ka­wy efekt de­ko­ra­cyj­ny. Prze­strze­gam jed­nak przed zupełnie przy­pad­ko­wym wy­bo­rem lamp. Le­piej kie­ro­wać się jakimś klu­czem; mo­że nim być choćby styl al­bo kolorystyka.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie

Skomentuj:

Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #2

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej