Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #2
IKEA słynie z pomysłowych rozwiązań do małych wnętrz i nie tylko. Dlatego na pytania czytelników dotyczące problemów aranżacyjnych odpowiada dekoratorka wnętrz IKEA Katarzyna Jaros-Puzio. Przeczytaj, z czym zmagają się Polacy w aranżacji wnętrz.
Pytanie 1: sposób na wąski przedpokój
Pytanie: Mój przedpokój jest bardzo wąski, zastanawiam się, jak go umeblować. Kurtki i płaszcze trzymam w szafie w pokoju, ale przydałaby się choćby szafka?na buty i na drobniejsze części garderoby.
Odpowiedź: Przedpokój o takim kształcie trudno jest funkcjonalnie zagospodarować, ale nie jest to niemożliwe. Proponuję wiszące szafki na buty o głębokości zaledwie 18x20 cm, na przykład z tworzywa sztucznego. Są pojemne, łatwe do utrzymania w czystości, a do tego tanie; co najważniejsze, zajmują tak mało miejsca, że z pewnością nie będą przeszkadzały w poruszaniu się po pomieszczeniu. A może udałoby się zmieścić płytką szafę? Byłoby to idealne rozwiązanie. Mebel sięgający od podłogi do sufitu pomieści nie tylko buty, ale także swetry, czapki, szaliki, rękawiczki oraz rzeczy, których zwykle nie mamy gdzie trzymać, jak np. torebki i plecaki. Fronty radzę wybrać przesuwane - nie potrzebują tyle przestrzeni co tradycyjne. I koniecznie lustrzane, bo dzięki nim ciasne wnętrze wyda się znacznie przestronniejsze.
Pytanie 2: jak wykończyć ściany w loftowym wnętrzu?
Pytanie: Lubię loftowe wnętrza, chciałabym zaaranżować mieszkanie w łagodniejszej odmianie tego stylu. Czy betonowe albo ceglane ściany są konieczne?
Odpowiedź: Takie materiały wykończeniowe są typowe dla stylu loftowego, ale do przywołania jego klimatu wystarczy dobrze przemyślane wyposażenie. Ja wybrałabym meble metalowe albo pokryte lakierem przypominającym emalię. Zestawiłabym je z prostymi masywnymi sprzętami ze starego drewna, wyglądającego na nieco zużyte. Można również kupić stół i komodę z surowej sosny, a następnie sztucznie je postarzyć, na przykład rozbielić albo przyciemnić bejcą, która nie zakryje rysunku słojów. Kropką nad i będą dodatki - w sklepach jest sporo lamp, zegarów czy skrzyń inspirowanych fabrycznym wyposażeniem. Z tkanin najlepiej wybrać naturalne płótno, bawełniane lub lniane - im mniej gładkie, tym lepiej.
Pytanie 3: oświetlenie z różnych kolekcji
Pytanie: Urządzając pokój dzienny, nie pomyślałam, żeby oprócz żyrandola kupić od razu inne lampy z tej samej linii wzorniczej - stołową i podłogową. Teraz to?niemożliwe, bo nie są już produkowane. Czy inne modele będą pasowały?
Odpowiedź: Moim zdaniem, oprawy z tej samej serii nie są konieczne. Znacznie lepiej wyglądają lampy o zróżnicowanych formach, z abażurami zrobionymi z odmiennych materiałów: papieru, szkła czy tkaniny. Każdy z nich będzie inaczej rozpraszał światło, co da ciekawy efekt dekoracyjny. Przestrzegam jednak przed zupełnie przypadkowym wyborem lamp. Lepiej kierować się jakimś kluczem; może nim być choćby styl albo kolorystyka.
Skomentuj:
Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #2