Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Urządzanie wnętrz: ekspert odpowiada na wasze pytania #1

red.

Podczas urządzania pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą się okazać problematyczne. Odpowiadamy na wasze pytania i wątpliwości. Porady eksperta.

Mała kuchnia w bloku - fot. Rafał Lipski

Pytanie 2: miejsce na śniadanie w kuchni

Pytanie: W mojej malutkiej kuchni chcę wygospodarować kącik, gdzie rano mogłabym zjeść szybkie śniadanie. Stolik się niestety nie mieści.

Odpowiedź: Możliwości jest sporo. W mieszkaniu prezentowanym na poprzednich stronach zamontowałam pod oknem blat. Można również wykorzystać parapet, po­święcić jedną z szuflad i przerobić ją na wysuwany blat albo zainstalować stolik składany na ścianę

Jak urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym? - mat. własne

Pytanie 1: jak zmienić układ mieszkania?

Pytanie: Chcia­ła­bym zmie­nić układ miesz­ka­nia, wy­bu­rza­jąc nie­któ­re ścia­ny. Czy to moż­li­we?

Odpowiedź: Z usu­nię­ciem ścian dzia­ło­wych, któ­re je­dy­nie od­dzie­la­ją po­miesz­cze­nia i nie prze­no­szą żad­nych ob­cią­żeń, nie bę­dzie prob­le­mu. Wa­ru­nek - mu­si­my być pew­ni, że to ścia­na dzia­ło­wa, je­śli nie, le­piej za­mó­wić eks­per­ty­zę, aby nie do­szło do ka­ta­stro­fy bu­do­wla­nej (szcze­gól­nie w sta­rych bu­dyn­kach oraz blo­kach z wiel­kiej pły­ty le­piej dmu­chać na zim­ne).
Usu­nię­cie ścian noś­nych (pod­trzy­mu­ją one strop, ścia­ny na wyż­szych pię­trach i dach) też jest moż­li­we, ale wią­że się z po­waż­niej­szy­mi pra­ca­mi. Przed wy­bu­rze­niem mu­si­my za­mon­to­wać tzw. za­stęp­czą kon­struk­cję noś­ną, któ­ra prze­jmie ob­cią­że­nia prze­no­szo­ne do­tąd przez te ścia­ny. Jest to po pro­stu bel­ka, na ogół sta­lo­wa, ale o jej wiel­ko­ści i po­ło­że­niu mo­że za­de­cy­do­wać tyl­ko fa­cho­wiec (in­ży­nier bu­dow­nic­twa lub ar­chi­tekt). Pro­szę rów­nież pa­mię­tać, że na do­ko­na­nie wy­bu­rzeń mu­si­my mieć zgo­dę urzę­du mia­sta lub gmi­ny.

PODŁOGI: Starfloor Click 50, winylowe, wzór: dąb wybielony, AC5, 122 x 18,3 cm, gr. 5 mm, Tarkett, 35 zł/m kw. - fot. Tarkett

Pytanie 3: wymiana parkietu

Pytanie: Mu­szę wy­mie­nić bardzo zniszczony sta­ry par­kiet. Myślę o?drew­nia­nych pa­ne­lach. Ja­kie są naj­od­por­­niejsze? I czy będzie moż­na je cy­kli­no­wać?

Odpowiedź: Krót­kie przy­pom­nie­nie: pa­ne­le drewniane skła­da­ją się z trzech skle­jo­nych ze so­bą warstw drew­na. War­stwa wierz­chnia jest zro­bio­na z gatunku dobrej jakości, za­bez­pie­czo­ne­go la­kie­rem al­bo ole­jem - od jego twardości zależy od­por­ność na ście­ra­nie. Do naj­twar­dszych gatunków na­le­żą eg­zo­tycz­ne wen­ge, iro­ko i ja­to­ba, a z kra­jo­wych - dą­b, bu­k, orze­ch, je­sio­n, gru­sza, gra­b. Moż­na je bez oba­wy ukła­dać nawet w intensywnie użytkowanych po­miesz­cze­niach, na przykład w przedpokojach. Wię­kszość pa­ne­li drew­nia­nych moż­na cy­kli­no­wać (licz­ba re­no­wa­cji za­le­ży od gru­bo­ści war­stwy wierz­chniej; pra­cę naj­le­piej po­wie­rzyć wy­kwa­li­fi­ko­wa­ne­mu par­kie­cia­rzo­wi). Po­tem oczy­wi­ście trze­ba je znów po­la­kie­ro­wać lub za­o­le­jo­wać. Po cy­kli­no­wa­niu znik­ną też do­dat­ko­we "fa­brycz­ne" efek­ty - po­sta­rze­nie lub za­bar­wie­nie drew­na.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie

Skomentuj:

Urządzanie wnętrz: ekspert odpowiada na wasze pytania #1

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej