Urządzanie wnętrz: ekspert odpowiada na wasze pytania #2
Podczas urządzania pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą się okazać problematyczne. Odpowiadamy na wasze pytania i wątpliwości. Porady eksperta.
Pytanie 1: jak wydzielić miejsce do pracy?
Pytanie: W pokoju dziennym chciałabym wydzielić niewysoką ścianką miejsce do pracy. Czy powinna być murowana?
Odpowiedź: W przypadku ścianek symbolicznie dzielących wnętrze odradzałbym murowanie. Powody? Więcej pracy i bałaganu, a na dodatek taka ścianka może mieć grubość nawet 25 cm, zabierze więc trochę przestrzeni. Jeśli jednak chce pani murować, to zamiast pełnych cegieł proponuję wybrać lżejszy materiał, np. pustaki ceramiczne lub bloczki z betonu komórkowego albo keramzytobetonu. Wymurowaną z nich ścianę trzeba jeszcze otynkować.Zdecydowanie prościej buduje się lekką i wąską ściankę szkieletową. Składa się ona z metalowego rusztu, który wypełnia się wełną mineralną i obkłada płytami gipsowo-kartonowymi. Ma grubość 7,5-12 cm i nie wymaga tynkowania - można ją od razu malować albo tapetować. Niestety, nie wytrzyma dużego obciążenia - da się na niej zawiesić tylko ozdoby lub półki z książkami o wadze do 30 kg; bardziej obciążona ścianka musi mieć wzmocnioną konstrukcję.
Pytanie 2: oświetlenie nad kabiną prysznicową
Pytanie: Mam sporą łazienkę i jedna górna lampa w niej nie wystarczy. Myślałam o zamontowaniu oświetlenia również w suficie nad kabiną prysznicową. Czy to jest bezpieczne?
Odpowiedź: Tak, pod warunkiem, że wybierze pani oprawy oświetleniowe o odpowiedniej szczelności. Potrzebnej informacji trzeba szukać na opakowaniu - powinien się na nim znajdować symbol IP z dwucyfrowym kodem. Pierwsza cyfra określa stopień zabezpieczenia przed wnikaniem brudu (od najniższej 0 do najwyższej 6), druga natomiast informuje o stopniu zabezpieczenia przed wnikaniem wody (od 0 do 8). Na sufit w kabinie prysznicowej nadają się oprawy o szczelności co najmniej IP65 (montowane na ścianie powinny mieć maksymalną szczelność).
Pytanie 3: jaką baterię wybrać do zlewu pod oknem?
Pytanie: Marzy mi się zlewozmywak przy oknie, ale boję się, że po zainstalowaniu baterii nie będę mogła otworzyć okna na oścież, chociażby do umycia.
Odpowiedź: Na szczęście dzięki inwencji producentów można się cieszyć i zmywaniem z widokiem, i czystymi szybami. Wystarczy zamontować przy zlewozmywaku specjalną baterię. Może być:
- chowana w blacie - po naciśnięciu na wylewkę korpus baterii łatwo wsuwa się i wysuwa z blatu;
- opuszczana i uchylna - wylewkę można przechylić do przodu albo na bok, co umożliwi otwarcie okna;
- z tzw. złączem bajonett, które umożliwia wyjęcie baterii z otworu i odłożenie jej na bok.
Skomentuj:
Urządzanie wnętrz: ekspert odpowiada na wasze pytania #2