Książki nie tylko na święta
Dokonania i przemyślenia sławnych architektów oraz kreatorów mody zawsze inspirują. My w tym miesiącu zapoznajemy się także z nowymi zjawiskami w sztuce, opowieściami o domach z drewna i historią Muzeum Narodowego w Warszawie. Taki kulturalny koktajl polecamy!
Siła drewna
W tej książce o architekturze nie brakuje niczego. Są wspaniałe zdjęcia niezwykłych budynków autorstwa sławnych projektantów (m.in. Tadao Ando i Renzo Piano) i mniejsze, aczkolwiek pomysłowe realizacje. Łączy je jedno: wszystkie domy wykonane są z drewna. Okazuje się, że ten materiał idealnie nadaje się do wykorzystania we współczesnych projektach. Warto również zwrócić uwagę na jego prozdrowotne właściwości. No i ważna kwestia - drewno można pozyskiwać w sposób ekologiczny.
100 Contemporary Wood Buildings, Philip Jodido, Taschen, www.taschen.com
Sztuka - instrukcja obsługi
Czy sztuka musi być ładna? Jak odróżnić sztukę od tego, co tylko wygląda jak sztuka? Skąd biorą się ceny dzieł sztuki? To tylko niektóre z pytań, na które w książce "Sztuka w naszym wieku" próbują odpowiedzieć kuratorzy, krytycy i artyści. Publikacja bez wątpienia potrzebna, bo sztuka współczesna uchodzi za niezrozumiałą. Tymczasem najczęściej po prostu brakuje nam "instrukcji obsługi". Książka prowadzi nas krok po kroku przez meandry współczesnych zjawisk artystycznych, a że jest przy tym pięknie zaprojektowana, tym większa obcowaniu z nią towarzyszy przyjemność.
Sztuka w naszym wieku, opracowanie zbiorowe, Fundacja Sztuki Polskiej ING, www.ingart.pl
Artysta wśród architektów
Santiago Calatrava (ur. 1951 r. w Walencji) jest jednym z tych architektów, którym udało się stworzyć własny, odrębny język projektowy. Jego prace są więcej niż budynkami - to wydarzenia w przestrzeni. Zamawiający muszą się liczyć z kosztami. Prace Calatravy są technicznie skomplikowane, jednak ich wartość wizualna jest nie do przecenienia i stają się punktem odniesienia na mapie współczesnych miast.
Calatrava. Complete works 1979 - today. Updated version, Philip Jodido, Taschen, www.taschen.com
Racja po latach
Blisko dziewięćdziesiąt lat temu światowej sławy architekt Frank Lloyd Wright (1867-1959) wygłosił sześć wykładów. Dziś pojawiają się one w formie książki i nie jest to jedynie urocza ramotka. Wright okazuje się bystrym obserwatorem i wizjonerem. I choć to pomysły jego największego oponenta, Le Corbusiera, wcielono w życie, racja jest po stronie Wrighta.
Architektura nowoczesna. Wykłady, Frank Lloyd Wright, Karakter, www.karakter.pl
Oni i moda
Wśród bohaterów tej książki są tak znakomite nazwiska jak: Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix czy John Galliano. Każdy z nich był mistrzem w dziedzinie mody i każdy miał swoją własną drogę do sukcesu. Nie zawsze usłaną różami, o czym warto pamiętać.
Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody, Bertrand Meyer-Stabley, Rebis, www.rebis.com.pl
Takie muzeum!
To bardzo ciekawy pomysł, by do napisania przewodnika po muzeum zaprosić pisarza. Trzeba przyznać,
że Jacek Dehnel wywiązał się z niego po mistrzowsku! Zawsze byliśmy admiratorami jego prozy i trzeba przyznać, że w roli autora bedekera wypada równie przekonująco. Brawo dla Muzeum Narodowego za odwagę! Książkę świetnie się czyta i ogląda.
Proteusz, Jacek Dehnel, Muzeum Narodowe w Warszawie, www.mnw.art.pl
Skomentuj:
Książki nie tylko na święta