Drewno na ścianie - deski, bale, panele. Pomysły i aranżacje
Drewno na ścianie? Drewniane panele to nie jedyne rozwiązanie. Marzą ci się drewniane ściany. Możesz drewno wprowadzić na kilka sposobów. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć.
O konstrukcji szkieletowej
- obmurowanie cegłą licową,
- zastosowanie tynku cienkowarstwowego na dodatkowym ociepleniu z wełny mineralnej lub styropianu ryflowanego,
- obłożenie oblicówką winylową lub drewnianą.
Od strony wewnętrznej szkielet konstrukcyjny wypełnia się izolacją cieplną i wykańcza najczęściej płytami suchego tynku.
Izolację termiczną chroni się folią paroizolacyjną (układaną od cieplejszej strony) przed napływającą z wnętrza wilgocią. Przed przewiewaniem i wilgocią z zewnątrz budynek chroni specjalna paroprzepuszczalna folia wiatroizolacyjna, układana na poszyciu.
Ostatnio coraz popularniejsze są prefabrykowane domy szkieletowe. Na budowie montuje się elementy przygotowane w suchej i ciepłej hali fabrycznej. Pozwala to oszczędzić nie tylko czas (zmontowanie stanu surowego zamkniętego zajmuje 2-3 dni), ale i osiągnąć wysoką jakość. Prefabrykacja szkieletu może mieć różny zakres: mogą to być elementy ścian, stropów, dachu, ale też całe moduły (poszczególne pomieszczenia, kondygnacje, nawet cały dom).
Ściany z bali
Bale stosowane na ściany budynków mogą mieć przekrój okrągły lub prostokątny i najczęściej są z drewna świerkowego lub sosnowego. Łączy się je na różne sposoby - okrągłe można odpowiednio profilować albo łączyć na obce pióro, a prostokątne łączy się na pióro i wpust lub na obce pióro.
Do wznoszenia współczesnych budynków stosuje się zazwyczaj bale niewielkiej grubości (do 11 cm). Takie ściany wymagają zatem ocieplenia - najlepiej wełną mineralną grubości 10-15 cm:
- od wewnątrz: izolację cieplną układa się od strony wnętrza - czyli odwrotnie niż w domu murowanym - po czym zabezpiecza ją folią paroszczelną i układa suchy tynk lub boazerię;
- od zewnątrz (lepsze rozwiązanie): po stronie zewnętrznej mocuje się kolejno paroizolację, wełnę mineralną i folię wiatroizolacyjną. Następnie trzeba wykończyć elewację, na przykład oblicówką z desek.
Budowa drewnianego domu szkieletowego trwa krótko, ale wymaga wiedzy, doświadczenia, staranności i precyzji w wykonaniu poszczególnych jego elementów.
W domu szkieletowym folia paroizolacyjna powinna być ułożona po wewnętrznej stronie izolacji termicznej, a wiatroizolacja - na poszyciu zewnętrznym ściany. Nie wolno pomylić folii paroizolacyjnej z wiatroizolacją. Taki błąd może spowodować trwałe zawilgocenie konstrukcji drewnianej, a w następstwie tego - jej zniszczenie.
Drewniane bale - zanim zostaną użyte do budowy - powinny być wysuszone do wilgotności 14-18%. Podczas suszenia w grubych elementach drewnianych z reguły pojawiają się pęknięcia. Nie obniża to jednak ich wartości jako materiału na ściany.
Drewno na ścianie w kuchni - drewniane panele dekoracyjne
Nie podobają ci się tradycyjne panele? Są inne, dużo ciekawsze. Nowoczesne drewniane panele dekoracyjne mają różne struktury i wzory. Te widoczne na zdjęciu składają się z drewnianych kostek, które tworzą nieregularną fakturę. Dzięki temu ściana wygląda ciekawiej i na bardziej urozmaiconą.
Drewno na ścianie w salonie - deski wszędzie
Te wnętrza są jednocześnie rustykalne i nowoczesne. Taki efekt uzyskano stosując bielone sosnowe deski położone na podłodze, ścianach, a nawet na sufitach. Jasny kolor powoduje, że deski wyglądają nowocześnie, zachowując przytulny wyraz. Sosnowe deski na podłodze i suficie rozjaśniono białą bejcą, natomiast te na podłodze - olejem o tej barwie.
Drewno na ścianie w salonie w góralskim stylu
Inspiracją dla tego wnętrza były zakopiańskie domy. Niektóre ściany wykończono świerkowymi deskami i ocieplono tak jak góralskie chaty - starą metodą tzw. mszenia (kiedyś używano do tego mchu, teraz stosuje się wełniankę, czyli wełnę drzewną ze świerku). Na podłodze - deski z lakierowanego szczotkowanego dębu.
Drewno na ścianie w kuchni - widoczne sęki
Osobom preferującym naturalność powinny przypaść do gustu panele dekoracyjne składające się z drewnianych krążków. Są na nich widoczne seki i spękania, ale właśnie to dodaje im naturalności i charakteru.
Drewno na ścianie w kuchni - drewno z odzysku
Fabrycznie obrobione panele są gładkie i bez skaz. Bardziej naturalny i ciekawszy efekt uzyskamy, kładąc na ścianie deski z odzysku, np. odzyskane z palet.
Drewno na ścianie między szafkami
Deski zamiast płytek nad kuchennym blatem wyglądają oryginalnie i naturalnie. Należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć. W tym miejscu są bardziej narażone na zabrudzenia, szczególnie tłuszczem i działanie wilgoci.
Drewno na ścianie w salonie - oryginalna boazeria
Taka boazeria wykonana ze sklejki wodoodpornej nie tylko ochroni przed zabrudzeniem ścianę w przedpokoju. Będzie również oryginalną dekoracją, która rano wprawi domowników w dobry humor, a po południu miło przywita gości.
Drewno na ścianie pod telewizor
Jasne drewno idealnie pasuje do białych mebli i czarnych ścian. Te efektownie ciosane deski wprowadzają kontrastowy kolor i fakturę do pomieszczeń z gładzonymi ścianami.
Drewno na ścianie w sypialni
Świetnym pomysłem jest powtórzenie za plecami łóżka motywu kolorystycznego podłogi. Można też użyć dokładnie tych samych desek podłogowych. Deskę warstwową można zamocować także na ścianie, służy do tego drewniany ruszt i specjalne klipsy.
Skomentuj:
Drewno na ścianie - deski, bale, panele. Pomysły i aranżacje