Jak skutecznie zasłonić okna latem?
Aby wnętrze latem nie nagrzewało się nadmiernie przez okna, powinniśmy je w słoneczne dni zasłaniać. Wybór czym zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo mają chronić pomieszczenia przed słońcem.
Rolety wewnętrzne
Rolety wewnętrzne produkuje się z bawełny, poliestru oraz mieszanek różnego rodzaju materiałów - jednobarwnych i wzorzystych - odpornych na blaknięcie i zabrudzenia. Można też spotkać rolety bambusowe oraz drewniane.
Ciemniejsze rolety przepuszczają mniej światła słonecznego, ale jednocześnie bardziej się nagrzewają. Dlatego przed przegrzaniem pomieszczeń skuteczniej chronią materiały w jasnych kolorach. Droższe wersje mają od zewnątrz specjalną warstwę, określaną jako perłowa, która odbija promieniowanie słoneczne. Poleca się je zwłaszcza do wnętrz na poddaszu.
W zależności od funkcji, jaką pełni pomieszczenie, możemy zastosować roletę, która jedynie osłoni przed słońcem albo też zapewni nam zaciemnienie (całkowite lub częściowe). Te pierwsze przydadzą się w salonie, kuchni czy jadalni, drugie sprawdzą się w sypialniach oraz pokojach, w których stoi komputer lub telewizor.
Rolety wewnętrzne montuje się na ścianie nad oknem lub na ramie skrzydła okiennego. W oknach dachowych mocuje się je na specjalnych prowadnicach, które umożliwiają przesuwanie się rolety równolegle do płaszczyzny szyby.
Żaluzje wewnętrzne
Najpopularniejsze są żaluzje poziome (pionowe materiałowe "wertikale" spotyka się rzadko), które składają się z cienkich pasków (lamelek) o różnej szerokości - od 16 do 50 mm, wykonanych z aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna. Dzięki możliwości zmiany nachylenia lamelek, reguluje się stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Aluminiowe żaluzje mogą być dodatkowo pokryte od zewnątrz powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne.
Można je zamontować, przykręcając je do skrzydła okna lub do ściany. Jedynie te do okien z PVC mają specjalne zaczepy, które umożliwiają ich mocowanie na skrzydle okna bez wiercenia otworów w ramie okiennej.
Żaluzje trudno jest utrzymać w czystości. Można je czyścić specjalnymi "palczastymi" szczotkami, ale znacznie lepiej zdjąć je z okna i zanurzyć w wodzie z łagodnym detergentem.
Są najbardziej popularnym rodzajem osłon okiennych. Chronią dom przed ludzką ciekawością, hałasem ulicznym i "nieproszonymi gośćmi". Stanowią też bardzo dobrą izolację termiczną. Eliminują również szkodliwe działanie emitowanego przez słońce promieniowania UV, które powoduje płowienie obić meblowych, blaknięcie kolorów farb czy tapet na ścianach.
Przede wszystkim, rolety zewnętrzne umożliwiają regulację napływu światła - od całkowitego zaciemnienia, przez lekki półmrok, aż do pełnego dostępu promieni słonecznych. Dzięki temu w upalne dni chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Wystarczy przed wyjściem z domu opuścić rolety - wówczas wnętrze tak się nie nagrzewa, panuje w nim przyjemny chłód. Letnią nocą zostawiamy rolety podniesione i otwarte okna, aby skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób ochłodzić pomieszczenia. Ktoś może powiedzieć, że przed wyjściem z domu nie ma czasu na poranną kawę, a co dopiero na opuszczenie wszystkich rolet. Prawdą jest, że wymaga to trochę zaangażowania, jeśli mówimy o przesłonach obsługiwanych manualnie. Atrakcyjną możliwością jest inwestycja w sterowanie elektryczne lub... słoneczne - to wydatek, który zaprocentuje nie tylko wygodą, ale i mniejszym zużyciem energii.
Na szyby nakleja się folie samoprzylepne (zwane mlecznymi) o różnym stopniu przejrzystości, gładkie folie kolorowe, folie z nadrukowanymi lub powycinanymi literami i wzorami (również naśladujące witraże).
Spośród nich najlepiej chronią przed słońcem folie refleksyjne (dostępne także w postaci rolet), znacznie cieńsze niż samochodowe. Mogą mieć różny stopień filtracji i kolorystykę (srebrno- -srebrne, srebrno-szare, srebrno-brązowe lub na zamówienie). Można je przykleić od zewnątrz lub od strony wnętrza. Gdy w oknach zainstalowane są szyby zespolone, należy umieszczać folie przeciwsłoneczne na zewnętrznej stronie szyby. Zapewnia to odbicie energii słonecznej (wypromieniowanie do otoczenia) oraz pochłanianie energii zanim dotrze ona do szyby (chłodzonej przez otaczające ją powietrze atmosferyczne). Montaż folii na wewnętrznej stronie szyb pojedynczych dopuszczalny jest jedynie w oknach skrzynkowych, szklonych dwiema szybami pojedynczymi (dokładniej - na wewnętrznej stronie szyby zewnętrznej).
Ostatnio na rynku pojawiły się również folie perforowane, które działają jak lustro weneckie ? w dzień dokładnie widzimy co dzieje się za oknem, natomiast nocą patrzymy na nadrukowany na folii obraz. Jest on tym wyraźniejszy, im większa jest różnica w intensywności oświetlenia po obu stronach szyby (możemy to zaobserwować na wykonanych z takich folii reklamach, umieszczonych na szybach w autobusach i tramwajach).
Zastosowanie folii okiennych daje dodatkową korzyść, gdy okna są wykonane ze szkła zwykłego (float). Po naklejeniu folii, szkło staje się bezpieczne (po rozbiciu nie rozpada się; jego kawałki pozostają na folii). Niektórzy producenci mają również atesty gwarantujące, że szyba z taką folią ma podwyższoną odporność na włamanie.
Okiennice
Zarówno te wewnętrzne (zwane shuttersami), jak i zewnętrzne wykonuje się z drewna sosnowego, olchowego, dębowego albo egzotycznego (najdroższe); dostępne są też modele z aluminium lub PVC (najtańsze). Skrzydła okiennic mogą być pełne, ażurowe (lamelowe) lub w części dolnej pełne, a w górnej - ażurowe. Są także okiennice z ruchomymi lamelami, które ustawia się w różnej pozycji, dostosowując do kąta padania promieni słonecznych.
Do wyboru mamy okiennice uchylne (na zawiasach montowanych do ściany lub do ramy okiennej) lub przesuwne (umieszczone na szynach podobnych do tych stosowanych w drzwiach szaf wnękowych). Można je otwierać i zamykać ręcznie, ale to sposób mało wygodny, a gdy są zamontowane na piętrze - niezbyt bezpieczny. Znacznie praktyczniejsze są mechanizmy, dzięki którym skrzydła otwiera się i zamyka z wnętrza domu. Najprostszy jest mechanizm korbowy, którego zamocowanie wymaga przewiercenia otworu w murze. W podobny sposób można zamontować napęd elektryczny, uruchamiany przyciskiem lub pilotem (konieczne jest doprowadzenie zasilania).
Skomentuj:
Jak skutecznie zasłonić okna latem?