Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak zaprojektować wygodny blat?

Edyta Jabłońska
Idealny blat kuchenny - Fot. Homebook

Zaprojektowanie blatu to nie lada wyzwanie. Warto wziąć po uwagę kilka kwestii...

Fot. IKEA

W kształcie litery I

Urządzenia kuchenne warto umieścić w odpowiedniej kolejności - patrz rysunek poniżej.

Zasada ciągu roboczego sprawdzi się w każdej kuchni. Polega ona na umieszczeniu urządzeń zgodnie z kolejnymi etapami pracy, czyli najpierw lodówka (przechowywanie), później zlewozmywak (obróbka produktów), a na końcu płyta grzejna (gotowanie). Między urządzeniami są potrzebne blaty robocze.

Zwróćmy również uwagę na odległości pomiędzy nimi. Minimalna długość blatu to 60 cm (przy głębokości również 60 cm). Na takiej przestrzeni jedna osoba w miarę wygodnie przygotuje niewielki posiłek, jednak gdy często gotujemy np. dwudaniowe obiady, blat powinien być większy. Jeśli kuchnia jest zbyt mała nawet na 60-centymetrowy blat, wówczas warto wykorzystać inną wolną przestrzeń, np. poszerzyć parapet lub zamontować dodatkowy, wysuwany stolik czy półkę. Ważna jest też wysokość, na jakiej znajduje się blat.
Najczęściej montuje się go na wysokości 85-90 cm.

Sprawdzi się to, jeśli mamy około 160 cm wzrostu; wyższe osoby będą musiały pochylać się podczas pracy, co jest niezdrowe dla kręgosłupa. Aby tego uniknąć, wysokość blatu trzeba obliczyć indywidualnie. Zrobimy to, stojąc z rękoma ugiętymi pod kątem prostym - blat powinien się znajdować się kilka centymetrów poniżej dłoni.

Kuchenną zabudowę można ustawić na kilka sposobów - przy jednej, dwóch lub trzech ścianach. Układ zazwyczaj jest określany literą, której kształt przypomina: I, U lub L. Zobacz, który z nich jest najwygodniejszy.

Zabudowa tylko na jednej ścianie sprawdzi się w kuchni wąskiej lub otwartej na salon. Przy bardzo długim blacie ten układ sprawdza się najmniej - trzeba się bowiem sporo nachodzić.

Warto naprzeciw zabudowy postawić stół - może on służyć jako dodatkowe miejsce do pracy.

Fot. Rafał Lipski

Sztuka kompromisu

Gdy mamy bardzo mało miejsca, odcinki blatu pomiędzy urządzeniami AGD będą naprawdę niewielkie.

Fot. Michał Skorupski

W kształcie litery U

Ciąg pracy umieszczony przy trzech ścianach to bardzo funkcjonalny układ. Przede wszystkim zapewnia dużo miejsca do pracy oraz sporo schowków. Sprawdzi się jednak tylko w przestronnych wnętrzach - o szerokości ponad 240 cm.

Zabudowa pod oknem jest wygodna, a praca przy niej przyjemna - możemy podziwiać widoki. Jednak jest możliwa tylko wówczas, gdy parapet znajduje się przynajmniej na wysokości około 100 cm. 

Fot. Micha Skorupski

Pod kątem

Idealny kształt litery U osiągniemy w pomieszczeniu prostokątnym lub kwadratowym, ale również w nietypowych wnętrzach możemy zastosować podobny układ.

Fot. materiały prasowe

W kształcie litery L

Zabudowa zajmująca sąsiadujące ze sobą ściany to bardzo dobre rozwiązanie do małych i wąskich kuchni. Pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie jest wygodna dla domowników.

W otwartym aneksie kuchennym zabudowa w kształcie litery L to optymalne rozwiązanie. 

Fot. Dariusz Radej

Z oddechem

Jeśli szafki górne zawiesimy tylko na jednej ścianie, cała zabudowa wyda się lżejsza, a przez to mniej przytłaczająca.

Fot. IKEA

Według potrzeb

Gdy brakuje miejsca na przechowywanie, a blat jest wystarczająco długi, jego kawałek możemy poświęcić na płytką witrynę.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie

Skomentuj:

Jak zaprojektować wygodny blat?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej