Postaw na dobry mebel - funkcjonalne szafki łazienkowe
Szafka pod umywalką to dobre miejsce do przechowywania łazienkowych zapasów. Zobacz, co może się w niej zmieścić i wybierz mebel najlepiej pasujący do wnętrza.
W łazience zazwyczaj mamy mało miejsca na szafki, za to dużo kosmetyków i detergentów do schowania. W tym pomieszczeniu zwykle liczy się każdy centymetr, warto więc wykorzystać również przestrzeń pod umywalką.
Poniżej: YDDINGEN, lakierowana płyta meblowa, 70 x 76 cm, gł. 38 cm, 499?zł, IKEA
Fot. producent
W sklepach znajdziemy szafki podumywalkowe stojące i wieszane - te ostatnie czasem wsparte na dwóch nóżkach (do niektórych modeli można je dokupić). Mają szuflady, półki zamykane tradycyjnymi drzwiczkami albo - choć takich jest na rynku najmniej - uchylny kosz. Zanim zdecydujemy się na konkretną szafkę, zastanówmy się, co chcemy w niej przechowywać. Szuflady, zwłaszcza płytkie, przydadzą się na mniejsze akcesoria i kosmetyki, na półkach zmieszczą się detergenty w wyższych butelkach, a w koszach można trzymać czyste ręczniki albo odzież czekającą na pranie.
Poniżej: GODMORGON, płyta meblowa i drewno, 82 x 72 cm, gł. 49 cm, 1099?zł, IKEA
Fot. producent
Jeśli chodzi o kolory, najpopularniejsze są meble białe i w kolorze drewna, ale coraz odważniej sięgamy też po modele w odcieniach pastelowych, szare lub czarne.
Poniżej: ROSA II, lakierowana płyta MDF, 60 x 49 cm, gł. 47 cm, 1070?zł, Ravak
Fot. producent
Szafki muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, a nawet na zalanie wodą. Meble łazienkowe zazwyczaj spełniają te warunki, ale koniecznie przyjrzyjmy się jakości wykonania - czy warstwa zabezpieczająca (lakier, okleina, folia) dobrze przylega na krawędziach i w miejscu łączenia poszczególnych elementów. Sprawdźmy też, czy dobrze zabezpieczony jest tył mebla.
Poniżej: VICTORIA, płyta MDF, 100 x 74 cm, gł. 46 cm, 2275?zł, Roca
Fot. producent
Z czego najczęściej robi się meble do łazienki?
Płyta meblowa (MDF lub wiórowa) - zaimpregnowana i dodatkowo pokryta wodoodpornym lakierem, laminatem lub folią, nie niszczy się pod wpływem wilgoci. Łatwa do utrzymania w czystości i odporna na zarysowania. Niestety, zniszczonego mebla nie da się odnowić.
Drewno - w tym wnętrzu najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, np. tek (warto je jednak dodatkowo zabezpieczyć lakierem lub olejem). Drewno jest zazwyczaj droższe od płyty MDF, ale ma tę zaletę, że gdy się mebel zniszczy, można go naprawić.
Tworzywo sztuczne - lekkie, odporne na działanie wilgoci. Wykonane z niego meble (często transparentne) zazwyczaj mają ciekawe kolory. Wada - materiał ten nie jest odporny na zarysowania.
Szkło - musi być hartowane. Z pewnością nie zniszczy się pod wpływem wody, nawet gdy mebel zostanie nią całkiem zalany. Jednak ze szkła najczęściej robi się tylko blaty szafek lub otwarte regały.
Metal - w łazience sprawdzi się tylko odporny na rdzę, np. stal nierdzewna.
Poniżej: WAVE, foliowana płyta MDF, 46 x 63 cm, gł. 37 cm, 449?zł, Leroy Merlin
Fot. producent
Stwórz komplet. Szafki podumywalkowe zazwyczaj kupujemy w komplecie z umywalką, nie musimy więc się zastanawiać nad tym, czy oba sprzęty do siebie pasują. Zupełnie inaczej wygląda sprawa baterii - tę zazwyczaj musimy dobrać samodzielnie. Na szczęście otwór w umywalce, w którym montuje się armaturę, ma uniwersalny rozmiar, wszystkie dostępne w sklepach baterie będą więc do niego pasowały. Wystarczy wybrać odpowiedni kształt. Do nowoczesnych wnętrz wybierzmy modele z wyraźnymi liniami prostymi i ostrymi kątami, we wnętrzach stylowych ładnie wyglądać będzie armatura o obłych kształtach.
Poniżej:
Fot. producent
Skomentuj:
Postaw na dobry mebel - funkcjonalne szafki łazienkowe