Budowa Wnętrza Naprawa parkietu Naprawa parkietu Tekst i wykonanie: Mirosław Rosiński Zdjęcia: Witold Górka, Arkadiusz Ścichocki 24-02-2010 13:28
Drewniana podłoga wygląda efektownie i jest trwała. Jednak z czasem mogą się na niej pojawić drobne uszkodzenia. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli w często użytkowanych miejscach - na przykład wokół stołu lub w wejściu do pokoju - pojawią się rysy lub odpryski. Drewniana podłoga wygląda efektownie i jest trwała. Jednak z czasem mogą się na niej pojawić drobne uszkodzenia. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli w często użytkowanych miejscach - na przykład wokół stołu lub w wejściu do pokoju - pojawią się rysy lub odpryski.
1 z 6 Drewniana podłoga wygląda efektownie i jest trwała. Jednak z czasem mogą się na niej pojawić drobne uszkodzenia. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli w często użytkowanych miejscach - na przykład wokół stołu lub w wejściu do pokoju - pojawią się rysy lub odpryski.
Otwórz galerię
(6)
2 z 6 Krok po kroku. 1. Wyznaczamy miejsce naprawy, przyklejając taśmę malarską wzdłuż wybranych klepek. Powierzchnię szlifujemy papierem o grubym ziarnie, czyścimy z pyłu i ponownie szlifujemy - tym razem papierem drobnoziarnistym. 3 z 6 2. Ponownie zbieramy pył. Szpachlujemy ewentualne ubytki i szpary między klepkami. Szpachlę trzeba dobrać, stosując się do wskazań producenta lakieru. Jeśli nie uda się nam zdobyć potrzebnych informacji, zastąpmy szpachlę mieszaniną pyłu drzewnego pozostałego po szlifowaniu z niewielką ilością lakieru. 4 z 6 3. Gdy szpachla wyschnie, znów szlifujemy powierzchnię drobnym papierem ściernym, a następnie miejsce naprawy dokładnie odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką. 5 z 6 4. Nanosimy warstwę lakieru rozcieńczonego sugerowanym przez producenta rozpuszczalnikiem (do 15 proc.), prowadząc pędzel wzdłuż klepek. Gdy podłoga wyschnie, znów ją szlifujemy, dokładnie czyścimy z pyłu (odkurzaczem i wilgotną szmatką) i nakładamy kolejne warstwy lakieru. Powinno się je nanosić zgodnie ze wskazaniami producenta. Położony za wcześnie lub zbyt późno może niedostatecznie związać z poprzednią warstwą, przez co powłoka stanie się mniej trwała. Uwaga: jeśli do lakieru dostaną się drobiny pyłu, zepsują efekt. Lepiej więc odlać nieco preparatu do osobnego pojemnika, by podczas pracy nie zanieczyścić całości. 6 z 6 Materiały i narzędzia: papier ścierny drobno- i gruboziarnisty, szlifierka, odkurzacz, lakier do drewna, szpachla do drewna, szpachelka, szmatka, pędzel. Koniec galerii zdjęć Drewniana podłoga wygląda efektownie i jest trwała. Jednak z czasem mogą się na niej pojawić drobne uszkodzenia. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli w często użytkowanych miejscach - na przykład wokół stołu lub w wejściu do pokoju - pojawią się rysy lub odpryski.
Krok po kroku. 1. Wyznaczamy miejsce naprawy, przyklejając taśmę malarską wzdłuż wybranych klepek. Powierzchnię szlifujemy papierem o grubym ziarnie, czyścimy z pyłu i ponownie szlifujemy - tym razem papierem drobnoziarnistym.
2. Ponownie zbieramy pył. Szpachlujemy ewentualne ubytki i szpary między klepkami. Szpachlę trzeba dobrać, stosując się do wskazań producenta lakieru. Jeśli nie uda się nam zdobyć potrzebnych informacji, zastąpmy szpachlę mieszaniną pyłu drzewnego pozostałego po szlifowaniu z niewielką ilością lakieru.
3. Gdy szpachla wyschnie, znów szlifujemy powierzchnię drobnym papierem ściernym, a następnie miejsce naprawy dokładnie odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką.
4. Nanosimy warstwę lakieru rozcieńczonego sugerowanym przez producenta rozpuszczalnikiem (do 15 proc.), prowadząc pędzel wzdłuż klepek. Gdy podłoga wyschnie, znów ją szlifujemy, dokładnie czyścimy z pyłu (odkurzaczem i wilgotną szmatką) i nakładamy kolejne warstwy lakieru. Powinno się je nanosić zgodnie ze wskazaniami producenta. Położony za wcześnie lub zbyt późno może niedostatecznie związać z poprzednią warstwą, przez co powłoka stanie się mniej trwała. Uwaga: jeśli do lakieru dostaną się drobiny pyłu, zepsują efekt. Lepiej więc odlać nieco preparatu do osobnego pojemnika, by podczas pracy nie zanieczyścić całości.
Materiały i narzędzia: papier ścierny drobno- i gruboziarnisty, szlifierka, odkurzacz, lakier do drewna, szpachla do drewna, szpachelka, szmatka, pędzel.
Skomentuj:
Naprawa parkietu