Patera z odzysku. Patera na ciasto i nie tylko
Dekoracyjna i zarazem praktyczna patera może powstać ze sklejki, deski, tafli szkła, a nawet z drutu. Niepowtarzalną paterę można zrobić z niczego, lub raczej - ze wszystkiego. Owoce i słodycze również będę wyglądać i smakować niepowtarzalnie.
Patera - kołysanka
Do wykonania patery-kołysanki na przykład, potrzebne są drewniane części dwóch wieszaków. Łączymy je drewnianymi prętami, wciskając ich końce w wywiercone wcześniej otwory, a od góry wklejamy w nacięte (co 2,5 cm) rowki trochę dłuższe pręty. Całość lakierujemy.
Dekoracyjna patera jak zygzak
Ze sklejki o gr. 6 mm wycinamy po dwa prostokąty o wymiarach: 12,5 x 40, 10,5 x 40, 8,5 x 40, 6,5 x 40 cm. Łączymy je ze sobą klejem i małymi gwoździkami - przed ich wbiciem warto nawiercić w sklejce otworki, wtedy nie będzie pękała. Gdy klej wyschnie, boki patery przycinamy skosem (symetrycznie!), tak by najniższa część miała szerokość około 17 cm.
Dekoracyjna patera na ciasto z funkcją tacy
Podstawą jest kawałek deski (tu 35 x 10 x 5 cm), wierzch to szklana tafla (65 x 12 x 0,88 cm) z oszlifowanymi krawędziami. Na jej krótszych brzegach mocujemy klejem uniwersalnym dwa kołeczki-uchwyty (wtedy będzie można używać tafli jako tacy). Aby szkło się nie przesuwało po desce, od spodu przyklejamy do niego dwa krótkie kołki, które będą wchodzić w wywiercone w desce otwory. Ta patera jest idealna do wypieków i tortu.
Dekoracyjna patera wygięta w łuk
Prostokątny kawałek sklejki o gr. 5 mm namaczamy, układamy na oparciach dwóch krzeseł, obciążamy (np. książkami) i zostawiamy na noc - przez ten czas sklejka wygnie się w łuk. Wywiercamy pod lekkim kątem cztery otwory, wkładamy w nie dwa drewniane pręty, które również wyginamy (aby były elastyczniejsze, warto je przedtem zmoczyć wodą, tak jak sklejkę).
Dekoracyjna patera na tort na czterech poziomach
Trzy talerze z wywierconymi (najlepiej przez szklarza) otworami na-suwamy na gwintowany pręt, przekładając je kawałkami aluminiowych rurek (zasłonią pręt). Pod każdym talerzem umieszczamy nakrętkę z podkładką. Na górze osadzamy czwarty talerz z przyklejoną od spodu nakrętką (nie wiercimy otworu), w którą wkładamy pręt.
Dekoracyjna owocowa fantazja
Z czterech prętów aluminiowych formujemy nóżki. Ich górne końce oplatamy dość miękkim drutem, z niego robimy też okrągły uchwyt. Z twardszego drutu wyginamy dwa koła, na które nakładamy serwetki, i mocujemy je do nóżek tzw. paskami zaciskowymi. Łączenia maskujemy kokardami.
Dekoracyjna patera na przekąski - jak apetyczny bukiet
Estetyczny wazon może stać się częścią patery na drobne smakołyki, np. na dziecięce przyjęcie.
Krok po kroku: robimy paterę
Materiały i narzędzia: rurka aluminiowa, śr. 5 mm, drut ogrodzeniowy, kolorowy karton, kombinerki, cyrkiel, nożyczki, ołówek, klej.
KROK 1. Z drutu ogrodzeniowego formujemy cztery koła i wyginamy końce każdego z nich. Rurkę aluminiową tniemy na cztery odcinki różnej długości.
KROK 2. Kółka osadzamy w aluminiowych rurkach, wciskając w nie zagięte końce drutów - w ten sposób powstaną stelaże na papierowe talerzyki.
KROK 3. Na kolorowych kartonach rysujemy cztery koła, wycinamy je (warto użyć tzw. ozdobnych nożyczek, robiących np. fale lub ząbki) i w każdym nacinamy promień.
KROK 4. Koła sklejamy w stożki-talerzyki. Druciane stelaże wkładamy do wazonu z gąbką florystyczną (zatknięte w nią będą stabilne) i nakładamy talerzyki.
Skomentuj:
Patera z odzysku. Patera na ciasto i nie tylko