Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Systemy inteligentnego domu

red.
Producenci oferują różnego typu osprzęt do sterowania automatyką - od łączników i regulatorów po cyfrowe panele dotykowe - fot. Ospel

Kilkanaście lat temu, by zautomatyzować dom, trzeba było inwestować w rozwiązania, pierwotnie projektowane do biurowców. Dostosowanie ich do potrzeb domów jednorodzinnych nie było ani łatwe, ani tanie.

Obecnie rynek jest zdecydowanie bardziej przyjazny indywidualnym inwestorom. Oferuje im rozwiązania wykorzystujące technologie przewodowe i bazujące na radiowym przesyle sygnału.

Systemy kablowe. Wymagają projektowania na etapie budowy domu i rozprowadzenia kabli podczas prac instalacyjnych. W budynku w stanie surowym możemy zainstalować urządzenia kompatybilne z najpopularniejszym magistralnym systemem KNX.

Systemy bezprzewodowe. Pozwalają zautomatyzować dom już wykończony czy zamieszkały. To dobry wybór także wtedy, kiedy planujemy powoli rozbudowywać funkcjonalności, włączając kolejne urządzenia i czujniki. Instalacje bezprzewodowe są o około 20% tańsze niż tradycyjne, kablowe.

Systemy bezprzewodowe działają przy użyciu rozmaitych protokołów komunikacyjnych (najpopularniejsze to Z-Wave, Io-Homecontrol). W niektórych (np. Io-Homecontrol) elementy sterujące i napędy montowane są fabrycznie, inne (np. Z-Wave) pozwalają doposażać urządzenia fabrycznie pozbawione automatyki.

Technologie

Rozwiązań stosowanych w systemach inteligentnego domu jest kilkanaście, wszystkie one dzielą się na zamknięte lub otwarte.
Zamknięte. Bazują na urządzeniach, rozwiązaniach i technologiach będących w ofercie jednego producenta. Przykładem takich systemów są popularne w naszym kraju LCN, xComfort, Verso, Nexo.

fot. Somfy

Otwarte. Ich autorzy udostępnili innym producentom protokół komunikacyjny do oprogramowania. Dzięki temu wiele firm może wytwarzać sprzęty i oprogramowanie do tego systemu. Najpopularniejszym systemem otwartym w budownictwie jednorodzinnym jest system KNX.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są właśnie takie, rozproszone systemy. Nie ma w nich jednego urządzenia zarządzającego, lecz wspólna magistrala (przewód, częstotliwość radiowa) łącząca mikroprocesory zarządzające pracą poszczególnych urządzeń. Takie rozwiązanie jest mniej narażone na awarie, bo nie ma jednego urządzenia, od którego zależy praca całej instalacji.

Sterowanie

Do sterowania automatyką, w zależności od jej typu i producenta, możemy użyć manipulatorów (klawiatur, ekranów dotykowych), pilotów oraz aplikacji na smartfony czy tablety (zarówno pracujących na platformach Android, jak i iOS). Ten ostatni sposób zapewnia najwięcej możliwości. Telefon sam w sobie może być sensorem, dostarczającym do centrali wielu ważnych informacji, a ponadto niemal zawsze mamy go przy sobie. Z poziomu aplikacji na telefonie, z dowolnego miejsca na ziemi sprawdzimy, co się dzieje w domu lub udamy naszą obecność zdalnie odsuwając rolety i zapalając światła w wybranych pomieszczeniach.

Wszystkie systemy wysyłają użytkownikowi informację zwrotną. W zależności od rodzaju systemu potwierdzane jest samo otrzymanie komendy lub jej wykonanie. Urządzenie, które otrzymało polecenie, wysyła sygnał - może to być sygnał dźwiękowy, migająca dioda na pilocie. Informacją zwrotną może być też komunikat na wyświetlaczu panela sterującego, SMS lub e-mail wysłany na smartfon. Najnowsze systemy mogą załączyć do maila link do zdjęcia z kamery internetowej, jeżeli taką zainstalowano.
Upowszechnienie się smartfonów i tabletów z GPS rozszerzyło możliwości sterowania domową automatyką. Można ją zaprogramować, aby wykrywała pozycję geograficzną urządzenia i gdy wracamy do domu, może go przygotować na nasze przyjęcie - nagrzeje lub schłodzi pomieszczenia, włączy światło i telewizor, zaparzy kawę.

Koszty

Odpowiedź, ile kosztuje inteligentna instalacja, nie jest wcale jednoznaczna. To dlatego, że oprócz wciąż wysokich kosztów zakupu i wykonania instalacji, którą można traktować jako dodatkową w nowo budowanym domu, może ona przynieść pewne korzyści. Nie wszystkie jednak przekładają się wprost na nasze wydatki.

Większość sprzętów domowych ma możliwość jednostkowego sterowania - piloty czy stacje pogodowe w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Po co więc inwestować w inteligentną instalację? Zapewnia ona wygodę i komfort życia w zautomatyzowanym domu - to korzyść niemierzalna finansowo.

Dzięki inteligentnemu domowi możemy w pewnym stopniu obniżyć opłaty. System pozwala na bardzo precyzyjną, a co najważniejsze, automatyczną regulację temperatury w pomieszczeniach, kontrolę pracy wentylacji mechanicznej, zasłanianie i odsłanianie okien tak, by maksymalnie wykorzystać energię cieplną słońca i uniknąć strat energii. Może też zadbać o to, by podczas naszej nieobecności wyłączone zostało zbędne oświetlenie oraz urządzenia.

Ile uda się dzięki niej zaoszczędzić? To zależy od ustawień naszej instalacji. Fachowcy sugerują, że można uzyskać 10-20-procentowe zmniejszenie wydatków na prąd i ogrzewanie.

Wyposażenie domu w automatykę podniesie koszty jego budowy od 0,5 do nawet 3%. Wykonanie bezprzewodowego systemu sterującego oświetleniem, roletami, alarmem i innymi funkcjami w małym domu może kosztować 10 tys. zł. Ceny podobnej wielkości systemu kablowego, opartego na protokole KNX, zaczynają się od 50 tys. zł.

Czy wiesz, co to znaczy?

Scenariusze - to w nich tkwi "inteligencja" automatyki. W prostym systemie bezprzewodowym w zasadzie wystarczy kilka czujników i napędów (na przykład do sterowania kotłem, drzwiami, oknami i roletami zewnętrznymi), by można było opracowywać nieskomplikowane scenariusze i zarządzać nimi zdalnie - za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji na smartfonie. Po zaprogramowaniu takiej sekwencji jednym przyciskiem uruchamia się całą sekwencję zdarzeń - kocioł obniża poziom spalania tak, by temperatura w domu spadła do 18°C, w tym samym czasie osłony okienne opuszczają się, zmniejszając straty ciepła. Im więcej urządzeń podłączonych jest do inteligentnej instalacji, tym więcej "akcji" można programować - także włączanie i wyłączanie światła, regulację jego natężenia czy koloru oraz pracę domowych multimediów.

Tworzenie zdarzeń - w nowoczesnych systemach to proste, intuicyjne zadanie - wystarczy komputer PC lub tablet podłączony do internetu. Obsługa służącej do tego aplikacji jest łatwiejsza od większości programów, których używamy do pracy czy rozrywki. Liczba scenariuszy zależy przede wszystkim od potrzeb i wyobraźni użytkowników.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Automatyczny dom nie tylko na pilota
Inteligentny dom: instalacje
Inteligentny dom - przyjaciel, czy wróg ?

Skomentuj:

Systemy inteligentnego domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej