Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP?

Beata Zielińska
WKŁAD Z PŁASZCZEM WODNYM. Wycena firmy Koperfam www.koperfam.pl Propozycja 1. Standard. CSDLine Aqua 15 l Model: z szybą prostą l Moc: nominalna 15 kW l Wymiary: wys. 860 x szer. 620 x gł. 535 mm l Materiał: wkład z żeliwa l Wyposażenie podstawowe: wężownica schładzająca, szyber, dolot powietrza, zimna rączka, drzwi otwierane na bok, szyba samoczyszcząca (kurtyna powietrzna i piroliza) Cena : 5535 zł (23% VAT) - fot. producent

Zwykły wkład kominkowy skutecznie ogrzeje jedynie pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany. Możemy jednak cieszyć się widokiem płonącego ognia, a także ogrzać cały dom, gdy wybierzemy wkład z płaszczem wodnym lub rozprowadzimy kanały dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Wkład z płaszczem wodnym. Tego typu kominek ma podwójne ścianki, między którymi przepływa woda. Odbiera ona ciepło ze spalin i z paleniska, a potem przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania. Wkład może pracować w układzie zabezpieczonym otwartym naczyniem wzbiorczym (przejmuje ono nadmiar wody w instalacji spowodowany zwiększeniem jej objętości wskutek wzrostu temperatury) lub zamkniętym. W tym systemie do ceny zakupu samego wkładu należy doliczyć szereg elementów związanych z montażem oraz współpracę z instalacją grzewczą. 

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza. Ciepło wytworzone przez wkład rozprowadzane jest w sposób grawitacyjny albo wymuszony. Pierwszy układ jest tańszy, ale ma ograniczony zasięg działania, bo długość kanałów nie może przekraczać 4 m. System wymuszony jest bardziej skomplikowany, a przez to droższy (należy zamontować aparat nawiewny zasilany prądem o napięciu 230 V). Zapewnia on jednak ogrzanie wszystkich pomieszczeń, czyli także tych znajdujących się dalej od kominka, w tym również na piętrze. W tym przypadku długość przewodów może dochodzić nawet do 10 m.

W naszej GALERII ZDJĘĆ sprawdzamy, ile może kosztować zakup wkładu do prezentowanego domu. Zwróćmy przy tym uwagę na to, że jeśli zdecydujemy się na zakup kominka wraz z montażem to VAT na urządzenie i elementy zabudowy wyniesie 8%. W przeciwnym razie będzie to 23%. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Piece kominkowe, czyli jak dogrzać się kozą?
Czym palić w kominku: brykiet do kominka czy drewno? [opinie użytkowników]
Kominek DGP: system grawitacyjny czy wymuszony? [opinie użytkowników]

Skomentuj:

Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej