Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Co trzeba uwzględnić planując taras?

Tekst Magdalena Wąsowicz i Anna Czyż z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG
Projekt domu EX 11 G2 (wersja D) - Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

W nowoczesnych domach taras jest tak samą ważną częścią strefy dziennej, jak salon i jadalnia. Przytulnie zaaranżowany, wyposażony w wygodne meble i nastrojowe oświetlenie tworzy wymarzone warunki do odpoczynku na świeżym powietrzu. Co trzeba uwzględnić, planując taras? Jakie trendy królują w tym sezonie? Jak otworzyć dom na ogród?

Lokalizacja tarasu – o czym pamiętać?

Aranżacja i wykończenie tarasu mogą być ukoronowaniem budowy wymarzonego domu, dlatego już na etapie wyboru projektu warto przemyśleć, jaki rodzaj tarasu najbardziej pasuje do naszych wyobrażeń, posesji, a przede wszystkim do rytmu życia naszej rodziny. Planując położenie tarasu, należy zwrócić uwagę na wielkość i usytuowanie działki, a także na najbliższe otoczenie. Najkorzystniej, jeśli widok rozciąga się na zieleń ogrodu, malowniczy krajobraz lub oczko wodne - działa to relaksująco i odprężająco. Taras najwygodniej zlokalizować na gruncie, tuż przy bryle domu lub jako część budynku, np. w przypadku domu z podcieniem – pod fragmentem stropu. We współczesnych projektach, oprócz tarasu na poziomie parteru, coraz częściej można spotkać również tarasy zlokalizowane na poziomie poddasza lub piętra, które pomysłowo i praktycznie wykorzystują powierzchnię nad garażem.

W stronę słońca

Optymalne usytuowanie tarasu zależy od indywidualnych preferencji inwestora – przede wszystkim od tego, w jakich godzinach najczęściej planuje z niego korzystać. Istotne jest również, z jakimi pomieszczeniami taras sąsiaduje. Najlepiej jest wychodzić na taras z salonu lub jadalni, niedaleko tych pomieszczeń powinna znajdować się również kuchnia. Położenie tarasu związane jest z układem funkcjonalnym pomieszczeń oraz z orientacją wjazdu względem stron świata. Jeśli wjazd na działkę jest od strony północnej lub wschodniej, taras najczęściej znajduje się od południa lub zachodu. Powszechnie poleca się jego lokalizację od południa, ze względu na dobre nasłonecznienie w godzinach przedpołudniowych i przyjemny cień w godzinach popołudniowych. W układzie z wjazdem od północy lub wschodu taras znajduje się z tyłu domu, a bryła budynku stanowi barierę wizualną, oddzielającą przestrzeń wypoczynkową od drogi. Nie poleca się lokalizacji tarasu z tyłu domu, jeśli wjazd na działkę znajduje się od południa lub zachodu. Orientacja tarasu na północ lub wschód będzie miała swoje konsekwencje w postaci ciągłego zacienienia tej strefy oraz utrudnionego dostępu światła dziennego do wnętrza domu. Taras od północy lub wschodu będzie cieszył jedynie w czasie największych upałów. Jeśli pozwala na to szerokość działki, należy rozważyć umiejscowienie tarasu z boku domu.

Komfort prywatności

Zgodnie z przepisami możliwe jest zaprojektowanie tarasu w odległości minimum 1,5 metra od granicy działki. Jeśli posesja jest na to zbyt wąska, może pojawić się konieczność zaprojektowania całości części wypoczynkowej od frontu domu. Istnieje wtedy kilka sposobów zapewnienia poczucia prywatności i odseparowania od przestrzeni publicznych. Jeśli jest to możliwe, poleca się cofnięcie domu w głąb działki, z dala od drogi dojazdowej. Można również zastosować różnego rodzaju elementy małej architektury i zieleni, dzięki którym taras osłoni się nie tylko przed wzrokiem przechodniów i kierowców przejeżdżających pojazdów. Aby utworzyć stałe, sezonowe lub czasowe zacienienie tej strefy, poleca się zadaszenie tarasu, jeśli jest on zorientowany względem stron świata na południe lub zachód. Sezonowo zacieniać i osłaniać go będą drzewa i krzewy liściaste, trejaże z pnączami i pergole. Czasowo – składane markizy. Na stałe – zadaszenia wysunięte poza bryłę budynku, stanowiące przedłużenie połaci dachowej lub osobną konstrukcję, załomy w bryle budynku oraz podcienia. W sezonie letnim zadaszone tarasy będą pełnić rolę osłony przed deszczem dla osób wypoczywających na świeżym powietrzu. W przypadku działek zadrzewionych należy podjąć próbę przewidzenia sposobu zacieniania działki oraz tarasu, aby drzewa osłaniały wybrane miejsca w domu i w jego otoczeniu.

Pomysły na modny taras

Wśród ostatnich, tarasowych trendów uwagę zwraca zwrot ku naturalnym materiałom. Ogromną popularnością cieszy się drewno egzotyczne, dębowe, sosnowe oraz modrzewiowe. Często wybieranym rozwiązaniem są również deski tarasowe z kompozytów drewnianych. Obok najpopularniejszych materiałów naturalnych dużym uznaniem w nowoczesnych aranżacjach cieszą się metalowe i betonowe okładziny oraz elementy wyposażenia. Materiały o pochodzeniu industrialnym efektownie kontrastują z tradycyjnym drewnem, rattanem i ceramiką. Beton jest coraz chętniej stosowanym materiałem na okładziny ścienne i posadzki, znakomicie sprawdza się również jako budulec donic. Pojemniki na rośliny można stosować na zewnątrz ze względu na mrozoodporne właściwości impregnowanego betonu, którego nie trzeba zabezpieczać przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki wadze donic są one również odporne na działanie silnego wiatru, co zapewnia stabilność nawet wysokim roślinom posadzonym w betonowych pojemnikach. Metal króluje natomiast w detalach wykończenia, takich jak balustrady oraz jako materiał ogrodowych mebli. Atrakcyjne są również metalowe kominki zewnętrzne – jest to znakomite rozwiązanie, niezależnie od tego, czy palenisko jest wymurowane, czy wytworzone z blachy. Umiejscowiony na zadaszonym tarasie kominek stworzy wrażenie salonu na świeżym powietrzu i będzie funkcjonalny nawet podczas padającego deszczu.

Dom otwarty na ogród

Moda na otwieranie wnętrz na otoczenie sprawiła, że trudno sobie dziś wyobrazić nowoczesny dom pozbawiony szerokich przeszkleń. Wielkoformatowe okna dodają bryle lekkości, dekorują fasadę, a przede wszystkim wprowadzają do środka odpowiednią porcję naturalnego światła, pozytywnie wpływając nie tylko na zdrowie i samopoczucie domowników, ale także na wysokość rachunków za ogrzewanie i oświetlenie. Dzięki szerokim przeszkleniom granica między wnętrzem a ogrodem praktycznie się zaciera, a mieszkańcy mogą cieszyć się wrażeniem otwartej i niczym nieskrępowanej przestrzeni. Warto zadbać, aby taras stanowił naturalne przedłużenie powierzchni użytkowej domu. Dobrze zaprojektowany będzie idealnym miejscem na relaks i rekreację – pozwoli cieszyć się bliskością zieleni, delektować słonecznym ciepłym oraz przyjemnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Taras: czym go wykończyć?
Jak urządzić taras
Taras: ile to kosztuje?

Skomentuj:

Co trzeba uwzględnić planując taras?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej