Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak się pozbyć szkodników: część 2 - szczury

Jolanta Zdanowska
Najczęściej spotykanymi gatunkami są szczur wędrowny (Rattus norvegicus) i szczur śniady (Rattus rattus). Ten pierwszy występuje w całej Polsce, natomiast szczur śniady - w miastach portowych i na zachodzie kraju - fot. Shutterstock/Heiko Kiera

Szczur to prawdziwy postrach. Jest stosunkowo dużym zwierzęciem. Długość głowy i tułowia wynosi 19-30 cm, plus ogon od 15 do 23 cm. Ubarwienie ciała szczura jest najczęściej brunatnoszare, od spodu trochę jaśniejsze. Na ogonie ma łuski i rzadkie włosy. Szczury lubią w domach zaciszne, wilgotne i ciemne kryjówki (piwnice, magazyny, rury kanalizacyjne, śmietniki, kompostowniki).

Szczury, podobnie jak myszy, są wszystkożerne. Zjedzą pokarm i zwierzęcy, i roślinny, ale preferują produkty odzwierzęce. Nie pogardzą padliną. Gdy brakuje mięsa, zadowolą się owocami, ziarnami, jarzynami. W pierwszej kolejności wyjadają pożywienie wysokoenergetyczne. Mogą też skubnąć mydło, świece, wosk, plastik. Potrzebują wody do picia, przynajmniej raz dziennie, więc chętnie przebywają w pobliżu wody.

O tym, że szczur przebywa w naszym domu, świadczą ciemnobrązowe odchody, przypominające kształtem ziarna ryżu. Na zakurzonych i brudnych powierzchniach szczury pozostawiają smugi, a także ślady łap. W nocy, podczas największej aktywności szczurów, można usłyszeć drapanie i inne odgłosy tych zwierząt, jeśli osiedliły się w domu. Możemy też zauważyć pogryzione opakowania, kartony itp.
Pułapki na szczury są trochę większe niż na myszy, ale działają na podobnej zasadzie.
Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie trutki, to warto wtedy kupić tzw. stację deratyzacyjną, czyli specjalny karmnik ze wzmocnionego tworzywa sztucznego, w którym umieścimy preparat szczurobójczy. Gryzonie wchodzą tam przez specjalne otwory. Gdy jeden wejdzie i zaczyna jeść, inne, nie przeczuwając niebezpieczeństwa, też wchodzą. W stacji deratyzacyjnej można umieścić trutkę albo specjalną gilotynkę, która uśmierci gryzonie na miejscu. Karmnik otwierany jest za pomocą specjalnego klucza. Takie karmniki są bardzo wygodne, ponieważ można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Poza tym chronią inne zwierzęta (koty, psy, ptaki) przed spożyciem trutki.

Doświadczenia użytkownika

Szczury upodobały sobie ziemną piwniczkę, pozostałość po pierwszych właścicielach mojej działki. Piwnica ta, znajdująca się w pewnym oddaleniu od domu przez lata służyła do przechowywania warzyw i owoców. Chciałam, by nadal spełniała swoją rolę. Szczury skutecznie to uniemożliwiły. Gryzły na drobne kawałki wszystko, co trafiło na piwniczne półki. Wszędzie też znajdowały się ich odchody, więc nawet niepogryzione warzywa trzeba było wyrzucać. Próbowałam różnych sposobów na walkę z nimi - od rozsypywania zatrutego ziarna po ustawianie pułapek. Sprytne stworzenia jednak omijały truciznę, a z pułapek szybko nauczyły się ściągać przynętę bez szkody dla życia i zdrowia. Sądziłam, że będę musiała pogodzić się z okupacją piwnicy i przestać jej używać. Pozabierałam pułapki i naczynia z trutką, przestałam pilnować, by domowe koty i psy nie dostały się do środka. I wtedy problem się rozwiązał - w ciągu kilku tygodni mój foksterier uporał się z plagą szczurów.

Małgorzata K., Tarczyn

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak się pozbyć szkodników: część 4 - krety
Jak się pozbyć się kuny z domu?
Jak się pozbyć szkodników: część 5 - norniki polne i karczowniki

Skomentuj:

Jak się pozbyć szkodników: część 2 - szczury

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej