Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Prosty montaż świetlika dachowego. Krok po kroku

opracowanie Ewa Stroik
<b>Krok 1. </b>Otwór montażowy wykonujemy, rozpoczynając od przykręcenia łaty startowej, a na wywinięciu membrany dachowej kończąc - Fot. Fakro

Zależnie od sprawności ekipy, sytuacji architektonicznej oraz materiału pokryciowego pełna instalacja świetlika zajmie od 2 do 5 godzin. W nowych budynkach może ona odbyć się dwuetapowo.

Na etapie montażu pokrycia można wstawić element dachowy świetlika. Dekarze mają doświadczenie w montażu okien do poddaszy i wyłazów, a ten element montuje się analogicznie. Drugi etap, czyli przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego, może odbyć się od razu lub później, na etapie ocieplania dachu oraz wykonywania sufitów podwieszanych. Świetlik można zamontować także w domu już wykończonym. Trzeba wtedy zdemontować fragment pokrycia.

Nowoczesne świetliki dachowe

Ewa Kędziora, specjalista ds. inwestycji projektowych w biurze projektowym: Projektanci coraz częściej sięgają po nietypowe rozwiązania doświetlające wnętrza naturalnym światłem, takim jak świetliki tunelowe. Mają one coraz bardziej minimalistyczną formę, nie zaburzają estetyki budynków, a także coraz lepiej spełniają wymagania dotyczące ochrony cieplnej oraz izolacji przeciwwilgociowej. W grę wchodzi również wymiar ekonomiczny i ekologiczny, związany z oszczędnością energii elektrycznej.

Przy wyraźnej modzie na otwarte przestrzenie doskonale doświetlone dużymi połaciami okien, są w domu pomieszczenia, które z zasady muszą być zamknięte lub ograniczone ścianami, a których lokalizacja wymaga centralnego umieszczenia w domu, np. łazienki, korytarze, schowki, garderoby. Dzięki świetlikom tunelowym architekci mogą swobodnie projektować wnętrza, nie martwiąc się o doprowadzenie do nich światła dziennego.

Rozproszone światło dzienne jest przyjemne w odbiorze, dlatego też pomieszczenia dotąd pozostające w półmroku lub skazane wyłącznie na sztuczne oświetlenie, zyskują nowy wymiar i funkcjonalność. Możliwość umieszczenia źródła światła w suficie w formie oprawy oświetleniowej, czy wręcz połączenie obu rozwiązań, daje większe możliwości aranżacyjne, zwłaszcza w małych czy wąskich pomieszczeniach.

To, ile światła zostanie doprowadzone do wnętrza, w którym zamontowany jest świetlik, zależy od kilku czynników, choćby kąta nachylenia dachu, długości tunelu - im krótszy, z mniejszą ilością załamań, tym więcej światła wewnątrz pomieszczenia - usytuowania w dachu wobec stron świata, elementów przesłaniających w terenie otaczającym budynek, a nawet pogody i warunków atmosferycznych.

Jeden świetlik może doświetlić pomieszczenie o powierzchni nawet do 16 m2, ale standardowo przyjmuje się jeden świetlik na 10 m2.

Zobacz montaż świetlika dachowego krok po kroku >>>

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Projektowanie domu: jak zaprojektować wnętrza na poddaszu
Ścianki kolankowe: dobry projekt i prawidłowe wykonanie
Zabudowa poddasza: 35 porad

Skomentuj:

Prosty montaż świetlika dachowego. Krok po kroku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej