Z biurem podróży czy na własną rękę? Wiemy jak podróżują Polacy
6 proc. Polaków zawsze korzysta z biur podróży, 14 proc. organizuje z nimi większość wakacji, a 30 proc. sięga po pomoc sporadycznie - wynika z badania "Wyjazdy Polaków", przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK. Częściej Polacy organizują wyjazdy samodzielnie
Stali klienci biur to jedynie 20 proc. podróżujących Polaków. Pozostali sami organizują wyjazdy. Okazuje się, że im wyższy status materialny tym mniejsza chęć na planowanie urlopu samemu. Wyraźnie pokazują to z badania „Wyjazdy Polaków” Instytutu ARC Rynek i Opinia wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK.
Z biurem podróży wyjeżdżają mężczyźni
Klientem biura jest mężczyzna z wyższym wykształceniem w wieku co najmniej 45 lat, zarabiający od 5 tys. zł na rękę, z adresem w miejscowości liczącej co najmniej 25 tys. mieszkańców. Jak wynika z badania, na popularność usług biur podróży wpływają głównie wykształcenie, zarobki oraz wiek potencjalnych urlopowiczów. Osoby w wieku od 45 do 60-ciu lat zdecydowanie najczęściej podróżują z biurami, regularnie lub często. Z ich usług korzysta 23 proc. badanych.
Na własną rękę osoby z niskim dochodem
Na samodzielną organizację letniego wypoczynku zdają się ankietowani z gospodarstw, w których domownicy nie zarabiają więcej niż 2 tys. zł na rękę. Odsetek omijających biura podróży wynosi tu 62 proc. wobec średniej 47 proc. Podobnie jest w grupie osób z wykształceniem niższym i zawodowym, gdzie 61 proc. ankietowanych przygotowuje wyjazd własnymi siłami. Co ciekawe, to mężczyźni bardziej skłaniają się ku pomoc biur podróży, panie są bardziej skore do samodzielnie przygotowanego wyjazdu. Odpowiednio 50 proc. wobec 43 proc.
Skomentuj:
Z biurem podróży czy na własną rękę? Wiemy jak podróżują Polacy