Salon połączony z kuchnią. 15 pomysłów na aranżację
Jeszcze do niedawna w polskich mieszkaniach niepodzielnie rządziły kuchnie zamknięte. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. W nowych mieszkaniach powstają już niemal wyłącznie kuchnie połączone z salonem. Jak zaaranżować taką przestrzeń?
Salon połączony z kuchnią lub inaczej - pokój dzienny z kuchnią, to dominujące rozwiązanie we współczesnym projektowaniu wnętrz. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady.
Salon z kuchnią: plusy i minusy
Jedna, otwarta przestrzeń powoduje, że wnętrze wydaje się większe, zwłaszcza gdy mieszkanie nie jest zbyt duże. Do tego domownicy mogą być w stałym kontakcie ze sobą, co chwalą sobie przede wszystkim rodzice małych dzieci. Taka aranżacja też wygląda nowocześnie. Po stronie wad z kolei należy wymienić, że salon połączony z kuchnią traci swój wypoczynkowy i gościnny charakter. Do tego zapachy i dźwięki rozchodzą się po całym mieszkaniu, co bywa uciążliwe szczególnie w czasie przyjmowania gości.
Jak urządzić salon z kuchnią?
Salon połączony z kuchnią to spora oszczędność miejsca. Na wady, które wytykają przeciwnicy, na szczęście mamy dziś skuteczne rozwiązania, takie jak zaawansowane okapy kuchenne, które są ciche i pochłaniają wszystkie zapachy, a do tego naprawdę dobrze wyglądają. Urządzając połączona przestrzeń, warto mieć na uwadze spójność stylistyczna obu części oraz ich funkcjonalność.
Najczęstszymi rozwiązaniami w tego typu aranżacjach jest umowne oddzielenie części kuchennej od salonowej. Można to zrobić poprzez odpowiednie ustawienie mebli. Granicę może wyznaczać sofa, wyspa kuchenna, barek lub stół. Coraz częściej spotyka się także przeszklone ścianki czy składane, np. harmonijkowe, drzwi. Inna opcja, to wyznaczenie granicy poprzez zmianę pokrycia podłogi - połączenie drewna w salonie z płytkami w kuchni.
Więcej rozwiązań podpowiedzą gotowe kuchnie połączone z salonem. Wybraliśmy dla was 15 pomysłowych aranżacji.
Skomentuj:
Salon połączony z kuchnią. 15 pomysłów na aranżację