Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mieszkanie dla seniora - jak je urządzić?

Oprac. EJ
Dom dla seniora powinien być wygodny i bezpieczny. Okna i drzwi warto wyposażyć w klamki i przyciski ułatwiające otwieranie. Przyda się też światło sterowane pilotem oraz sprzęt AGD sterowany za pomocą telefonu. - Fot. GU Polska

Europejczycy, w tym i Polacy, są coraz starsi. Według GU Polska od lat 90. przeciętny Polak postarzał się aż o 7 lat. To oznacza, że coraz częściej potrzebujemy mieszkań przystosowanych dla osób starszych. Jak je urządzić?

Przez lata w mieszkaniach seniorów gromadzą się liczne przedmioty, meble, bibeloty. Są to też często lokale nieprzystosowane do swobodnego przemieszczania się, wąskie drzwi, korytarze, progi. Kiedy wszystkie te przeszkody zaczynają przeszkadzać w swobodnej komunikacji lub wręcz zagrażać bezpieczeństwu osoby starszej warto przeprowadzić remont.

Prace porządkowe

Najpierw zastanówmy się co w mieszkaniu jest niezbędne, a z czego możemy zrezygnować. Wyrzućmy to wszystko co zagraca wnętrze. Oczywiście pozostawmy rzeczy, do których mamy sentyment.

Zrezygnujmy też z wysokich lub wysoko zawieszonych szaf i półek. Wszystkie rzeczy powinny być dostępne na wyciągnięcie ręki.

Swobodna komunikacja

Drzwi, wejściowe i wewnętrzne, powinny być odpowiednio szerokie, min. 80 cm. Warto też tak je zamontować, aby nie było progów. Ułatwi to poruszanie się zarówno osobom chodzącym samodzielnie, jak i korzystającym np. z tzw. balkonika. Również przedpokój i korytarz powinny mieć odpowiednią szerokość - jeśli są wąskie zrezygnujmy z ustawiania tam mebli, pozostawmy tylko wąską szafkę na buty, tak, aby te nie leżały swobodnie na podłodze (można się o nie potknąć). Jeśli istnieje taka konieczność, wzdłuż ciągu komunikacyjnego warto zamontować uchwyty lub poręcze. Ważne jest też dobre oświetlenie, gdyż osoby starsze często mają kłopoty ze wzrokiem. Punkty świetlne powinny być umieszczone tak, aby dokładnie oświetlały całe wnętrze. Tuż przy podłodze warto zamontować listwy ledowe z czujnikiem ruchu - zapalają się tylko, gdy ktoś przechodzi. Przełączniki warto zamontować w taki sposób, aby światło w przedpokoju można było zapalić lub zgasić, i przy drzwiach wejściowych, i na końcu korytarza, np. przy wejściu do salonu czy kuchni.

Komfortowy salon

Tu najważniejsze są meble wypoczynkowe. Warto ich wielkość (wysokość i głębokość) dobrać do cech fizycznych właściciela. Zarówno sofa jak i fotele powinny miś podłokietniki, o które można się oprzeć podczas wstawania, oraz siedzisko tak wysokie, aby dawało podparcie głowie. Nie powinny być za miękkie - bo choć dają poczucie komfortu podczas siedzenia, bardzo trudno z nich wstać.

Pozostałe meble, zwłaszcza wysokie, np. regały warto przykręcić do ściany. Będą stanowić podparcie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zrezygnujmy z dywanów i śliskich podłóg. Wygodna będzie wykładzina dywanowa przytwierdzona do podłogi.

Bezpieczna kuchnia

Jeśli to możliwe zrezygnujmy z górnych szafek - zwłaszcza takich, do których utrudniony jest dostęp. W szafkach dolnych natomiast zamontujmy wysuwane półki lub kosze cargo, wówczas nie będzie trzeba się bardzo nachylać, aby wyciągnąć przedmioty tam schowane.  Ciężkie naczynia, np. garnki umieśćmy w szafkach, umieszczonych na wysokości wyciągniętych rąk (chowanie i wyciąganie ich nie obciąży kręgosłupa). Również piekarnik warto w ten sposób zamontować. Aby uniknąć poparzenia wybierzmy model, który nawet podczas pieczenia ma zimne drzwiczki. Przyda się też funkcja automatycznego wyłączenia urządzenia, po określonym czasie pieczenia.

Również płyta grzejna powinna być bezpieczna, zrezygnujmy więc z gazowej na rzecz indukcyjnej z automatycznymi czujnikami kipienia lub przypalenia (czujniki umieszczone w płycie lub zakładane na pokrywkę garnka powodują wyłączenie płyty, gdy zawartość naczynia się wygotuje lub wykipi).

Wygodna łazienka

Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczną podłogę, układając na niej antypoślizgowe płytki, nie kładźmy na nią dywaników i mat. Sprzęty w łazience powinny być tak umieszczone, aby był do nich swobodny dostęp. Zrezygnujmy z wanny na rzecz kabiny, najlepiej bez brodzika, a z odpływem umieszczonym w podłodze. Wyposażmy kabinę w baterię z termostatem, który nastawiany na stałą temperaturę (np. 38 st. C) zapobiegnie przypadkowemu poparzeniu. Warto też zamontować siedzisko i poręcz. Ta ostatnia przyda się również przy sedesie.

Przytulna sypiania

Wygodne łóżko to najważniejszy element w tym pokoju. Wymiary łóżka muszą dostosowane do wzrostu domownika. Zarówno szerokość, długość jak i wysokość. Ta ostatnia powinna być taka, że osoba na nim siedząca przy zgiętych kolanach pod kątem 90 st. całymi dotyka podłogi. Ważny jest też wygodny materac. Część producentów daje możliwość testowania zakupu przez nawet trzy miesiące, warto więc z tej okazji skorzystać i dobrać najwygodniejszy model. Jeśli osoba starsza ma problemy ze wstawaniem do ramy łóżka warto zamontować uchwyt lub specjalną drabinkę ułatwiającą wstawanie.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Aranżacje oświetlenia we wnętrzu. Lampy dobrze zgrupowane
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu

Skomentuj:

Mieszkanie dla seniora - jak je urządzić?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej