Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Chłodzenie wnętrz latem

tekst: Dominika Wolska
Nowoczesna klimatyzacja działa niezauważalnie dla użytkownika m.in. dzięki niskiej prędkości powietrza napływającego do strefy przebywania ludzi, Gree - Gree

We współczesnych mieszkaniach chłodzenie wnętrz latem nie jest już niczym niezwykłym. Dla wielu z nas jest równie ważne, jak ogrzewanie ich zimą.

Zanim wybierze się konkretne rozwiązanie, trzeba ustalić, czy ma ono zapewnić jedynie czasowe obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni, czy utrzymywać jego określone parametry przez kilka godzin lub nawet całą dobę. Ważne jest także to, kiedy podejmuje się decyzję o klimatyzowaniu wnętrz – na etapie wykańczania, w trakcie użytkowania mieszkania czy przy okazji jego modernizacji. Te kwestie mają bowiem istotny wpływ na wybór optymalnego rozwiązania i koszty.

Sposoby na obniżenie temperatury we wnętrzach

W pojedynczym, wybranym pomieszczeniu temperaturę skutecznie obniży klimatyzator typu split z jedną jednostką zewnętrzną i jedną wewnętrzną, do zapewnienia komfortu w kilku wnętrzach lepszy będzie działający podobnie, ale mający kilka jednostek wewnętrznych multisplit. Kiedy chłodzenie jest potrzebne w kilku pomieszczeniach, ale w różnym czasie, wystarczający może się okazać klimatyzator przenośny, wstawiany do nich zależnie od potrzeb.

Klimatyzator na szybko

Doraźne chłodzenie w wybranym, niezbyt dużym wnętrzu zapewni klimatyzator przenośny. Urządzenia przenośne są stosunkowo niedrogie i nie potrzebują dodatkowej instalacji ani specjalistycznego montażu. Wystarczy podłączenie kabla z wtyczką do gniazda elektrycznego na napięcie 230 V.

Klimatyzatory przenośne dostępne są w dwóch wersjach – split lub monoblok. Urządzenia typu split mają dwie jednostki połączone ze sobą cienkimi, elastycznymi, przewodami. Wewnętrzną, zawierającą parownik, ustawia się w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, zewnętrzną, z emitującą hałas sprężarką – wystawia się na balkon lub taras. Klimatyzatory przenośne monoblokowe z kolei mają wszystkie elementy w obudowie, którą ustawia się w pomieszczeniu, a rurę do odprowadzania ciepła wystawia się przez okno na zewnątrz.

Do kupienia są klimatyzatory przenośne monoblokowe o mocy od 2 do 4,5 kW i modele typu split o mocy chłodniczej sięgającej 10 kW.

Do działania klimatyzatora przenośnego wystarczy podłączenie do gniazda elektrycznego, Castorama - Castorama
Urządzenia przenośne są stosunkowo niedrogie i nie potrzebują dodatkowej instalacji ani specjalistycznego montażu, Castorama - Castorama

Chłodzimy pokój lub całe mieszkanie

Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację, to podstawowa kwestia, od której zależą koszty zakupu i montażu. W mieszkaniach najczęściej się montuje urządzenia ścienne, które wyróżnia ciche działanie oraz ciekawe wzornictwo i kolorystyka obudowy. Ponadto wiele z nich wyposażonych jest w dodatkowe funkcje.

System split. To rozwiązanie przeznaczone jest do jednego pokoju. Układ składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza z nich zawiera wymiennik ciepła, parownik, wentylator i filtr powietrza. Druga wyposażona jest w sprężarkę i skraplacz oddający ciepło do otoczenia. Obie jednostki połączone są za pomocą rur, w których płynie czynnik chłodniczy.

System multisplit. Zapewnia schłodzenie jednocześnie kilku pomieszczeń w mieszkaniu. W tym układzie do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się od dwóch do ośmiu jednostek wewnętrznych. Mogą one działać niezależnie od siebie, gdyż są wyposażane w oddzielne sterowanie – w każdym pomieszczeniu możemy ustawiać zarówno inną temperaturę, jak i czas włączania oraz wyłączania danego urządzenia.

Obecnie wszystkie klimatyzatory split oferują również funkcję grzania, co znaczy, że jesienią lub wiosną można wykorzystać urządzenie, z założenia chłodnicze, do podniesienia temperatury we wnętrzu, Lindab - Lindab
W ofercie producentów znajdziemy kilka rodzajów jednostek wewnętrznych: ścienną, przypodłogowo-sufitową oraz kanałową kasetonową, Mitsubishi - Mitsubishi
Podczas wyboru urządzenia do klimatyzacji warto polegać na opinii firmy instalacyjnej, która w ramach określonego budżetu poleci preferowane przez siebie marki i modele klimatyzatorów, Lindab - Lindab

Współczesne klimatyzatory działają dość cicho. Wiele jednostek wewnętrznych na najniższym biegu ma głośność 20-25 dB – wartość porównywalną do szeptu. Ze względu na hałas podczas pracy jednostki zewnętrznej nie powinno się jej montować zbyt blisko okien sypialni zarówno własnej, jak i sąsiadów.

Dobór mocy klimatyzatora

Moc klimatyzatora zależy bardzo od wielu czynników. Uwzględnia się nie tylko wielkość pomieszczenia, ale również jego przeznaczenie, usytuowanie względem stron świata. Równie ważne są takie informacje, jak: liczba i powierzchnia okien oraz jaki mają współczynnik przenikania, czy założone są na nich rolety, żaluzje zewnętrze bądź wewnętrzne. Ponadto trzeba ustalić liczbę i rodzaj urządzeń, które wytwarzają ciepło.

W przypadku klimatyzatorów typu split dobiera się ją do wielkości zysków ciepła w pomieszczeniu, na podstawie wskaźników zapotrzebowania na chłód. Tak samo jak moc klimatyzatorów przenośnych. W systemach multisplit metoda wskaźnikowa się nie sprawdza. Powoduje zawyżenie mocy chłodniczej, co podwyższa koszty instalacji i wpływa niekorzystnie na żywotność sprężarki, która wtedy zbyt często się włącza i wyłącza. Do doboru mocy chłodniczej klimatyzatorów multisplit używa się specjalistycznych programów komputerowych.

Poprawny dobór mocy klimatyzatora to podstawa wydajnie działającej klimatyzacji. Urządzenie o zbyt małej mocy nie schłodzi powietrza w pomieszczeniu do wymaganej temperatury, sprzęt o mocy większej niż jest potrzebna zaś, będzie droższy w zakupie i eksploatacji, Thermoval - Thermoval
Przy obliczeniach mocy klimatyzatora, poza powierzchnią pomieszczenia, uwzględnia się dodatkowe czynniki, jak chociażby powierzchnia okien oraz to, na którą stronę świata wychodzą, Gree - Gree

Odprowadzanie skroplin z klimatyzatora

Skropliny z jednostki zewnętrznej możemy usunąć na kilka sposobów. Jeśli urządzenie jest zamontowane na balkonie, wówczas najprościej odprowadzić kapiącą z niego wodę do ustawionego w pobliżu naczynia. Inna opcja to wyprowadzenie rurki skroplin kilkanaście centymetrów poza obrys tarasu. Z takiej możliwości jednak mogą skorzystać tylko ci, którzy mieszkają na parterze w budynku wielorodzinnym. Ostatnie rozwiązanie to odprowadzenie skroplin do kanalizacji w łazience lub kuchni (ale to najdroższy wariant).

Obecnie montowane klimatyzatory wyposażone są w sprężarki inwerterowe, które dostosowują moc urządzenia w zależności od zapotrzebowania na chłód w danym pomieszczeniu. Dzięki temu w odróżnieniu od starszych modeli pracujących w technologii włącz-wyłącz, są energooszczędne i mają wysoką klasę energetyczną (np. A+++).

Przykładowe funkcje klimatyzatorów

Sterowanie nawiewem powietrza. Za pomocą pilota możemy zmieniać ustawienie kierowni, regulując w poziomie i w pionie kierunek przepływu strumienia schłodzonego powietrza.

Filtrowanie. Oczyszcza powietrze z kurzu, który unosi się wskutek ruchu powietrza powodowanego przez klimatyzator. W klimatyzatorach stosowane są różnego rodzaju sposoby filtracji – od prostych filtrów po zaawansowane procesy katalitycznego rozkładu zanieczyszczeń.

Jonizacja powietrza. Wzbogaca schładzane powietrze w jony ujemne, które korzystnie wpływają na samopoczucie człowieka.

Osuszanie. Pozbawia powietrze nadmiaru wilgoci, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów.

Funkcja I Feel. Jeśli klimatyzator ją ma, w jego pilocie jest dodatkowy czujnik temperatury. Informacja z niego jest przekazywana do jednostki wewnętrznej, która dostosowuje moc pracy w taki sposób, by zapewnić wymaganą temperaturę w miejscu położenia pilota.

Tryb nocny. Zmniejsza intensywność chłodzenia i wielkość strumienia powietrza, dzięki czemu wentylator pracuje ciszej.

Tryb oszczędny. Wyłącza intensywne chłodzenie powietrza, gdy sygnał z czujnika ruchu informuje o tym, że pomieszczenie pustoszeje. Powrót użytkowników do pomieszczenia powoduje automatyczny powrót do ustawionej temperatury.

Programator. Pozwala na dopasowanie pracy klimatyzatora do zmieniających się potrzeb funkcjonalnych pomieszczenia w zależności od sposobu jego użytkowania, na przykład wyłączanie klimatyzatora podczas nieobecności domowników, szybkie schładzanie wnętrza przed ich powrotem, automatyczny powrót do normalnej pracy po osiągnięciu wymaganej temperatury, samoczynne przełączanie w tryb nocny o wyznaczonej godzinie.

Funkcja wi-fi. Umożliwia podłączenie klimatyzatora do sieci i kontrolowanie jego pracy spoza domu np. przy użyciu smartfona z odpowiednią aplikacją i dostępem do wi-fi.

Odpowiedni dobór filtrów do klimatyzatora jest w stanie poprawić mikroklimat panujący we wnętrzu i umożliwić oddychanie powietrzem wysokiej jakości, Gree - Gree
Tryb nocny klimatyzatora ogranicza obroty sprężarki i wentylatora agregatu do minimum, aby maksymalnie obniżyć akustykę pracy urządzenia, Rotenso - Rotenso
Aplikacje umożliwiające sterowanie klimatyzacją są niezwykle łatwe w obsłudze, Panasonic - Panasonic
Sterowanie klimatyzacją przez wi-fi to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, bo umożliwia wygodną, zdalną regulację parametrów pracy instalacji, Mitsubishi - Mitsubishi
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Meble biurowe IKEA MITTZON: komfort i funkcjonalność
Klocki LEGO: nie tylko dla dzieci
Talerze z trzciny cukrowej

Skomentuj:

Chłodzenie wnętrz latem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej