Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ile kosztuje malowanie ścian? Co wchodzi w skład ceny? Sprawdź nasz cennik!

Robert Gutowski
Malowanie ścian - Fot. Shutterstock/kitzcorner

Malowanie mieszkania – dla jednych wielka przyjemność, dla innych istny koszmar. Jednak każdy, kto marzy o odświeżeniu ścian i sufitów, chciałby wejść do pokoju pachnącego świeżo położoną farbą z blaskiem nowych kolorów. Najistotniejszym aspektem w tej sprawie jest przede wszystkim koszt malowania ścian i sufitów. To wartość końcowa często jest wykładnią tego, na ile możemy sobie pozwolić przy nowych aranżacjach. W końcu malowanie to nie tylko zakup farby, rodzaj, kolor czy pojemności puszki, które mieszczą się w dużym wachlarzu cenowym uzależnionym od producenta. Pamiętajmy, że malowaniu ścian towarzyszy wiele innych składowych, które mimo wszystko musimy uwzględnić.

Jakie kwestie mają wpływ na koszt malowania ścian i sufitów?

Nałożenie ostatecznej, końcowej warstwy farby na ścianę czy sufit powinno być uprzedzone kilkoma innymi zabiegami. W praktyce często okazuje się, że zabiegi te mogą być bardziej czasochłonne niż samo malowanie. Owszem, jeśli mamy do czynienia ze świeżą ścianą stanu deweloperskiego, czynności te będą znacznie prostsze, niż powierzchnie ścian budynku kilkudziesięcioletniego. Prace przygotowawcze w wieloletnich budynkach będą bardziej żmudne i pracochłonne niż w świeżych budynkach.

Budynki, w których znajdują się stare powierzchnie należy odpowiednio oczyścić. Odtłuszczenie, mycie ścian oraz odkurzenie pyłu z powierzchni ułatwi nam usunięcie starych powłok. Często trzeba uzupełnić ubytki oraz gruntować. Dodatkowo może dojść też do tego malowanie ram okiennych, ościeżnic, framug, gdyż w starym budownictwie były to elementy mocno zintegrowane ze ścianą, niekiedy ujednolicone z jej płaszczyzną. Nowe budownictwo teoretycznie to świeżość i prostota powierzchniowa, lecz praktyka niekiedy przedstawia inne oblicze. Ale zakładając, że ściany i sufity pomieszczeń pachną jeszcze świeżym tynkiem, bądź są gładkie i proste niczym tafla szkła, wystarczy nam odpowiednio zabezpieczyć framugi i szyby okien, parapety, podłogę i ościeżnice z drzwiami. Ważne jest zabezpieczenie całego pomieszczenia folią.

Następnie obejrzeć powierzchnię centymetr po centymetrze, wnieść małe poprawki wg własnego uznania, zmyć całą powierzchnię najlepiej mydłem malarskim bądź odkurzyć, po czym poddać powierzchnie gruntowaniu. Niezależnie, czy mamy do czynienia z pracami w budynku nowym, czy starszym na pewno chcemy aby efekt końcowy był zachwycający, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie zainwestować. Lecz każda z wymienionych prac naprawczych na pewno ma swoją cenę, co w ostatecznym rozrachunku może przedstawić niemały rachunek.

Jak wybrać fachowca do malowania ścian i sufitów?

Osób i firm oferujących usługi malarskie, ogłaszające się jako specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie remontów i wykończeń budowlanych jest na rynku bardzo dużo. Lecz kogo wybrać? Wybór na pewno nie należy do najprostszych i zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zweryfikować rynek. Wiele firm ogłasza się w sieci, dzięki temu też często można przeczytać opinie na temat owej działalności. Warto również zrobić osobistą weryfikację, spotkać się na miejscu wykonywanej pracy, aby wysłuchać co specjalista ma do powiedzenia na temat przewidzianych prac. Najpewniejszym sposobem jest poczta pantoflowa. Jeżeli spodobała nam się praca wykonana u kogoś, warto podpytać kto ją wykonywał. Często mniejsze firmy podchodzą do sprawy bardziej rzetelnie, z zaangażowaniem podpowiadają, co można było by zastosować, aby koszty były mniejsze, a efekt również dobry, a nawet i lepszy.

Malowanie ścian - cena. Do czego należy się przygotować?

Malowanie powierzchni ścian i sufitów to nie tylko samo malowanie pokoju. Aby wykonać finalizacyjną czynność nakładania farby często musimy przedłożyć wielu dodatkowych, lecz niezbędnych czynności: wszystkie prace począwszy od przygotowania ścian, zabezpieczenia podłóg, ościeżnic, drzwi, parapetów, grzejników, okien i framug, gruntowanie ścian, a w ostateczności dobór odpowiedniej farby, pod względem koloru, rodzaju farby, wydajności oraz ceny. Jak farba to i osprzęt malarski, pędzle, wałki, kuwety, folie malarskie, taśmy oraz wiele innych przydatnych narzędzi ułatwiających prace, oraz ograniczających nadmierne zużycie farby.

Przybliżony cennik malowania ścian i sufitów

Ile kosztuje malowanie mieszkania? Malowanie ścian nie należy do trudnych, lecz na pewno jest pracochłonne. Dlatego wiele osób decyduje się na zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy remontowej. Jak wygląda aktualny cennik usług malarskich (np. cennik malowania ścian) ? Duże znaczenie ma wysokość pomieszczenia, łączna powierzchnia ścian oraz zastany stan podłoża. Jak zawsze przy tego typu pracach, koszty robocizny uzależnione są od regionu. W województwie mazowieckim, wielkopolskim czy małopolskim zapłacimy za każdy metr kwadratowy usługi kilka złotówek więcej niż chociażby na terenach województwa podlaskiego, dolnośląskiego czy świętokrzyskiego.

Ile kosztuje malowanie pokoju i malowanie ścian i sufitów? Średnia wartość chociażby prac przygotowawczych takich jak:

Samo malowanie uzależnione jest od sposobu nanoszenia farby i ilości powłok. Najczęściej stosuje się dwukrotne malowanie ścian metodą ręczną, czyli wałek i pędzel i tutaj koszt mieści się w przedziale 15 – 22zł/m2.

Jeśli chcielibyśmy mieć w swej aranżacji artystyczne motywy, wówczas cena winduje mocno w górę w zależności od wzoru, jak i techniki nanoszenia. Cena za malowanie artystyczne ma duży zakres, począwszy od 50 – 60 zł/m2 nawet do kilkuset złotych za m2.

Ile kosztuje malowanie natryskowe? Koszty malowania natryskowego nie są już tak wysokie i mieszczą się w przedziale 8-11 zł/m2. Dodatkowe opłaty mogą pojawić się przy malowaniu trudnych elementów, chociażby malowanie grzejników żebrowanych, gdzie cena łapie się w przedziale 8 -16zł za żebro.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak uniknąć zalania mieszkania podczas wyjazdu?
Uszczelka kabiny prysznicowej. Jak ją samodzielnie wymienić
Wymiana klamki w drzwiach wewnętrznych - krok po kroku

Skomentuj:

Ile kosztuje malowanie ścian? Co wchodzi w skład ceny? Sprawdź nasz cennik!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej