Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?

Jacek Ręka, mistrz zduński, członek Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych.
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi? - Fot. Shutterstock

Nowej generacji piece zduńskie, określane jako piecokominki, mogą stanowić, jak przed wiekami, pierwsze, podstawowe i główne źródło ciepła w naszych domach. Również skutecznie współdziałają z wieloma nowoczesnymi systemami grzewczymi, w tym OZE.

Piecokominek - czyli współczesny „ pokojowy piec kaflowy” spełnia dwie funkcjie. Przede wszystkim umożliwia ogrzewanie całego domu lub mieszkania w sposób niezwykle komfortowy – bo jednym załadunkiem opału, bezobsługowo przez okres od 8 do 24 godzin. Kolejny ważny aspekt to komfort posiadania pieca kaflowego lub nowoczesnego kominka, który zapewnia przez przeszklone drzwiczki piękny widok palącego się ognia. Oznacza to, że można jednym urządzeniem zapewnić sobie nie tylko ciepło w całym domu, ale również widok płonącego naturalnego ognia z drewna.

Piecokominek - Fot. Shutterstock

Gdy zimą nie ma nas w domu 

Najnowszej generacji piecokominki, a więc te wytwarzane z innowacyjnych materiałów akumulacyjno–grzewczych (np. z polskiego Akubetu) i oczywiście montowane przez kompetentnego rzemieślnika z zawodowym tytułem czeladnika lub mistrza zduńskiego, potrafiącego dobrać system ogrzewania powietrzem lub wodą oraz dopasować wielkość i moc grzewczą do zapotrzebowania budynku na ciepło, pozwalają na wykonanie tylko jednorazowego załadunku na dobę (a przy srogich mrozach będą to 2-3 załadunki), przez co komfort obsługi urządzenia niezwykle wzrasta.

Jednak, aby móc w ten sposób ogrzewać swój dom, użytkownicy piecokominka muszą być wtedy obecni w domu. Co więc zrobić, gdy chcemy zimą wyjechać na dłużej, np. na narty, a właśnie wtedy znów wróci sroga zima i dom nie może pozostać bez ogrzewania?

Wymagania prawne 

Zgodnie z naszym prawem budowlanym kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. W takiej sytuacji musimy zamontować jeszcze w inne urządzenie grzewcze, aby zapewnić utrzymanie odpowiedniej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu lub mieszkania. Potrzebujemy zatem podjąć decyzję, jakie alternatywne źródło ciepła najlepiej zainstalować. Powinno to być urządzenie, które nie tylko pokryje wymagane zapotrzebowanie budynku na ciepło, a także będzie najbardziej ekonomicznie uzasadnione, aby nadmiernie nie podnosić kosztów ogrzewania oraz nie narazić się na wysokie koszty jego instalacji.

Najnowszej generacji piecokominki, wykorzystujące innowacyjne technologie i materiały, mogą być podstawowym źródłem ciepła w domu - Fot. CEBUD

Możliwości współpracy 

Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań związanych ze współdziałaniem nowoczesnego pieckominka i różnych urządzeń grzewczych. Poszczególne opcje różnią się wysokością nakładów na montaż, a potem kosztami eksploatacji.

Mimo że koszt ogrzewania prądem elektrycznym jest dziś niestety dość wysoki, to jednak koszt instalacji grzałki elektrycznej czy drutu oporowego jest stosunkowo niski i gdy użytkownicy piecokominka nie będą zbyt często korzystali z tego alternatywnego rozwiązania lecz przez większość dni okresu grzewczego stosowali najtańsze paliwo, jakim jest drewno opałowe (niekoniecznie kominkowe), to takie rozwiązanie wydaje się wręcz optymalne.

W trakcie budowy akumulacyjnego piecokominka grzałkę elektryczną powinien zamontować elektryk. Na zdjęciu widoczna jest ona przez wyjętą kratkę w kaflowej obudowie urządzenia - Fot. Cebud
Widok piecowej grzałki elektrycznej o mocy 3 x 1,5 kW umieszczonej we wnętrzu modułu akumulacyjnego nowoczesnego piecokominka - Fot. Cebud
Grzałka elektryczna o mocy 3 x 1,5 kW - Fot. Cebud
Biorąc pod uwagę konstrukcję współczesnych pieców, odpowiedni efekt ekologiczny i energetyczny warunkują zastosowane w nich rozwiązania techniczne - Fot. Cebud
Narożny piecokominek w obudowie kaflowo-tynkowanej. - Fot. Cebud
Wnętrze piecokominka (palenisko oraz kanałowy wymiennik ciepła) - Fot. Cebud

Ponadto wzrastające koszty ETS – podatku od emisji z paliw kopalnych – będą dodatkowo podwyższały cenę gazu i czyniły te urządzenia coraz mniej konkurencyjne, jako podstawowe źródło ciepła. Natomiast wykorzystywanie użytkowanych już kotłów jako dodatkowego/alternatywnego źródła ciepła w domu, gdy np. nie będziemy mogli palić drewnem w piecokominku, jest wartą do rozważenia opcją.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!

Skomentuj:

Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej