Jak powinno wyglądać mieszkanie dla osób starszych?
Zakup i aranżacja mieszkania zazwyczaj kojarzy się z młodymi ludźmi i ich rodzinami. Rzadziej wspomina się o tym, że również osoby starsze poszukują nowych lokali. Dane GUS z 2022 roku pokazują, że seniorzy stanowią aż jedną piątą polskiego społeczeństwa. Mają oni inne potrzeby niż młodsze grupy klientów. Jakie są kluczowe kwestie, o których pamiętać, wybierając mieszkanie dla seniora?
Jaki metraż mieszkania będzie optymalny?
Przy urządzaniu mieszkania dla starszej osoby priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania. Często seniorzy decydują się na przeprowadzkę, ponieważ mieszkają w domach, gdzie niegdyś wspólnie przebywali z rodziną i obecnie nie potrzebują już tak dużej przestrzeni.
– Dwupokojowe mieszkanie o metrażu ok. 40-50 m kw. będzie idealnym rozwiązaniem. Taki wybór pozwoli przystosować przestrzeń do zmieniających się z czasem potrzeb starszej osoby oraz zoptymalizować koszty. Mniejszy metraż jest tańszy w utrzymaniu ze względu na mniejsze zużycie prądu czy ciepła – wyjaśnia Tomasz Bednarek, specjalista ds. sprzedaży w WPBM “Mój Dom” S.A.
Osiedle wolne od barier architektonicznych
Kolejny istotny powód, dla którego seniorzy decydują się na zmianę miejsca zamieszkania, to dostępność ich mieszkania. Niektóre starsze bloki nie są wyposażone w windy, a wraz z wiekiem pokonywanie schodów staje się coraz większym wyzwaniem. Dlatego mieszkanie dla osób starszych powinno znajdować się na parterze lub pierwszym piętrze. Jeśli rozważamy wyższe kondygnacje, należy zwrócić uwagę na obecność windy w budynku.
– Warto zwrócić uwagę również na to, czy osiedle jest właściwie przystosowane. Niskie, szerokie chodniki, łatwy dostęp do śmietników czy inne elementy małej architektury mogą bardzo ułatwić seniorowi codzienny funkcjonowanie – tłumaczy Tomasz Bednarek.
Lokalizacja mieszkania
Położenie odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu każdego mieszkania, jednak gdy poszukujemy lokalu dla osób starszych, staje się ono szczególnie istotne. Starsze osoby zazwyczaj charakteryzują się mniejszą mobilnością, dlatego ważne jest, aby w najbliższej okolicy znajdowała się odpowiednia infrastruktura, takie jak sklepy spożywcze, warzywniaki, piekarnie, przychodnie lub domy opieki dla seniorów.
Jesień życia to etap, który wymaga odpoczynku, dlatego istotne jest, aby zapewnić starszym osobom miejsce, w którym mogą cieszyć się spokojem, ale jednocześnie nie będą się nudzić. Bliskość natury ma ogromne znaczenie, nie tylko dla zdrowia, ale także dla zapewnienia licznych możliwości aktywnego spędzania czasu. Długie spacery z pupilem, nordic walking czy nawet wycieczki rowerowe to ulubione zajęcia wielu seniorów w czasie wolnym.
Wielu osób starszych także czerpie radość z uprawiania swojego własnego ogródka. Gdy poszukujemy odpowiedniego mieszkania dla naszych rodziców lub dziadków, warto wziąć pod uwagę tę możliwość. Oprócz możliwości sadzenia warzyw, owoców i kwiatów, ogród stanie się dla seniorów miejscem, gdzie będą mogli odpocząć na świeżym powietrzu, ciesząc się własną przestrzenią na posesji.
Jak powinno wyglądać mieszkanie dla osób starszych? Zobacz wzorcowe mieszkanie seniora
Osoby starsze niejednokrotnie potrzebują wsparcia w codziennym życiu. Często jednak ich najbliższe otoczenie zamiast pomagać, stawia bariery. Prezentujemy wzorcowe mieszkanie dla seniora. Zastosowane w nim rozwiązania naprawdę ułatwiają życie.
Skomentuj:
Jak powinno wyglądać mieszkanie dla osób starszych?