Jak wygląda błękit paryski we wnętrzach? Do czego pasuje?
Barwa nazywana błękitem paryskim to odmiana koloru niebieskiego. Ten intensywny kolor sprawia, że wnętrze staje się bardziej wyraziste i nieco tajemnicze. Zobacz inspirujące aranżacje z wykorzystaniem błękitu paryskiego.
Błękit paryski w aranżacji - intensywny kolor na ściany
Błękit paryski odpowiada chemicznemu związkowi nieorganicznemu żelazocyjanku potasowo-żelazowemu. Błękit paryski i błękit pruski - te nazwy bywają stosowane zamiennie, jednak nie odnoszą się do tego samego koloru. Błękit paryski jest jaśniejszy i bardziej żywy, dzięki temu nawet w postaci dodatków stworzy we wnętrzu wyrazisty akcent.
Warto użyć tego koloru w pokoju dziennym, pomieszczeniu reprezentacyjnym, gdzie przyjmujemy gości. Chłodny niebieski odcień może się pojawić na jednej ze ścian lub na meblach wypoczynkowych. Jeśli w salonie mamy kącik jadalniany, postarajmy się o tapicerowane krzesła w kolorze błękitu paryskiego. Inna opcja to umieszczenie tej barwy na jednej ścianie - w postaci farby lub tapety. Aby stworzyć ciekawą aranżację z tym kolorem, użyjmy go w połączeniu z drewnianą podłogą w ciepłym odcieniu, jasną szarością i naturalną zielenią (roślinami doniczkowymi).
Błękit paryski w kuchni
W kuchni warto połączyć błękit paryski z bielą i marmurem (na ścianie lub/i na blacie kuchennym). Na podłodze może się pojawić chodnik w biało-czarne wzory, a pod sufitem lampa w czarnej oprawie. Meble - jeśli nie białe - najlepiej zamówić w jasnym odcieniu drewna lub w jasnej szarości.
Jeśli zdecydujemy się na błękit paryski na meblach, na ścianach między szafkami możemy umieścić drewno (podobnie, jak na blacie roboczym) lub mozaikę w białym kolorze.
Błękit paryski w sypialni
Wprowadzając do wnętrz intensywne barwy, powinniśmy brać pod uwagę ich przeznaczenie. Przestrzeń dzienna może zawierać ich więcej, za to w sypialni lepiej je ograniczyć, aby niepotrzebnie nie utrudniały wypoczynku. W takim wnętrzu postawmy na dodatki, jak pościel, zasłony czy dywanik z błękitem paryskim. Kolory te, na spokojnym, neutralnym tle z szarościami, bielą i beżami na czele, wyglądają atrakcyjnie, a jednocześnie nie przytłaczają wnętrza.
Błękit paryski w łazience i pokoju młodzieżowym
Domowe SPA to zupełnie inna historia. Tutaj bez obaw możemy stosować intensywne kolory, a więc i błękit paryski. Kolor ten świetnie podkreśli styl Hampton, szczególnie jeśli zestawimy go z drewnem i elementami w srebrnym kolorze. Intensywna barwa w łazience pobudzi przy okazji porannej toalety.
Innymi wnętrzami, w których chętnie wykorzystujemy błękit paryski, są pokoje chłopców (ale również dziewczynek) - zarówno młodszych, jak i starszych, prawie dorosłych. Ciekawie prezentuje się zestawienie tego koloru z czerwonymi cegłami, brązową pikowaną kanapą i regałami wykonanymi z drewna i metalu.
Skomentuj:
Jak wygląda błękit paryski we wnętrzach? Do czego pasuje?