Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Pellet to granulat wyprodukowany z surowców organicznych. Wykorzystywany jest jako paliwo stałe do różnych urządzeń, od grilli po systemy grzewcze. Ma wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu z drewnem.
Własna produkcja pelletu - czy to możliwe?
Jego produkcja opiera się na odpadach. Do wyrobu pelletu można użyć wiórów w szczególności trocin, a także kory drzewnej. Niektórzy używają do tego celu nawet słomy. Przy ocenie opłacalności bierze się pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie i zalety surowców, ale także koszt sprzętu użytego do ich produkcji oraz twardość drewna. Ważne jest, aby dokonać kalkulacji kosztów i zwrotu i ocenić, na ile opłacalne jest traktowanie pelletu, jego produkcji jako biznesu, ponieważ koszt, jaki osiąga metr sześcienny pelletu, a także surowców i sprzętu różni się znacznie w zależności od rodzaju i właściwości i jak przebiegało przygotowanie drewna.
Z czego można zrobić pellet?
- W przypadku planowania produkcji konieczny jest wybór surowca. Pellet może być wytwarzany z takich surowców jak:
Trociny i inne odpady drzewne. - Pozostałości roślinne – łuski zbożowe różnego rodzaju, odpady kukurydziane, słoma.
- Wióry.
- Torf.
Trociny
Pellet jest praktyczny, łatwy w przechowywaniu, transporcie i użytkowaniu. Trociny są dostępnym odpadem, które można kupić w zakładach obróbki drewna. Po procesie prasowania i wytłaczania trocin, te zwiększają swoją kaloryczność, a co najważniejsze mają niewielką zawartość popiołu. Podczas produkcji nie dodaje się żadnych środków chemicznych, dzięki czemu granulki są przyjazne dla środowiska. Istotne jest również to, że podczas przechowywania zajmują niewiele miejsca w pomieszczeniu w porównaniu z węglem czy drewnem opałowym. Pelety można wkładać do worków lub toreb plastikowych i przechowywać.
Drewno odpadowe
Elementy drewna odpadowego do produkcji pelletu są wygodne, łatwe do zdobycia, ale jednocześnie muszą spełniać kilka wymagań. Aby uzyskać opał dobrej jakości, należy stosować trociny pozyskiwane z miękkiego drewna. Trociny o wilgotności około 15% są dobrze zgranulowane i podczas spalania dają maksymalne ciepło, w przypadku nadmiaru wilgoci wręcz przeciwnie, nie nagrzewają pomieszczenia.
Słoma
Pozostałości rolnicze, takie jak plewy i słoma ze zbóż, kukurydzy i ryżu, są doskonałym źródłem paliwa. Pellet ze słomy ma szereg zalet. Po pierwsze, słoma jest dość tanim odnawialnym źródłem energii. Ponadto surowiec ten pozyskiwany jest w wyniku przetwarzania produktów rolnych. Pod względem właściwości energetycznych słoma w niczym nie ustępuje drewnu. Podczas spalania pellety ze słomy wydzielają taką samą ilość ciepła jak pellety drzewne. Osoby, które rozważają produkcję pelletu ze słomy na własne potrzeby, zastanawiają się, jaka jest opłacalność produkcji pelletu ze słomy.
Pędy wierzby ekologicznej
Pellet można też produkować na bazie szybko rosnącej wierzby o dużym przyroście drewna w swojej masie. Wierzba energetyczna została wyhodowana w Szwecji. W wyniku selekcji szwedzkich naukowców uzyskano roślinę mało wymagającą i mrozoodporną. Szybko rosnąca wierzba jest dziś uważana za najtańsze i najbardziej odnawialne źródło energii na świecie.
Wióry
Przyjmuje się, że aby wyprodukować tonę pelletu, potrzeba od sześciu do ośmiu metrów sześciennych wiórów drzewnych. Produkcja pelletu z tego surowca, to przetwarzanie odpadów pozostałych przy produkcji tarcicy.
Domowa produkcja pelletu: czego potrzebujesz i ile trzeba zainwestować?
Produkcja pelletu może być zorganizowana nawet przy minimalnej ilości sprzętu. Aby rozpocząć produkcje pelletu, potrzebujesz co najmniej jednej ładowarki, która będzie podawać surowce do bębna suszącego. Technologia produkcji pelletu przewiduje konieczność przetworzenia odpadów. Na jeden kilogram drewna potrzebujesz też łyżkę oleju roślinnego. Kolejna inwestycja to kruszarka, która jest często określana jako „rozdrabniacz” lub „przecinak do wiórów”. Mieszanka uzyskana z trocin i zrębków drzewnych jest podstawą przyszłego peletu. Po uformowaniu trafia do suszarni.
Paleciarka
Stąd surowiec trafia do prasy. Na wyjściu z nich (poprzez specjalne matryce) powstają elementy pelletu. Najpopularniejsze są produkty o średnicy sześciu lub ośmiu milimetrów. Do produkcji ww. produktów przeznaczona jest paleciarka. Będziesz musiał też kupić ładowarkę, prasę oraz instalację do suszenia surowców.
Czym są lepiszcze?
Niezbędnym elementem są też lepiszcze. To rodzaj spoiwa, który pozwala łączyć w jednolitą masę, elementy sypkie. Działa w sposób podobny do kleju.
Jak zrobić pellet? Krok po kroku
Produkcja pelletu krok po kroku dzieli się na sześć etapów:
• Przygotowanie i rozdrobnienie surowca.
• Suszenie rozdrobnionych surowców.
• Nawodnienie.
• Peletyzacja.
• Chłodzenie pelletu.
• Pakowanie.
Zalety i wady produkcji granulatu - pelletu
Paliwo tego typu jest przyjazne dla środowiska, zawiera maksymalnie 3% popiołu. Kiedy pellet się spala, ilość CO2 uwalnianego do powietrza jest taka sama, jaką roślina pochłonęła podczas swojego wzrostu. Ryzyko samozapłonu jest tu znacznie mniejsze, nie zawierają one zarodników, pyłów powodujących alergie u ludzi. W porównaniu ze standardowym drewnem pellet jest bardziej suchy (nie więcej niż 12% wilgoci w stosunku do 30-50% drewna opałowego), a także 1,5 razy gęstszy. Dzięki tym właściwościom pellet wydziela więcej ciepła w porównaniu z drewnem opałowym - podczas spalania ton pelletu wydziela się ok. 5 tys. kW na godzinę ciepła - 1,5 raza więcej niż dla drewna opałowego.
Czy na produkcji pelletu z trocin można zarobić?
Aby zarobić na produkcji pelletu, musisz produkować paliwo potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Ponieważ ceny pelletu rosną stosunkowo dynamicznie, to szybko zwrócą się pieniądze zainwestowane we własną jego produkcję.
Dofinansowanie na produkcje pelletu
W powiatowych urzędach pracy możesz uzyskać dofinansowanie na produkcje pelletu. Samodzielna, domowa może być sfinansowana obecnie do wysokości ok 37 000 zł.
Skomentuj:
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność