Jaki grzejnik wybrać?
Dziś od grzejników oczekujemy czegoś więcej niż samo ogrzewanie. Powinny też być ładne i pełnić dodatkowe funkcje. Ponadto chcemy sterować ich pracą w optymalny sposób, aby rachunki za ogrzewanie były jak najniższe.
Nowoczesne grzejniki wyposażone w zawory termostatyczne zapewniają odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. Wiele z nich może być także ciekawym elementem wystroju wnętrza. Na rynku znajdziemy niestandardowe płyty, żeberka, modele dekoracyjne oraz przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka. Są też i takie grzejniki, których prawie nie widać, zamontowane w specjalnym kanałach w podłodze.
Płyty ponad standard
Aby zapewnić prawidłową pracę grzejników, najlepiej ich zabudowywać ani nie zasłaniać. Ogranicza to bowiem oddawanie przez nie ciepła. Z tych powodów lepszym rozwiązaniem są grzejniki dekoracyjne. Zainteresowanie nimi stale rośnie, a oferta producentów jest imponująca. Grzejniki dostępne są w różnych opcjach wykończenia - mogą mieć powierzchnie matowe lub błyszczące, gładkie albo z subtelną fakturą, z wykończeniem metalicznym gładkim lub strukturalnym.
Popularne grzejniki stalowe i aluminiowe są lakierowane proszkowo. Wiele modeli można kupić w kolorze z wzornika RAL albo palety barw producenta. Zwykle wybrany model jest dostępny od ręki w kilku podstawowych kolorach, najczęściej białej, czasem szarej, a ostatnio niezwykle modnej - czarnej. Grzejniki w innych kolorach są dostępne na zamówienie i za dopłatą do 50% ceny grzejnika w kolorze podstawowym.
Kaloryfer może być nie tylko funkcjonalny, ale i piękny. Oryginalny model w ciekawym kształcie i kolorze to doskonała ozdoba pokoju, która wspaniale uzupełnia wystrój lub nadaje salonowi, sypialni czy gabinetowi charakteru.
Żeberka i rurki
Grzejniki te składają się z elementów grzejnych, które produkuje się najczęściej z takich materiałów, jak stal i aluminium. W zależności od konstrukcji grzejnika liczba ogniw może być pojedyncza lub podwójna. Okrągłe, pionowe elementy o budowie „rurka w rurce” zapewniają bardzo wysoką wydajność grzejnika. Tego typu modele umieszcza się w różnych pomieszczeniach – salonach, sypialniach, kuchniach oraz korytarzach.
Pod duże okna
Obecnie duże przeszklenia pojawiają się nie tylko w strefie dziennej, ale coraz częściej również w sypialniach. Problemem jest wówczas znalezienie pod oknem dogodnego miejsca na standardowe grzejniki. Do nowo urządzanych wnętrz – jeśli to możliwe – wybiera się więc grzejniki, których niemal nie widać, w postaci ogrzewania ukrytego w podłodze w specjalnej wannie (kanałowe) lub stojące na niskich nóżkach. Mogą one ogrzewać pomieszczenia samodzielnie albo wspomagać podłogówkę, jeśli jej moc jest niewystarczająca. Szybko reagują na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło i doskonale chronią wnętrza przed napływem zimnego powietrza przez duże przeszklenia, pod którymi zazwyczaj się je umieszcza. Skutecznie przeciwdziałają też wykraplaniu się pary wodnej na chłodnych powierzchniach szyb.
Czasem jednak jedynym możliwym rozwiązaniem są grzejniki ścienne. Jeśli nie mogą być umieszczone bezpośrednio pod oknami, najlepiej jest je powiesić na wąskich fragmentach ścian między przeszkleniami sięgającymi podłogi albo na ścianach sąsiadujących z nimi.
Dekoracyjne i nietypowe
Jeśli w pomieszczeniu musi być grzejnik ścienny, zamiast ukrywać go za zasłoną czy kanapą, lepiej wybrać dekoracyjny i umiejętnie wkomponować go w wystrój wnętrza. Dobrze dobrany grzejnik dekoracyjny zapewni komfort cieplny i będzie ciekawym elementem aranżacji. Może też pełnić dodatkowe funkcje, niedostępne dla zwykłych grzejników.
Grzejniki dekoracyjne są droższe od standardowych, dlatego rzadko wybiera się je do wszystkich pomieszczeń w domu, raczej tylko do tych najbardziej reprezentacyjnych.
W zależności od tego, jaki mamy pomysł na wnętrze, kolor może idealnie współgrać z wykończeniem ściany, albo być z nim skontrastowany. Można wówczas wybrać model o wymyślnym kształcie, który będzie od razu przyciągał wzrok.
Grzejniki przeznaczone do montażu w holu czy przedsionku często mają dodatkowe funkcje – lustra, siedziska, wieszaki oraz praktyczne półki.
Grzejnik ze wspomaganiem
Do niektórych grzejników wodnych, głównie drabinkowych, można dokupić grzałkę elektryczną, dzięki której grzejnik działa nie tylko w sezonie grzewczym, gdy jest uruchomione centralne ogrzewanie. Grzałka zapewnia przyjemne ciepło w okresach przejściowych i pozwala suszyć na grzejniku ręczniki czy inne drobne rzeczy przez cały rok. Pracą grzałki steruje termostat, a regulacja może być stopniowa albo z programatorem czasowym. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzejnika przy pracy w systemie centralnego ogrzewania. Może wynosić 100-2000 W.
Grzałkę montuje się ją w jednym z dolnych króćców grzejnika (bezpośrednio lub przez trójnik, zwykle w pozycji pionowej) i podłącza do gniazda elektrycznego. Aby możliwe było umieszczenie jej w grzejniku długość kolektora musi być większa od długości grzałki, która ma najczęściej około 50 cm.
Grzałkę można dokupić do grzejnika w dowolnym momencie, ale należy pamiętać o zainstalowaniu w pobliżu grzejnika gniazda elektrycznego z bolcem, a także o wymaganiach dotyczących prowadzenia instalacji elektrycznej w pomieszczeniach wilgotnych. Jeśli od razu zdecydujemy się na montaż grzejnika wraz z grzałką, jej podłączenie do instalacji elektrycznej można wykonać na stałe.
Grzejniki łazienkowe
Wśród grzejników łazienkowych dużą popularnością cieszą się modele drabinkowe, które z wyglądu przypominają drabinę. W najprostszej wersji składają się z dwóch kolektorów pionowych o przekroju okrągłym lub kwadratowym, połączonych kolektorami poziomymi. Kolektory poziome mogą mieć, podobnie jak pionowe, dowolny przekrój. Przeważnie są okrągłe, ale dostępne są też o przekroju kwadratowym, mają też postać płaskich paneli o różnej szerokości. Bywają proste lub wygięte w łuk.
Niektóre grzejniki łazienkowe mają postać płyt z otworami do powieszenia ręczników lub wygodnymi relingami.
Grzejniki przeznaczone do montażu w łazience powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Ich powierzchnie lakieruje się proszkowo, otrzymując idealnie gładką i odporną na wilgoć powłokę. Niektórzy producenci dodatkowo stosują podkład kataforetyczny, który poprawia antykorozyjność zabezpieczanego materiału i wydłuża jego żywotność. Za dopłatą można zamówić grzejnik z dodatkową powłoką antybakteryjną, zawierającą związki srebra niszczące bakterie i hamujące rozwój grzybów i pleśni. Dodatkową opcją jest też zabezpieczenie podkładem epoksydowym.
Skomentuj:
Jaki grzejnik wybrać?