Jakie ogrodzenie wybrać ?
Ogrodzenie to ważny element posesji, bo nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także stanowi o pierwszym wrażeniu. Na jego wybór składa się kilka mniejszych i większych decyzji. Warto je dobrze przemyśleć, bo efektem finalnym ma być wizytówka naszego domu.
Ogrodzenie można wznieść z różnych dostępnych na rynku materiałów, na przykład z drewna, kamienia, siatki czy paneli metalowych. Ciekawym rozwiązaniem są też pustaki betonowe - wyróżniają się wysoką wytrzymałością, nie wymagają pielęgnacji, można je łatwo łączyć z innymi materiałami. Mają uniwersalny, minimalistyczny wygląd, dzięki czemu wpisują się w każdą aranżację. Zgodnie z przepisami prawa budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 metra nie wymaga zgłoszenia, ale mimo wszystko trzeba je odpowiednio zaprojektować. Ogrodzenie zawsze budujemy jako pierwsze, jeszcze przed wyznaczeniem ciągów pieszych i jezdnych, gdyż łatwiej jest planować wszelkie trakty komunikacyjne w kierunku ogrodzenia niż na odwrót.
Jaki materiał wybrać?
Ogrodzenie murowane. Jest trwałe, solidne i atrakcyjne. Niekiedy przybiera postać litego muru, który szczelnie odgradza domowników od świata zewnętrznego. Większość inwestorów decyduje się jednak na ogrodzenie mieszane, czyli połączenie murowanych słupków i ażurowych przęseł z drewna bądź metalu. Murowane ogrodzenie może być wykonane z cegieł klinkierowych czy betonowych bloczków,
Ogrodzenie metalowe. Z metalu możemy wykonać całe ogrodzenie, same przęsła lub słupki. Metalowe ogrodzenia dzielą się na:
- ogrodzenia gotowe, wykonane z prefabrykowanych elementów. Do tej kategorii zaliczamy panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej oraz gotowe przęsła metalowe;
- ogrodzenia kute – solidne, ciężkie i bardzo dekoracyjne. Ze względu na pracochłonną metodę produkcji kosztują więcej niż inne rozwiązania. Z reguły pełni rolę ogrodzenia frontowego;
- ogrodzenia z siatki – tanie, łatwe w montażu, łatwo dopasować je do nierównej powierzchni.
Ogrodzenie drewniane. Wymagają odpowiedniego zabezpieczenia (impregnacji ciśnieniowej) i regularnej konserwacji. Najczęściej spotykane rodzaje ogrodzeń drewnianych: gotowe przęsła drewniane w towarzystwie słupków murowanych lub stalowych; płoty lamelowe, czyli wysokie panele drewniane, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną; tradycyjne płoty ze sztachet.
Ogrodzenia kompozytowe. Najczęściej możemy spotkać je w postaci desek łączonych na tzw. pióro i wypust, ale również w konstrukcjach ażurowych. W przeciwieństwie do naturalnego drewna ogrodzenia kompozytowe nie wymagają regularnej konserwacji w postaci olejowania, są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i bardziej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne.
W różnych stylach
W aranżacjach klasycznych doskonale sprawdzają się ogrodzenia z pustaków betonowych o geometrycznych kształtach oraz bloczki o wyglądzie naturalnego kamienia - zarówno o fakturze kamienia łamanego, jak i gładkiego granitu. Nie zawsze natomiast pasować do nich będą elementy o wyglądzie „surowego” betonu, które często są stosowane w nowoczesnych stylizacjach. Jeśli chodzi o ogrodzenia metalowe, w klasycznych aranżacjach dobrze będą wyglądać metalowe przęsła z elementami metaloplastyki. Nowoczesna architektura lubi natomiast niewyszukane formy. Tego typu budynki potrzebują odpowiedniej oprawy - ogrodzenia, które podkreśli układ elewacji i nie przytłoczy nadmierną ozdobnością. Dobrym wyborem będą modne ogrodzenia z metalu. Z tego materiału wytwarzane są przęsła o różnych rozmiarach i wzorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do danej przestrzeni. Przęsła mocuje się między solidnymi podporami – metalowymi, betonowymi lub murowanymi słupkami. Na rynku są dostępne gotowe zestawy, które zawierają wszystkie potrzebne elementy montażowe. Producenci przęseł oferują ogrodzenia metalowe, wykonane z ocynkowanej stali, z antykorozyjną powłoką, łatwe w montażu i dostępne w zróżnicowanych wymiarach. W nowoczesnych aranżacjach możemy także zastosować ogrodzenia z prefabrykatów o surowej, betonowej fakturze.
Lity mur czy prześwity?
Kolejnym ważnym aspektem budowy ogrodzenia, który musimy wziąć pod uwagę, jest lokalizacja domu. Jeśli mieszkamy w okolicy cechującej się wzmożonym ruchem ulicznym, a chcemy maksymalnie chronić naszą prywatność, to zaleca się wykonanie litego muru. Atutem takiego rozwiązania jest stworzenie solidnej bariery akustycznej przed hałasem dochodzącym z ulicy, a także osłony zapobiegającej zaglądaniu do ogrodu. Minusem takiego rozwiązania jest jednak zacienienie niekiedy znacznej części ogrodu, co może negatywnie wpływać na rozwój roślin i wręcz uniemożliwiać nasadzenia odmian światłolubnych. Alternatywą jest ogrodzenie ażurowe, w którym podmurówka i słupki są wykonane z prefabrykatów betonowych, zaś przęsła z innych materiałów – drewna, metalu czy szkła. Tego rodzaju ogrodzenia są polecane do ogrodów w spokojniejszej okolicy o luźniejszej zabudowie. Ich atutem jest to, że zapewniają lepszy dostęp światła dziennego do ogrodu. Pewnym minusem jednak brak ochrony prywatności i przed niechcianymi dźwiękami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć ogrodzenie będące połączeniem konstrukcji ażurowej i pełnej.
Ogrodzenie można samodzielnie zaprojektować przy pomocy "Kalkulatora ogrodzeń". Jest to bezpłatny i intuicyjny program, który umożliwia przygotowanie projektu oraz dokonanie jego szacunkowej wyceny. Można w nim wybrać styl posesji (klasyczny lub nowoczesny) oraz rodzaj elewacji, a także preferowane kolory ogrodzenia.
Komfortowa droga do drzwi
Projektując przestrzeń dookoła domu, musimy zadbać o właściwe rozplanowanie alejek. Najważniejszą z nich jest ta, która prowadzi od furtki wejściowej do drzwi. Zwykle ma ona charakter typowo pieszy. Aby korzystanie z niej było wygodne, zaleca się, żeby jej szerokość nie była mniejsza niż 120 do 150 cm. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się nią równocześnie dwóch osób poruszających się w przeciwnych kierunkach. Bardzo często architekci wskazują również, że główna alejka na posesji powinna mieć jednolitą nawierzchnię wykonaną z dużych płyt. To ważne, bo zwykle dostarczamy nią zakupy czy meble do domu. Atutem takiego rozwiązania jest mała liczba łączeń, dzięki czemu prowadzenie nawet dużej walizki na kółkach będzie komfortowe. Jeśli strefa wejściowa nie imponuje wielkością, a chcielibyśmy stworzyć taką iluzję, to warto zbudować nawierzchnię głównej alei z płyt ułożonych np. jodełkę. Ten hipnotyzujący wzór zdecydowanie wpływa na postrzeganie przestrzeni. Gdy budujemy główną ścieżkę na posesji, poza doborem odpowiednich płyt warto także przemyśleć sprawę obrzeży. Ich głównym celem jest stabilizacja nawierzchni, ale mogą one również dodać uroku strefie wejściowej. Do tego świetnie nadaje się obrzeże, które doświetli drogę do domu nocą, a dzięki możliwości zmiany koloru oświetlenia nada unikatowy charakter strefie wejściowej.
Jak wybrać bramę wjazdową?
Montaż bramy wjazdowej to najczęściej ostatni krok związany z budową ogrodzenia domu. Zanim go wykonamy, musimy przemyśleć kilka kwestii. Ważna jest lokalizacja bramy. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umiejscowienie jej naprzeciwko garażu. Sprawdzi się ono szczególnie w przypadku małych działek. Wtedy też bezpośredni wjazd z ulicy kieruje w bramę, a następnie do garażu. Przed nim może znajdować się również podjazd, gdzie można zostawić samochód. Warto się również zastanowić nad liczbą bram wjazdowych. Zdarza się bowiem, że dom zlokalizowany jest w taki sposób, że z dwóch stron ma dostęp do publicznej drogi. Wtedy właśnie przyda się druga brama. Dwie bramy wjazdowe mogą być wygodne, kiedy w pobliżu którejś z nich znajduje się szambo lub kotłownia – wtedy wjazd na działkę ciężkiego sprzętu z dostawą paliwa może być łatwiejszy z drugiej strony nieruchomości. Powinniśmy też zdecydować, jaki rodzaj bramy zamontujemy - przesuwną czy skrzydłową i dobrze dopasować jej wygląd do całego ogrodzenia oraz budynku. Brama wjazdowa musi mieć odpowiedni wymiar. Minimalna szerokość nie może być mniejsza niż 2,4 m, o czym mówią stosowne przepisy. Jednak często rozmiar ten bywa zbyt mały w stosunku do wymiarów auta, rozmiarów działki, a także kąta zjazdu z drogi publicznej.
Zwiększ swój komfort
Jednym z podstawowych udogodnień, które obecnie jest już powszechnie stosowane w nowo budowanych ogrodzeniach, jest automatyka. Brama wjazdowa sterowana pilotem, a także furtka wyposażona w elektrozaczep mogą być otwierane zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy wysiadania z samochodu. Co więcej, mamy pewność, że kiedy są zamknięte, nasze podwórko jest dobrze zabezpieczone. Wykorzystując nowoczesną technologię, możemy pójść o krok dalej i połączyć automatykę ogrodzeniową z aplikacją na naszym telefonie lub tablecie. Wówczas mamy nad nią kontrolę nawet, gdy znajdujemy się daleko od domu. Ciekawym elementem, który warto dodać do ogrodzenia jest specjalny moduł, montowany w pobliżu furtki, który w jednej obudowie może mieścić domofon lub wideodomofon, systemy zasilania i sterowania, a także skrzynkę na listy. Warto też rozważyć dodanie do ogrodzenia oświetlenia np. lampy LED dopasowane do systemów ogrodzeniowych, które można zamontować bezpośrednio na słupkach ogrodzeniowych.
Skomentuj:
Jakie ogrodzenie wybrać ?