Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?

Tekst: Michał Zalewski
Klimatyzacja - Fot.: KASAI

Decyzja podjęta – montujemy klimatyzację. Ale jakie urządzenie będzie najlepsze, gdzie szukać fachowców i jakie instalacje będą konieczne, aby system działał skutecznie i bezawaryjne przez długie lata. Podpowiadamy.

Upalne lata oraz łagodne zimy stały się naszą rzeczywistością. Nie trudno zauważyć tej tendencję na przestrzeni ostatnich lat. Z drugiej strony przepisy zobowiązujące nas do ciągłego podnoszenia izolacyjności budynków i zmniejszania ich energochłonności grzewczej, wymagają projektowania domów wystawionych w kierunku południowym z dużymi przeszkleniami. wystawionych w kierunku południowym z dużymi przeszkleniami. Operujące słońce tak pożądane zimą, latem bywa uciążliwe i zaczynamy rozglądać się za klimatyzacją. Ale nie tylko te czynniki mają na to wpływ. Badania wykazują, że temperatura w pomieszczeniach, w których pracujemy jest jednym z głównych czynników wpływających na naszą wydajność. Co ciekawe zaobserwowano również, że latem odpowiednio obniżona temperatura w pomieszczeniach usługowych, zachęca klientów do robienia zakupów.

Wracając jednak do naszych mieszkań, nie zapominajmy o tym, że bardzo często właśnie w domu pracujemy, uczymy się, a potem chcemy odpocząć w komfortowych warunkach, aby nabrać sił na kolejny dzień. I to powinno być najlepszą rekomendacją do tego, aby zainstalować skuteczny system klimatyzacji.

Nieprawidłowo dobrane i zamontowane urządzenia nie będą pracowały ani wydajnie, ani bezawaryjnie – nawet mimo najlepszych parametrów. Dlatego należy postawić na fachowców - Fot.: MITSUBISHI ELECTRIC

Gdzie znaleźć fachowców? 

Tak, jak zazwyczaj przy każdym takim przedsięwzięciu, poszukiwania rozpoczynamy pytając rodzinę i znajomych czy znają takich fachowców. Wielu z nas także przegląda strony internetowe i odpowiednie fora związane z tym tematem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku klimatyzacji, czyli urządzeń napełnionych f-gazami (czynnikiem chłodniczym z grupy gazów fluorowanych), zakup urządzenia ściśle wiąże się z wyborem instalatora. Dokładnie oznacza to, że w momencie dostawy urządzenia musimy mieć podpisaną umowę na montaż z wykonawcą, który ma stosowane uprawnienia – certyfikat f-gazowy. Lista instalatorów mających tego typu kompetencje jest dostępna na stronie Urzędu Dozoru Technicznego (https://www.udt.gov.pl/wykazy/REJ_ZAKL_UPR_FG.html).

Ponad 15 500 przedsiębiorców w Polsce ma certyfikat f-gazowy, który uprawnia do montażu klimatyzacji

Na co zwrócić uwagę planując klimatyzację?

Montaż klimatyzacji w domu to projekt, który warto dobrze przemyśleć oraz powierzyć zaufanej firmie instalacyjnej. Dobry instalator nie tylko zadba o prawidłowe i zgodne ze sztuką zamontowanie oraz uruchomienie klimatyzatora, ale też pomoże w doborze jednostki, która efektywnie schłodzi lub ogrzeje nasz dom. Doradzi też, jaka moc urządzenia będzie odpowiednia do powierzchni i kubatury danego pomieszczenia. Ponadto wyjaśni, na które funkcje urządzeń warto zwrócić uwagę. Dotyczy to np. sterowania głosowego/sterowania przez wi-fi czy możliwości delikatnego nawiewu. Równie istotne jest wyposażenie, w tym np. lampa UV. Powinniśmy także sprawdzić czy pracownicy firmy instalacyjnej mają certyfikat f-gazowy, który uprawnia do montażu urządzeń klimatyzacyjnych. Informacje te znajdziemy na stronie Urzędu Dozoru Technicznego. Warto także upewnić się, że oferta zawiera jasne zapisy gwarancyjne, a firma w razie potrzeby oferuje profesjonalny serwis posprzedażowy. Szukając sprawdzonego instalatora, można m.in. skontaktować się z dystrybutorami klimatyzatorów określonych marek, którzy współpracują z firmami w całej Polsce i z pewnością polecą zaufanego fachowca.

Oliwia Gałkowska, Specjalista ds. Urządzeń Klimatyzacyjnych, Lindab Polska
Na co zwrócić uwagę, planując klimatyzację? - Fot. Lindab Polska

Jakie parametry są ważne?

Dobry fachowiec powinien dobrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb oraz możliwości montażowych. Warto jednak wiedzieć na jakie parametry i cechy urządzenia zwrócić szczególną uwagę czytając ofertę.

Uwaga! Z klasą efektywności jest połączona wartość liczbowa SEER . Jest to sezonowy wskaźnik efektywności energetycznej. Określa on, ile średnio energii chłodniczej w sezonie letnim możemy się spodziewać zużywając energię elektryczną. Zatem, gdy SEER wynosi 7 to średnio latem z 1 kW energii elektrycznej możemy otrzymać 7 kW energii chłodniczej. Z praktycznego punktu widzenia użytkownika wartość SEER powyżej 8 oznacza bardzo dobre urządzenie. Modele, dla których SEER wynosi poniżej 6, należy raczej omijać.

W jednostce zewnętrznej również znajduje się wentylator, który może utrudniać życie nie tylko nam, ale również sąsiadom. Aby uniknąć takich sytuacji, szukamy urządzenia, które „wytwarza” hałas w okolicach 60 dB(A), pamiętając przy tym o zasadach (miejscu) montażu. Warto wiedzieć, że przepisy wymagają od właścicieli, aby na granicy działki hałas pochodzący od urządzeń nie był większy niż 50 dB(A), co w przypadku nowoczesnych klimatyzatorów nie jest to trudne do realizacji.

 

 

Najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać podczas schładzania pomieszczeń, jest utrzymywanie różnicy temperatury nie większej niż 7°C pomiędzy tą na zewnątrz a wewnątrz - Fot.: THERMOVAL
Dobierając moc klimatyzatora, pamiętajmy, że zbyt małe urządzenie nie zapewni odpowiedniego schłodzenia wnętrza, zbyt duże zaś będzie drogie, a nie będziemy z niego w pełni korzystać - Fot.: GREE
Klasa efektywności energetycznej umieszczona na etykiecie urządzenia mówi nam, z jak energooszczędnym modelem mamy do czynienia. Im wyższa klasa, tym lepie - Fot.: ROTENSO

Jakie klimatyzatory i systemy mamy do wyboru?

Na rynku dostępnych jest kilka modeli klimatyzatorów, a rodzaj urządzenia jest ściśle związany z miejscem, w którym planowany jest jego montaż. Najbardziej popularny i najczęściej stosowany w naszych domach jest klimatyzator ścienny. Zawieszony - zgodnie z nazwą - na ścianie (często nad drzwiami), doskonale realizuje swoje zadania schładzając powietrze we wnętrzu. Jest to też zazwyczaj najtańszy typ klimatyzatora w ofercie wszystkich producentów. Niektórzy uważają, że jego wadą jest to, że najbardziej go widać w pomieszczeniu. Inni zaś są zadania, że ciekawie wzorniczo model, może być atrakcyjnym elementem wyposażenia wnętrza. Do wyboru są jeszcze: kasety, które instalowane są w przestrzeni międzystropowej, urządzenia kanałowe do montażu nawet poza pomieszczeniem chłodzonym oraz przypodłogowe.

W zależności od tego, ile pomieszczeń będzie schładzanych, stosuje się system split, multisplit i VRF. Dla pojedynczych pomieszczeń wystarczą nam klimatyzatory split, dla całych domów polecane są już układy multisplit. Te ostatnie potrafią obsłużyć nawet 6 czy 8 pomieszczeń. Rezydencje i większe budynki to już zadanie dla systemów VRF. Tego typu system może schładzać (ogrzewać) nawet do 64 pomieszczeń.

Od góry: Klimatyzator AGree, mistral kasetonowy i mistral kanałowy Lindab - Fot. Producenci

Jakie inne cechy klimatyzatorów są istotne? 

Porównując oferty od wykonawców warto jeszcze zwrócić uwagę na takie cechy, jak:

W tym przypadku zwracamy uwagę na klasę efektywności energetycznej - minimum to A+. Tylko takie klimatyzatory gwarantują niskie koszty eksploatacji, a poza tym są objęte dotacjami do pomp ciepła.

Jakie znaczenie ma czynnik chłodniczy?

Dużo się mówi o zastosowanym czynniku chłodniczym ponieważ, w klimatyzacji to on jest odpowiedzialny za efekt cieplarniany i obrót tą substancją jest ściśle nadzorowany. Jednak z punktu widzenia użytkownika końcowego nie jest to czynnik kluczowy. Warto zwrócić uwagę tylko na to, czy w momencie zakupu i przekazywania do użytku dany czynnik jest dopuszczony do sprzedaży. Aktualnie standardowo wykorzystywanym czynnikiem chłodniczym jest ten oznaczony symbolem R32. W perspektywie czasu będą się pojawiały urządzenia napełnione czynnikiem o mniejszym wpływie na efekt cieplarniany, ale nie ma w planach zakazu eksploatacji urządzeń już zainstalowanych.

Na czym polega odbiór zamontowanego układu? 

Na koniec pozostaje zadanie odebrania prac, abyśmy byli pewni bezpiecznego i bezawaryjnego użytkowania wybranego systemu schładzania pomieszczeń.

Skuteczność pracy wszystkich instalacji związanych z montażem klimatyzacji (czyli elektrycznej, chłodniczej i odprowadzającej skropliny) powinna być potwierdzona protokołami odbioru sporządzonymi przez instalatora. Rzetelni dostawcy opracowują własne gotowe formularze, gwarantujące sprawdzenie wszystkich niezbędnych parametrów. Zawierają one, w przypadku instalacji:

Podczas odbioru należy również zweryfikować minimalne odległości serwisowe określone przez producenta, czyli odległości urządzenia od przegród budowlanych.

Uwaga! Klimatyzatory typu spit do zastosowań domowych co do zasady nie wymagają obowiązkowych przeglądów, innych niż te podane przez producenta w instrukcji obsługi i montażu. Nie podlegają również nadzorowi jednostek państwowych. Natomiast duże systemy VRF muszą się zgłoszone do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO). W konsekwencji wiąże się to m.in. z wykonywaniem regularnych przeglądów i wpisywaniem ich do stosownej bazy. I o najważniejsze, obowiązek ten nie ciąży na instalatorze, lecz właścicielu urządzenia i nie należy go zaniedbywać.

Czas montażu klimatyzacji w przypadku prostych układów może wahać się od kilku do kilkunastu godzin. Natomiast gdy fachowcy montują bardziej rozbudowane systemy, proces może potrwać nawet kilka dni - Fot.: ROTENSO

Serwis klimatyzacji – kto i jak często powinien go wykonywać?

Nawet najnowocześniejsze urządzenia klimatyzacyjne, które wcześniej zostały właściwie dobrane i zamontowane, wymagają okresowej i regularnej kontroli oraz obsługi serwisowej. Częstotliwość takich przeglądów zależy od wielu czynników, m.in. warunków, w jakich urządzenie pracuje, a także czasu jego użytkowania (sezonowo czy całorocznie). Zwykle wystarczy to zrobić raz w roku. Poza czynnościami typowo serwisowymi, takimi jak: kontrola szczelności, pomiary ciśnienia i temperatury, sprawdzenie sprężarki czy okablowania, niezwykle istotne jest czyszczenie elementów parownika, czyli jednostki wewnętrznej zainstalowanej w pomieszczeniu. Mówimy tu kolejno o filtrze (lub filtrach), kierownicach nawiewu, łopatkach wentylatora i chłodnicy lamelowej. Filtr siatkowy łatwo wyczyścimy sami za pomocą odkurzacza i pędzelka – warto o tym pamiętać co 2-3 miesiące. Do usunięcia tłustych osadów można użyć zwykłego detergentu i ciepłej wody. Natomiast, jeśli stosujemy wkłady węglowe, należy je koniecznie wymieniać w terminie podanym przez producenta (zwykle raz na sezon). Czyszczenie chłodnicy skraplacza wykonuje serwis podczas rocznego przeglądu. Używa się w tym celu odpowiednich roztworów, które mają właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Dezynfekcji podlegają również wszystkie elementy wewnętrzne parownika mające bezpośredni kontakt z powietrzem. Często do tego celu wykorzystywane są również ultradźwięki lub ozon.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?
Rekuperacja od decyzji do montażu
Wentylacja mechaniczna - na czym polega jej serwis?

Skomentuj:

Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej