Klimatyzacja w mieszkaniu - jak ją założyć?
Zmiany klimatu powodują, że latem ekstremalnie wysokie temperatury przestały być u nas rzadkością. Aby podczas fali upałów móc w komfortowych warunkach pracować i odpoczywać we własnym domu, warto mieć w nim klimatyzację.
Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja była uważana za drogie rozwiązanie na etapie zakupu i montażu. Obecnie, ze względu na bardzo szeroką ofertę tego typu urządzeń na rynku, na klimatyzację może sobie pozwolić coraz więcej z nas. Ale nadal wiele obaw budzą koszty eksploatacji. Zwróćmy jednak uwagę na to, że właściwie dobrane i eksploatowane jednostki pozwalają utrzymać rachunki za prąd na racjonalnym poziomie. A dzięki klimatyzacji zyskujemy we wnętrzach korzystny mikroklimat, który umożliwia nam bezpiecznie przetrwanie gorących dni.
Postaw na fachowców
Nieprawidłowo dobrane i zamontowane urządzenie nie będzie działać skutecznie i bezawaryjnie, mimo najlepszych parametrów. Dlatego należy poszukać certyfikowanej ekipy, która profesjonalnie przeprowadzi cały proces instalacji. Specjaliści dokonający montażu powinni przejść specjalne przeszkolenie i posiadać odpowiednie zaświadczenia. Najważniejsze są uprawnienia f-gazowe. Wynika to z obowiązujących przepisów, w których uwzględnia się to, że klimatyzatory napełnione są czynnikiem chłodniczym, który ma wpływ na środowisko naturalne. Ustawodawca chce mieć pewność, że osoby pracujące z takimi substancjami mają odpowiednią wiedzę na temat niebezpieczeństw z tym związanych. Zwróćmy również uwagę na to, że wytyczne odnośnie montażu klimatyzatora podane są zawsze w instrukcji instalacji i obsługi.
Określenie mocy urządzeń
Wstępną wycenę wraz z szacunkowym określeniem mocy klimatyzatorów fachowiec może nam przedstawiać na podstawie uzyskanych od nas informacji i przesłanego planu mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na dalszą współpracę z konkretną firmą, należy umówić się na tzw. wizję lokalną. W jej trakcie zweryfikowana zostanie m.in. wielkość pomieszczeń, możliwość zamontowania wybranych urządzeń czy poprowadzenia niezbędnych instalacji ( czyli elektrycznej, chłodniczej i odprowadzenia skroplin). Przy określaniu mocy klimatyzatorów zostaną wzięte pod uwagę także takie czynniki jak: przeznaczenie poszczególnych wnętrz (np. salon, sypialnia) i ich usytuowanie względem stron świata. Istotna jest również liczba i powierzchnia okien oraz rodzaj założonych żaluzji lub rolet, a także grubość izolacji termicznej na ścianach i dachu. Na podstawie tych wszystkich danych firma wykonawcza przygotuje nam koncepcję systemu klimatyzacji wraz kosztorysem.
Możemy też sami obliczyć szacunkową moc urządzenia, przyjmując, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 40 W/m3 klimatyzowanego pomieszczenia Zatem we wnętrzu o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,8 m należy wziąć pod uwagę zakup jednostki o mocy około 2 kW (20 x 2,8 x 40 = 2240 W). Inna opcja samodzielnego oszacowania wydajności klimatyzatora, to wykorzystanie programów, które są zamieszczone na stronach internetowych niektórych producentów klimatyzacji. Otrzymane wartości należy jednak zawsze skonsultować fachowcami.
WIELE OSÓB OBAWIA SIĘ HAŁAŚLIWEJ PRACY KLIMATYZACJI. DLATEGO NALEŻY ODPOWIEDNIO DOBRAĆ MOC – INACZEJ WYDAJNOŚĆ – URZĄDZEŃ, ABY JAK NAJRZADZIEJ PRACOWAŁY Z NAJWYŻSZYM OBCIĄŻENIEM, CZYLI NAJGŁOŚNIEJ.
Rodzaje klimatyzatorów
W pomieszczeniu, które będzie schładzane montuje się tzw. jednostkę wewnętrzną, która jest połączona z zainstalowaną na zewnątrz - najczęściej na balkonie czy tarasie - jednostką zewnętrzną. Taki układ nazywa się system typu split. Jeśli jednak planujemy schładzać więcej niż jeden pokój, stosuje się tzw. mulisplit. Oznacza to, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka wewnętrznych.
Niezależnie jednak od wybranej opcji, najpopularniejszym modelem jednostki wewnętrznej są urządzenia ścienne. Wiele z nich bowiem wyróżnia się ciekawym wzornictwem i kolorem obudowy. Ich ważnym atutem jest również to, że działają dość cicho i są wyposażone w zaawansowane systemy filtracji.
Inny rodzaj klimatyzatora to model kanałowy. Wybierany jest przez tych użytkowników, którzy nie chcą ingerencji w wystrój schładzanego pokoju.
Napływ schłodzonego powietrza i pobór ciepłego odbywa się za pomocą kanałów zakończonych estetyczną kratką nawiewną lub wywiewną. Kratki są jednymi widocznymi elementami takiej instalacji. Natomiast przypodłogowo-sufitową jednostkę wewnętrzną zawiesza się pod sufitem lub ustawia na podłodze. Jeśli pomieszczenie ma nietypowy kształt lub dość dużą powierzchnię, można wziąć pod uwagę jednostki kasetonowe.
Tych instalacji nie może zabraknąć
- Elektryczna. Należy doprowadzić zasilanie do jednostki zewnętrznej. Dobrą praktyką jest wydzielenie osobnego obwodu, dodatkowo zabezpieczonego własnym wyłącznikiem nadprądowym. W instalacjach chłodniczych o mocy około 5 kW można zastosować przewód o przekroju 2,5 mm2 wraz z zabezpieczeniem nadprądowym zalecanym przez producenta. Między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną zwykle prowadzimy przewód zasilający pięciożyłowy (5 x 1,5 mm2). Będzie on odpowiedni do większości urządzeń, choć należy zawsze sprawdzić dokumentację producenta urządzenia.
- Zawierająca czynnik chłodniczy. Jednostki zewnętrzną i wewnętrzną łączy się instalacją z cienkich rur miedzianych, zabezpieczonych odpowiednią izolacją. Taką instalację najczęściej chowa się w bruzdach w ścianie.
- Odprowadzanie skroplin. Podczas pracy jednostki wewnętrznej powstają skropliny. Najlepiej odprowadzić je grawitacyjne do kanalizacji w kuchni lub łazience. Jeśli planujemy wykorzystywać klimatyzator także do dogrzania pomieszczenia, wtedy kondensat będzie wykraplany również z jednostki zewnętrznej (skropliny też kierujemy do rur kanalizacyjnych poprowadzonych w lokalu).
Decyzję o założeniu klimatyzacji najlepiej podjąć na etapie wykańczania mieszkania. Wówczas montaż urządzeń i instalacji nie będzie szczególnie uciążliwy.
Co mówią przepisy?
Montaż jednostki zewnętrznej na elewacji, balkonie bądź dachu wymaga zgody zarządcy budynku. Oznacza to, że mieszkając w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej, na wykonanie takich prac potrzebujemy zgody zarządcy budynku. Wiąże się to ze złożeniem wniosku do działu technicznego spółdzielni. W piśmie trzeba zawrzeć takie informacje, jak: miejsce montażu urządzenia, jego gabaryty, poziom głośności oraz sposób odprowadzania skroplin.
W praktyce dzieje się tak, że jeśli budynek miał niedawno zmienioną elewację, to otrzymamy najczęściej odpowiedź odmowną. Spółdzielnia zwykle uzasadnia to tym, że prace polegające na przytwierdzeniu dość ciężkiego urządzenia do zewnętrznej warstwy ściany budynku mogą doprowadzić do jej uszkodzenia.
Na szczęście niektóre spółdzielnie wydają jednak zgodę na montaż jednostki zewnętrznej, choć tylko na balonie (tarasie). Trzeba przy tym spełnić kilka warunków. Urządzenie musi być ustawione na posadzce na odpowiednich podkładkach lub zostać zamontowane do ściany na wspornikach, mających mocowania tłumiące jej drgania. Poza tym powstałe skropliny należy odprowadzić do kanalizacji, znajdującej się w mieszkaniu.
Analogicznie postępujemy w blokach należących do wspólnoty mieszkaniowej. Pamiętajmy także o tym, że jeśli dokonamy montażu klimatyzacji bez uzyskania odpowiedniej zgody, musimy liczyć się z żądaniem usunięcia urządzenia znajdującego się na zewnątrz lokalu, na własny koszt.
Jak sterować pracą klimatyzacji?
Nowoczesne klimatyzatory oferują wiele funkcji, dzięki którym użytkownik może uzyskać optymalne warunki komfortu cieplnego i oszczędność energii.
Podstawowym elementem sterowania jest pilot bezprzewodowy, przy pomocy którego ustawimy odpowiednią temperaturę, tryb pracy czy prędkość wentylatora. Jednak to nie wszystko. Aktualne urządzenia w większości w standardzie posiadają możliwość ustawienia kąta nawiewu powietrza w poziomie i w pionie oraz funkcję oczyszczania powietrza poprzez jonizację.
Z punktu widzenia energooszczędności bardzo przydatny staje się harmonogram pracy urządzenia, dzięki któremu możemy dostosować pracę klimatyzatora do naszego trybu życia. Warto wspomnieć również o funkcji utrzymania +8⁰C w ogrzewaniu podczas dłużej nieobecności, która przyczynia się do minimalizacji poboru energii.
Co więcej, aktualne systemy klimatyzacji są kompatybilne z systemami smart home oraz aplikacją w-ifi, dzięki którym mamy kontrolę nad urządzeniem z każdego miejsca na świecie.
Mateusz Górz, Specjalista ds. rozwoju produktu HVAC GREE, Free Polska.
Skomentuj:
Klimatyzacja w mieszkaniu - jak ją założyć?