Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
W łazience mamy się odświeżyć i zapomnieć o codzienności. A sprzyja temu jej estetyczny wystrój, o czym decyduje również wykończenie ścian. Tłem naszego relaksu mogą być zarówno kolorowe, wzorzyste tapety, jak i stonowane płytki o wyglądzie drewna czy betonu.
Klasycznym i wciąż modnym rozwiązaniem przy wykańczaniu łazienki są płytki - łatwo utrzymać je w czystości, chronią przed wilgocią, a w dodatku są dostępne w wielu formatach i wzorach, dzięki czemu dopasujemy je do każdego stylu wnętrza. Dodatkowym walorem płytek jest też to, że mogą one imitować inne materiały. Sielski klimat stworzymy z wykorzystaniem modeli drewnopodobnych, industrialny sznyt nadadzą płytki o wyglądzie betonu, a eleganckie wnętrze zapewnią wzory marmuru. Możemy jednak sięgnąć również po inne rozwiązania. Do wyboru mamy tapetę, cegłę czy drewno. Wszystko zależy do stylu, w jakim nasza łazienka zostanie wykończona, oraz od indywidualnych preferencji. Warto też zawsze brać pod uwagę wielkość pomieszczenia. Nie wszystko, co pasuje do dużych przestrzeni, sprawdzi się w tych mniejszych.
Tapetowe wzory w łazience
Tapety dają ogromną swobodę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. W ofercie są wzory nowoczesne, geometryczne, abstrakcyjne, kwiatowe, botaniczne. Metoda cyfrowego nadruku pozwala przygotowywać tapety, które do złudzenia przypominają kunsztowną ceramiczną mozaikę, beton, drewno. Do łazienki nadaje się tapeta winylowa, która jest wodoodporna i jest przeznaczona do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Surowa elegancja
Dzięki nowoczesnym technologiom i wysokiej jakości komponentom charakterystyczną powierzchnię betonu z jego widocznymi porami i przecieraniami, można obecnie przenieść na ceramiczne i gresowe płytki. Ich surowy wygląd i industrialny charakter dodają wnętrzom nowoczesności i unikalnego stylu. Płytki imitujące beton doskonale komponują się z innymi materiałami, takimi jak drewno czy szkło, tworząc spójne i eleganckie przestrzenie. W połączeniu z błyszczącymi elementami, takimi jak chromowane armatury czy szklane akcenty, betonowe płytki wprowadzają do łazienki wyjątkowy klimat.
Luksus marmuru
Marmur, od wieków kojarzony z luksusem i elegancją, powraca do łask - w postaci płytek. Unikalne wzory i naturalna estetyka sprawiają, że jest on niezastąpionym elementem nowoczesnych łazienek. Warto wybrać takie płytki do wnętrz urządzonych w duchu minimalizmu, w estetyce klasycznej, skandynawskiej, a także eklektycznej. Płytki ceramiczne naśladujące marmur dostępne są w bardzo zróżnicowanych wzorach i kolorach.
Dużo błysku
Błyszczące płytki to propozycja dla tych, którzy cenią sobie odrobinę luksusu i przepychu. Płytki o wysokim połysku, często zdobione złotymi lub srebrnymi detalami, wprowadzają do łazienki niepowtarzalny blask. Idealnie sprawdzają się w zestawieniu z marmurem, tworząc przestrzenie pełne elegancji i wyrafinowania. Błyszczące płytki doskonale odbijają światło, co optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że łazienka wydaje się jaśniejsza i bardziej przestronna. To idealne rozwiązanie do małych łazienek.
Wielki format
Jeśli bliski jest nam nowoczesny minimalistyczny wystrój wnętrz, duże płytki ścienne stanowią doskonały wybór. Mają elegancki wygląd i występują w ogromnej liczbie wzorów. Dzięki dużym rozmiarom optycznie powiększają małe pomieszczenie. Dobrą praktyką jest także wybranie fugi, która pasuje do płytki, tak aby linie fugi wtapiały się, nie przerywając gładkiego wyglądu. Dodatkową zaletą płytek wielkoformatowych jest to, że potrzebują mniej fug - płytka ścienno-podłogowa wydaje się jedną ciągłą powierzchnią i może nawet stworzyć efekt tapety.
W mini wersji
Na liście najmodniejszych aranżacji znajdują się też drobne płytki, które można układać w niezwykłe wzory, zyskując ciekawe efekty. Kafelki w wersji mini są bowiem dostępne w najprzeróżniejszych kształtach – od prostych, tradycyjnych kwadracików, przez nowoczesne, ale wciąż stonowane heksagony, aż do zupełnie niebanalnych i niewpisujących się w żadne dotychczas stosowane standardy łazienkowe elementy ceramiczne. Należy jednak pamiętać, że mozaika zyskuje największą siłę wtedy, gdy nie jest użyta w nadmiarze – wybierzmy tylko poszczególne strefy, które wykończymy w ten sposób.
Naturalne piękno kamieni
Kamień naturalny jest idealnym materiałem do zastosowania w łazience ze względu na odporność na wilgoć i trwałość. Możemy wybrać łupek naturalny, marmur, trawertyn, wapień czy granit. Alternatywą dla kamienia naturalnego są spieki kwarcowe. Jest to materiał lżejszy, ale zachowuje przy tym te same właściwości oraz doskonały wygląd. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na uszkodzenia i zarysowania, jego powierzchnia nie chłonie wody.
Lustrzany blask
Lustro ze względu na to, że odbija światło i nadaje wnętrzu blasku, jest tym elementem wystroju, który od razu po wejściu do łazienki zwraca uwagę. Dobrze pamiętać o tym, że w małych łazienkach ciężkie, ozdobne ramy zabierają miejsce oraz optycznie zamykają i zmniejszają przestrzeń. Duże łazienki i modne salony SPA to większe pole do popisu. Można wybrać różne wielkości i kształty luster, nawet na całą ścianę, dopasowując je do wnętrza.
Blisko natury
Jeśli w łazience chcemy mieć drewnianą ścianę, jest to możliwe. Wybór dobrego gatunku drewna, odpowiednia impregnacja i pamiętanie o kilku zasadach podczas użytkowania pozwolą cieszyć się taką aranżacją przez wiele lat. Najlepiej, by impregnacja była ciśnieniowa, ponieważ zabezpiecza drewno na głębokość kilku centymetrów. Dodatkowo przyda się impregnacja powierzchniowa w postaci lakieru, impregnatu, olejowania lub lakierobejcy. Bardzo praktycznym wyborem, który stworzy przytulny klimat w łazience, będą też panele winylowe i płytki o wyglądzie drewna.
Z cegłą w tle
Łazienka z ceglaną ścianą to wnętrzarski trik na modną aranżację. Cegła to materiał, który dzięki odpowiedniej impregnacji doskonale znosi wilgoć, nie pyli i nie traci intensywności koloru. Jest odporna na zabrudzenia, niestraszna jej różnica temperatur i łatwo utrzymać ją w czystości. Ściana z cegły daje efekt surowości i wielowymiarowości. Najpopularniejszy typ cegły to ta naturalna, która doskonale oddaje esencję stylu industrialnego i loftowego. Wybierając inne kolory, łatwo stworzymy łazienkę spójną także z konwencją stylu: skandynawskiego, nowoczesnego i boho.
Jak dopasować meble do stylu łazienki?
Wybór mebli łazienkowych jest na tyle duży, że łatwo dopasować je do własnego projektu. Jeśli zdecydujemy się na łazienkę nowoczesną, postawmy na minimalizm - wystarczy kilka funkcjonalnych, estetycznych szafek, pozbawionych zdobień czy wyszukanych uchwytów. W łazience rustykalnej sprawdzi się patynowane drewno, naturalne materiały oraz kolory ziemi. We wnętrzu w stylu glamour natomiast dobrze będzie wyglądało złoto, srebro i wysoki połysk. Styl loftowy lubi meble proste, wykonane z drewna, metalu czy nawet betonu. W przypadku zastosowania nowoczesnych materiałów wykończeniowych wymagane są meble vintage lub sztucznie postarzane. W aranżacjach rustykalnych pojawiają się masywne meble drewniane – komody i kredensy na nóżkach, wiszące szafki w stylu wiejskim czy szafki stojące postarzane.
Skomentuj:
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły