Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Less waste w kuchni i łazience – czy to możliwe?

AS
Less waste w kuchni i … łazience – czy to możliwe? - KFA

Trend less waste oraz zero waste wdziera się drzwiami i oknami do naszych domów. I bardzo dobrze! Choć z początku może wydawać się, że wprowadzenie ich w codzienne życie jest trudne, to wystarczy zrobić pierwszy krok.

Zacznijmy zatem od kuchni, gdzie nie tylko generujemy najwięcej odpadków, ale też najwięcej marnujemy: żywności, wody, energii. Jak zatem ją zaprojektować, żeby wspierała nas w działaniach „less waste”?

Podstawą jest na pewno oszczędne agd i koniecznie należy wprowadzić kilka ważnych zasad, np. uruchamianie zmywarki tylko wtedy, gdy jest pełna lub nie płukanie naczyń przed ich włożeniem do niej. Warto też myć owoce czy warzywa w misce lub zlewie, a nie pod bieżącą wodą.

Dotykowa bateria kuchenna: KFA Armatura Tauri TouchMe - KFA

Na jakie inne urządzenia warto jeszcze zwrócić uwagę? Z pewnością na baterię zlewozmywakową. Oszczędzanie wody to kluczowe działanie. Wymiana baterii nie stanowi wielkiego wyzwania, a może zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę. O wygodzie użytkowania nie wspominając. Ciekawym rozwiązaniem są baterie dotykowe, takie jak na przykład Tauri Touch Me – niskie zużycie wody (tylko 7l na minutę!) jest dodatkowo ograniczone przez szybkie uruchamianie i wyłączanie baterii.

Mungo bateria filtrujaca - KFA

Inną ciekawą opcją jest bateria z funkcją filtrowania wody, taka jak na przykład Mungo z oferty KFA Armatura. Dzięki niej staniemy się super ekologiczni, bo nie będziemy musieli już kupować wody w plastikowych butelkach!

Pamiętaj! Najważniejsza, złota zasada kuchennego less waste brzmi: Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz (nie zapominaj o liście zakupów!) i wykorzystuj „resztki” – bo potrawy z nich są naprawdę pyszne i mogą stanowić doskonały lunch do pracy lub lekką kolację.

A co z łazienką? Czy tu też możemy jakkolwiek wprowadzić zasady less waste? Oczywiście! Zacznijmy od wody: skróćmy czas, który spędzamy pod prysznicem, pralkę uruchamiajmy tylko gdy jest pełna, dbajmy o to, aby nasze baterie były sprawne (woda, która kapie z kranu to naprawdę ogromna marnacja!) i koniecznie wymieńmy je na oszczędnościowe.

Logon - KFA

Na rynku dostępnych jest sporo pięknych baterii o ograniczonym przepływie. Warto zwrócić uwagę na serie Logon oraz Mokait marki KFA Armatura. Obie dostępne są w dwóch wykończeniach: chromie oraz matowej czerni, a zamontowane w nich napowietrzacze zmniejszają zużycie do poziomu 6 litrów na minutę. Co ważne, dostępne są zarówno w wersjach niskich, jak i wysokich do umywalek nablatowych.

Istnieje wiele sposób na wprowadzenie do swojego domu filozofii less waste i niekoniecznie wiąże się z to z generalnym remontem, zakupem mnóstwa nowych gadżetów czy całkowitą zmianą stylu życia. Ale pamiętajmy, że troska o naszą planetę to nasz obowiązek!

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Poduszka dekoracyjna: ważny element każdej aranżacji
Meble biurowe IKEA MITTZON: komfort i funkcjonalność
Klocki LEGO: nie tylko dla dzieci

Skomentuj:

Less waste w kuchni i łazience – czy to możliwe?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej