Mały świat dziecka - aranżacja pokoju
Pokój dziecka to przestrzeń, która nie tylko powinna być ładna, ale też bezpieczna, dlatego do wyboru wyposażenia powinniśmy przyłożyć dużą wagę.
Oferta mebli dziecięcych jest tak duża i bogata, że mamy możliwość stworzenia im pięknego, magicznego ich własnego świata. I choć ważna jest estetyka, warto też zwrócić uwagę na jakość, ponieważ ona ma wpływ na bezpieczeństwo i trwałość wyposażenia. Wśród mebli wybieraj te, które mają odpowiednie certyfikaty i spełniają obowiązujące w Europie normy. Określają one m. in. wymiary mebli oraz budowę elementów konstrukcji, np. obłe krawędzie, bezpieczne systemy otwierania i zamykania itd.
Warto też sprawdzić czy farby i lakiery używane do wykończenia mebli mają atesty PZH. Oczywiście liczy się też wygoda i funkcjonalność. Zanim więc kupisz mebel obejrzyj go w sklepie stacjonarnym lub przeczytaj opinie o nim w internecie. Dowiedz się czy materac łóżka jest wystarczająco miękki czy krzesło do biurka ma odpowiednie podparcie pleców, a mechanizmy szuflad czy zawiasy w drzwiach są dobrej jakości i mebel się łatwo otwiera i zamyka.
Witaj w domu!
Szykując pokoik niemowlęcy nie musisz się spieszyć, masz na to kilka miesięcy. Zastanów się w jakim stylu i w jakiej kolorystyce chcesz go urządzić. Pomyśl też o bezpieczeństwie. Zwłaszcza zwróć uwagę na stabilność mebli i rodzaj ich wykończenia. Pamiętaj, że ząbkujące dziecko wszystko bierze do buzi, nawet barierkę łóżeczka próbuje czasem ugryźć, więc farba, którą są pokryte musi spełniać wszystkie normy.
Już na tym etapie warto pozakrywać kontakty, założyć blokady na szuflady i drzwiczki szafek, bo maluszek szybko rośnie, a rodzice w tym czasie są mocno zajęci, więc lepiej pomyśleć o tym jeszcze przed narodzinami malucha. W tym wieku dziecko nie potrzebuje dużo mebli, wystarczy łóżeczko, przewijak z komodą, szafka na ubranka, zabawki i akcesoria do pielęgnacji. Przyda się też jakiś wieszak, półka lub pomocnik, który pomieści pieluszki i kosmetyki.
ABC przedszkolaka
Gdy dziecko wejdzie w okres intensywnego poznawania świata musimy mu stworzyć przestrzeń do zabawy, pierwszej nauki i odpoczynku. W miarę możliwości zostaw w pokoiku kawałek wolnej (przykrytej jedynie dywanem) podłogi, na której maluch będzie mógł się pobawić. Zorganizuj też pierwsze miejsce do pracy – nie musi to być biurko z fotelem, wystarczy stolik i krzesełko, przy którym przedszkolak będzie mógł malować lub lepić z plasteliny. Oczywiście nie może zabraknąć szafy lub komody, gdzie ułożysz ubrania i zabawki.
Dobrze, gdy meble te przykręcisz do ściany, bo malec może chcieć je „zdobywać” jak szczyty górskie, a niezabezpieczony mebel może się przewrócić wraz ze wspinającym się po nim dzieckiem. Po dniu pełnym wrażeń maluch musi się wyspać, teraz przyda mu się nieco większe łóżko. Nie musi mieć już bocznego zabezpieczenia, ale warto zwrócić uwagę na to by materac nie był ani za miękki, ani za twardy.
Jestem uczniem
Pierwsze lata szkolne są dla dzieci ekscytujące – uwielbiają przygotowywać szkolną wyprawkę, z pewnością ucieszy ich też urządzanie miejsca do nauki. Zróbcie to wspólnie, w tym wieku pewne decyzje może już podejmować uczeń. jednak to ty zwróć uwagę, by biurko i fotel przy nim (najlepiej z regulowaną wysokością) były dostosowane do wzrostu dziecka. Łatwo to sprawdzić, gdy usiądzie przy meblu ustawi całe stopy na podłodze a przedramiona na blacie biurka, to zarówno kolana, biodra i łokcie powinny być zgięte pod kątem prostym.
Zwróć też uwagę na odpowiednią wielkość blatu – muszą się na nim zmieścić jednocześnie komputer lub monitor, zeszyt i książki. Warto też przygotować szafkę na podręczniki i akcesoria szkolne oraz szafę na sprzęt sportowy. W tym wieku dzieci jeszcze niechętnie rozstają się ze swoimi zabawkami, więc przyda się półka na pluszaki.
Skomentuj:
Mały świat dziecka - aranżacja pokoju